חברי כנסת ולוביסטים נסעו לטיול ממומן בדנמרק - והחוק לאיסור סחר בפרוות נגנז

תחקיר של תומר אביטל וטל מיכאל ב"מבט שני" חושף כיצד החוק לאיסור סחר בפרוות נגנז בגלל אינטרסים זרים ■ בין השאר דיווחו 4 ח"כים על נסיעה לחוות פרווה בדנמרק כסיור בקהילה היהודית - אף שמומן על ידי תעשיית הפרוות ■ הכנסת: "נקיים בדיקה בהקדם"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעילי פרווה בחנות במוסקבה
מעילי פרווה בחנות במוסקבהצילום: בלומברג
TheMarker Online

בשתי הקדנציות האחרונות נמנעה הכנסת שוב ושוב מלאשר הצעות חוק לאיסור סחר בפרוות, אף שנהנו מרוב מוצק וזכו לאישור מוקדם של הממשלה. תחקיר של תומר אביטל וטל מיכאל ששודר ב"מבט שני" הערב (ד') חשף את האינטרסים הזרים שהניעו את כנסת ישראל להתנגד לבסוף לחוק.

מדובר בחוק סמלי שכן השימוש בפרווה לבגדים בישראל מאוד מצומצם. בנוסף יוזמת החוק המקורי, רונית תירוש, הכניסה סעיף מיוחד שהחריג את הקהילה החרדית כדי שזו תוכל להמשיך להשתמש בשטריימלים. למרות זאת הפרוונים בצפון אירופה ובקנדה חששו שהחקיקה הישראלית תעורר השראה בפרלמנטים מסביב לעולם ותוביל לפגיעה בהכנסותיהם. לפי התחקיר של טל מיכאל ותומר אביטל, תעשיית הפרווה שילמה בשנים 2009-2014 כסף רב על מנת לבלום את החוק הישראלי.

כדי לגנוז את החוק נשכרו בין היתר משרד השדלנים ׳גלעד לובינג׳ ויועצי יחסי ציבור. בנוסף נקנו על ידי הפרוונים הדנים "שעות ייעוץ" משגרירות דנמרק בישראל כדי שזו תסייע בטרפוד החוק. השגרירות יזמה מפגשים עם חברי כנסת ושרים, בהם פואד בן אליעזר, אביגדור ליברמן, גלעד ארדן, ובהמשך אף שר האוצר יאיר לפיד. ב-2013 אף הונפק בממשלה מסמך סודי המציג את החוק כסכנה ביטחונית למדינת ישראל משום שתפגע ביחסי החוץ עם מדינות ידידותיות בהן פועלת תעשיית הפרוות.

כרמל שאמה הכהןצילום: ניר קידר

בין השאר חושף התחקיר כי ארבעה חברי כנסת הוזמנו לביקורים ממומנים בשנים 2012-2011 על ידי תעשיית הפרוות האירופית, במסווה של ביקור בקהילה היהודית שבגולה. הנסיעות, שמומנו על ידי בעלי עניין מתאגידי פרוות בינלאומיים כללו טיסות במחלקת עסקים, לינה במלונות מפוארים וסיור בחוות פרווה, תצוגות אופנה של פרוות וכיוצא בזה, לצד ביקורים בקהילה עצמה. חברי הכנסת הציגו בוועדת האתיקה של הכנסת את הקהילה היהודית בדנמרק כגורם המממן את הנסיעות, אף שהגורם האמיתי היה תעשיית הפרוות, ובמוקד הביקור היו הפרוות. הקהילה היהודית בדנמרק הכחישה כל קשר למימון הביקור. אנשי הקהילה טענו שהזמינו את הח״כים רק לאור בקשות של גופים ׳בעלי עניין׳ בביקור והוא כלל רק שתי ארוחות.

עוד עולה מן הכתבה כי לנסיעות של חברי הכנסת הצטרפו מנהלי חברת השדלנים "גלעד לובינג" שייצגו כאז כן עתה, את תאגיד הפרוות הבינלאומי ששם לו למטרה לעצור את החקיקה הישראלית נגד מכירת פרוות. הלוביסטים הצטרפו לטיסה, לשהות בדנמרק ולביקורים בקהילה ובחוות הפרוות.

חברי הכנסת שנסעו לביקור הם ח"כ אליעזר מנחם מוזס (יהדות התורה), פאינה קירשנבאום, אמנון כהן (לשעבר ח״כ מטעם ש״ס), ושגריר ישראל ל–OECD ולשעבר יו״ר ועדת הכלכלה (הליכוד) כרמל שאמה-הכהן. כולם בעלי תפקידים באותה עת בוועדות הכנסת. בתחקיר הוסבר כי מדובר בדוגמא להתערבות חיצונית ממומנת בחקיקה הישראלית ולהטיית רצון הציבור לזה של בעלי הון זרים. עוד הודגש כי בשנתיים האחרונות טסו חברי כנסת יותר מ-300 טיסות במימון גורמים זרים, והתחקיר מראה כי אין לסמוך על ההצהרות שהוגשו בשם הח״כים ומוצגות באתר הכנסת.

פאינה קירשנבאוםצילום: אילן אסייג

מהכנסת נמסר בתגובה: "אכן, הפנייה לוועדת האתיקה לגבי הנסיעות האמורות של חברי הכנסת לדנמרק היתה מטעם הקהילה היהודית שם וכללה מכתב הזמנה רשמי. ממצאי התחקיר מחייבים בדיקה שהכנסת תקיים בהקדם הן עם חברי הכנסת האמורים והן עם הגורמים האחרים הרלוונטיים לנושא".

