רביב דרוקר חושף: מסמך הדרישות המדהים והחמדני של יהדות התורה מנתניהו

כך מפלגת השישה מנדטים קובעת למפלגת השלטון

רביב דרוקר
רביב דרוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רביב דרוקר
רביב דרוקר

יש תיזה מעניינת, ששמעתי מאחד השחקנים הפוליטיים לפיה בקרוב כבר לא ניתן יהיה בכלל להרכיב ממשלה בישראל. פעם מפלגה עם שישה מנדטים היתה באה למו"מ הקואליציוני ליומיים של שיחות. מקבלים 2 תיקים, עוד דרישה בנושאי מהות, דנים קצת בכיוון הכללי של הממשלה, דואגים שלא תיקח יוזמות בעייתיות, מבחינת אותה מפלגה ויאללה, לעבודה. היום "הבית היהודי" הגישה 39 דרישות ואחר כך העבירה דרישות נוספות. "ישראל ביתנו" רוצה חצי עולם עם שישה מנדטים. כחלון מפרק משרדים ומקים ועדות עם העשרה מנדטים שלו ועל כולם מתעלה בענק יהדות התורה. היא הגישה מסמך של למעלה מ-70 דרישות, אליו מתלווים נספחים על נספחים, טיוטות של הצעות חוק בשלות להגשה וכמובן, דד ליינים.

מפלגת השישה מנדטים קובעת למפלגת השלטון שעליה להעביר לפחות כ-15 חוקים ועל חלקם נכתב "מיד עם כינון הממשלה ולא יאוחר משלושה חודשים לאחר כינונה". אתמול במהדורה פירסמתי את המסמך. הרבה מהדרישות כבר התקבלו על ידי הליכוד. פה אני רוצה לתת כמות הרבה יותר גדולה מהמסמך, רק שיובן מה רמת החמדנות של ראשי יהדות התורה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

חשיפה: כך מתכנן משה כחלון להוריד את מחירי הדירות

המדענים גילו: למה יתושים בוחרים לעקוץ אנשים מסוימים

יעקב ליצמן ובנימין נתניהו ביום השבעת הכנסת ה-19צילום: אמיל סלמן

המסמך מתחיל בכופתאות. יהדות התורה דורשת את תיק הבריאות, ועדת הכספים, סגן שר במשרד החינוך ואת ועדת הפנים, שש"ס היתה בטוחה שהאחים האשכנזיים שומרים לה.

סעיף 9 - לא יועלה אחוז החסימה.

סעיף 10. הממשלה תפעל לאפשר בחוק מינוי סגן שר שאינו חבר כנסת. זה מנוגד לכל השיטה הנוהגת, אבל כנראה שגם ביהדות התורה רוצים לעשות 'חוק נורבגי' ומכיוון שהם לא לוקחים תפקידי שרים אז למה לא לשנות את השיטה.

סעיף 13. מתוך הכרה בערך לימוד התורה תפעל הממשלה לשמירת מעמדם של תלמידי הישיבות שתורתם אומנותם (חוק הגיוס)

סעיף 14. יישמר הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ובמיוחד הממשלה תפעל לתקן את אשר פגעו בשנתיים האחרונות (הצורר לפיד). במידה ותהיה פגיעה בנושאים אלה הממשלה תפעל לתיקון הפגיעה ולא תחול רציפות על חוקים אלו.

סעיף 15. לא תקודם ולא תאושר חקיקה פרטית אשר יש בה משום פגיעה בסטטוס קוו בנושאי דת (לגיטימי)

ליצמן (מימין) וגפני

סעיף 21. תכובד רצונה של המשפחה המעוניינת לקבור את יקירה בקבורת שדה לקבל חלקת קבורה בדומה לזכות הקבורה הניתנת לכלל אזרחי ישראל (טירוף. מישהו סיפר להם שיש עודף קרקעות לקבורה בארץ?). השר לשרותי דת יתקין תקנות בהתאם לעיקרון זה.

סעיף 23. החלטת הממשלה בענייני גיור 2147/33 תשונה כמפורט במכתבו של הראשון לציון הרב עמאר, המצורף להסכם זה (מתה יוזמת אלעזר שטרן)

סעיף 27. הממשלה תביא חוק על פיו בתי הדין הרבניים יוסמכו לדון בענייני ממונות כאשר הצדדים הנוגעים בדבר הסכימו לכך (למיטב זכרוני ,זה ניסיון למחוק פסיקת בית משפט בעניין הזה שאסרה על דיונים כספיים בפורום הבעייתי של בתי דין רבניים)

סעיף 28. הממשלה תביא חוק לביטול סעיף 2א לפקודת הנישואין והגירושין (רישום). יחויב כל רושם נישואין לרשום אך ורק בלשכת הרבנות ולא במקום אחר (ניסיון להרוג את ההחלטה שרבני צהר יכולים לרשום לנישואין, החלטה שנועדה לאפשר חבל הצלה לזוגות שהרבנות נוקשה מדי איתם. לכאורה, "הבית היהודי" מתנגד לסעיף הזה, אבל זה רק לכאורה כי עד עכשיו המאבקים שלהם במו"מ הקואליציוני הסתיימו בזה שדרעי מחזיק בתיק הדתות)

סעיף 29. הממשלה תפעל לתיקון סעיף 3(א) לחוק איסור הונאה בכשרות על מנת שלא ישונה המצב שנהג עד היום. לצורך כך תגיש הממשלה תיקון חקיקה בתאום עם הרבנות הראשית לישראל. (אם אני מבין נכון – לא בטוח – הם מנסים לעצור את הניסיון של בתי עסק למכור אוכל כשר ולקבל תעודת כשרות, גם אם הם פתוחים בשבת)

סעיף 31. הצעות חוק, החלטות ממשלה והחלטות מנהליות שעניינם, בין היתר, נושאי דת והלכה יועברו לעיון הרבנים הראשיים לחוות דעתם כמקובל מול משרדי הממשלה (וואלה? אבל למשרדי ממשלה יש שר ולרבנות יש שר דתות, למה צריך להעביר להם כל החלטה כזאת?)

סעיף 33. יישמרו עצמאותו, מעמדו הייחודי ותקציבו היחסי של החינוך החרדי על כל סוגיו במערכת החינוך הכללית, לרבות לעניין שעות תמרוץ וטיפוח כפי שתוקצב בשנת 2012 (לפני הגעת הצורר) וזאת אף במידה ויחול שינוי ארגוני, מבני או תוכני במערכת החינוך הכללית (מה זה עניינינו מה אתם עושים עם הכסף שלכם? אנחנו משוריינים). אם תהיה פגיעה כאמור, תפעל הממשלה לתיקון הפגיעה, בין אם בחקיקה ובין אם בדרך אחרת והכול לפי העניין והצורך.

משה כחלון. מה חושב על זה שר האוצר המיועד?צילום: אמיל סלמן

סעיף 34. הממשלה תפעל להסדיר את מעמדו של החינוך החרדי על כל סוגיו וגילאיו בחוק ייעודי (עוד חוק. הקואליציה תצטרך לעבוד רק בהעברת חוקים ליהדות התורה. כנראה שהם ניצחו בבחירות). במידה ועד חקיקת החוק האמור תהיה פגיעה במצב הקיים במערכת החינוך החרדי או בחלקה, הממשלה תפעל לתיקון הפגיעה.

סעיף 36. תוך 3 חודשים מיום הקמת הממשלה (שימו לב לסעיף הזה) ייקבע נוהל מחייב ולפיו לא תבוצע חסימה לתמיכה או תקציב מוסד חינוך מבלי שיתקיים שימוע אשר במהלכו תינתן האפשרות לבדוק האם ניתן לגבות את ההחזרים מהמוסד החייב תוך כדי המשך מתן התמיכה בהפחתה הדרגתית עד לקבלת מלוא ההחזר מטעם המוסד אולם אם הגורמים המקצועיים באו לכלל מסקנה שונה לא תבוצע חסימה מקצועית אלא באישור המנכ"ל (בעברית יותר פשוטה – אם הביקורת של המדינה, באמצעות החשב הכללי, גילתה שישיבה מסויימת מרמה את המדינה ולמשל 40% מתלמידיה לא נמצאו פעמיים בכיתות בעת ביקורת פתע, אז אי אפשר יהיה כמו היום להפסיק את התמיכה בה, יצטרכו לשבת למו"מ איתה ולהמשיך את התמיכה בינתיים, בזמן שפורסים לה את הקנס. ככה מדינה מתנהגת תמיד עם מי שמפר את החוקים, לא?)

סעיף 37. במסגרת חוק ההסדרים יבוטלו סעיפים 2-3 לחוק לשינוי סדרי עדיפויות לאומיים ששינו את סעיף 11א בחוק חינוך ממלכתי (מה לעזאזל הם רוצים? נורא פשוט. חוק נהרי והם כבר קיבלו. זה אחד החוקים הבעייתיים ביותר, כנראה, שנעשו פה והוא נעשה עוד בתקופת אולמרט ובוטל בתקופת לפיד. החוק מחייב את הרשויות המקומיות גם לתקצב את בתי הספר החרדיים ב – 75%, מה שאומר שהמדינה נותנת עוד יותר כסף למוסדות חינוך שהם אנטי ממלכתיים במובהק)

סעיף 39. סכומי התמיכה לתלמיד יהיו זהים לסכומים שנקבעו בשנת 2012 במסגרת התמיכה במוסדות תורניים והוא יחול רטרואקטיבית החל מתחילת שנת 2015

סעיף 40. מיד עם הקמת הממשלה יימצא פתרון משפטי שיאפשר את העברת התקציב החודשי למוסדות התורניים עד אישור התקציב לשנת 2015 (הצבא וכל שאר הארגונים יכולים לחכות עד שיעבור תקציב. החרדים לא)

סעיף 41. הממשלה תגיש חוק שיסדיר את התמיכה למוסדות תורניים בחקיקה ראשית לפי הנוסח המצ"ב (איזה מספר חוק זה שהם רוצים??)

יאיר לפיד. למה הוא שותק?צילום: עופר וקנין

סעיף 42. הממשלה תפעל ללא דיחוי ולא יאוחר מחודש (חודש!) מיום הקמת הממשלה להגשת והעברת חוק הבטחת הכנסה לתלמידי ישיבות וסטודנטים לפי אחת החלופות המצ"ב.

סעיף 45. ראש הממשלה ימנה ועדה מקצועית שתיבחן סוגיית הסדרה בהכרה בלימודים גבוהים תורניים…הועדה תגיש מסקנותיה לראש הממשלה תוך 6 חודשים (גם לימודים בישיבה שווים תואר