ח"כ מנחם אליעזר מוזס מסר כי הוזמן ״לביקור על ידי הקהילה היהודית בקופנהגן. תנאי הטיסה, האירוח והסטנדרטים נקבעו על ידי המזמינים. ההזמנה קיבלה אישור מועדת האתיקה בהתאם לנוהל. הביקור בקופנהגן כלל סיור בבית הכנסת, במוזיאון היהודי, בבית הספר היהודי ומפגש עם נציג הסוכנות היהודית היושב בבית הקהילה״. לשכתו של מוזס הוסיפה כי ״במהלך שהותו שם נפגש גם עם חלק מתעשייני הפרוות המקומיים.

אגב, מיום כניסתו של ח"כ מוזס לתפקידו כחבר כנסת, בכנסת ה-18, זמן רב לפני מועד הסיור, הוא ניהל בכנסת את המאבק נגד חוק הפרוות. ח"כ מוזס הגדיר את החוק "חוק השטריימלאך" ומדי שבוע בישיבת הנהלת קואליציה דרש מיו"ר הקואליציה אז, זאב אלקין, שלא לאפשר הצבעה במליאה על החוק. "לא לאפשר קידומו״.

אמנון כהן

עוד לטענת מוזס, ״מדובר בפגיעה קשה בציבור החרדי, הנוהג ללבוש כחלק מהלבוש המסורתי, שטריימל וכובעי לבד, המיוצרים מפרוות מסוימות. בנוסף, פניות מוועד רבני אירופה ומנציגי קהילות שם לח"כ מוזס, ביקשו להבהיר לכנסת: הארגון הפועל מאחורי איסור סחר בפרוות, הוא ארגון אנטישמי, אנטי ציוני הרודף את הקהילות היהודיות באירופה ומחוקק חקיקה נגד שחיטה כשרה באותם טיעונים. לדבריהם, שום פרלמנט באירופה לא חוקק חוק גורף נגד סחר בפרוות ובמקרה הנוכחי נעשה "שימוש" בפרלמנט הישראלי על מנת לנגח את נציגי הקהילות היהודיות והפרוונים היהודים, המתנגדים לחוק.

ח"כ מוזס בדק את ההחרגה שהוצעה בחוק. הוא נועץ עם שר המשפטים דאז, יעקב נאמן. האחרון חשש שההחרגה לא תעמוד במבחן משפטי והמליץ למוזס להימנע ממנה.

עוד הוסיף מוזס כי ״הסיור בדנמרק, כולל המפגש עם נציגי התעשייה, לא שינו את דעתו של ח"כ מוזס. זו הייתה דעתו מהרגע שהחוק הוצע על ידי רונית תירוש. לגבי אנשי 'גלעד לובינג', אין זה סוד שבין יתר הגופים אותם הם מייצגים בכנסת, באישור, נכללים הפרוונים. היינו איתם בקשר ואין בכך שום פסול. גם בכנסת ה-20, אם תעלה שוב יוזמה לחוקק חוק זה, נתנגד לקידומו ונבקש כחברים בקואליציה שלא לאשרו״.

ח"כ אליעזר מנחם מוזסצילום: תומר אפלבאום

אמנון כהן מסר: "ח״כים מקבלים פניות מהקהילות בחו״ל והפניות מועברות לוועדת האתיקה של הכנסת, שם הן נבחנות. במקרה הזה ועדת האתיקה אישרה את הנסיעה״.

שאמה הכהן מסר כי ״הסיור כלל ביקור ומפגש במוסדות הקהילה היהודית, בית הכנסת, בית הקברות, בית הקהילה, ארוחת ערב עם עשרות חברי הקהילה, פגישה עם שגריר ישראל בשגרירות, לימוד ענף הפרוות, סיור בבורסת הפרוות, ארוחת ערב עם ראשי הענף וכל פגישה אחרת כפי שפורט בבקשה שהוגשה לוועדת האתיקה. ככל שהדברים הוצגו לנו ענף הפרוות הוא ענף שנשלט על ידי חברי הקהילה היהודית במשך דורות והקמפיין נגדם הובל על ידי ארגון אנטישמי שבמקביל פעל גם לאיסור ברית מילה ושחיטה כשרה״.

לדבריו ״לשכתי קיבלה הזמנה לנסיעה הנ"ל וכמתחייב בתקנון הכנסת ההזמנה לרבות זהות הגוף המממן ומטרת הנסיעה הועברו לאישור ועדת האתיקה ואישור בגינה התקבל ופורסם באתר הכנסת. אין לשום ח"כ סיבה לחשוד בפרטי ההזמנה, וגם לא את היכולת או הסיבה לחקור את המוצג בה. לא הייתי שותף להחלטה על הרכב המוזמנים, ובהחלט בוצע גילוי נאות על ידי נציג משרד גלעד לובינג לגבי הייצוג. מעולם לא השתתפתי בדיון בנושא פרוות וככל שהייתי כמובן שהיה מבוצע גילוי נאות״.

רונית תירוש

מחברת גלעד לובינג נמסר כי ״חברת גלעד מייצגת את הפדרציה הבינ"ל לפרוות IFTF , אשר מהווה נדבך עיקרי בפעילותה של הקהילה היהודית בכלל ובדנמרק בפרט. הקהילה היהודית בדנמרק רואה חשיבות בהמשך קידום פעילות התעשייה ולאור ההתפתחויות בישראל בחרה להזמין את חברי הכנסת העוסקים בנושא זה, טרם קבלת החלטה בנושא, לביקור והכרת פעילותה העסקית והמסחרית. כמקובל, הביקור אושר ע"י ועדת האתיקה של הכנסת. חברת גלעד לובינג פעלה ופועלת משנת 1997 בשקיפות מלאה ותוך שמירה מוחלטת על האתיקה, הכללים ועפ"י חוק״.

פאינה קירשנבאום סירבה להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים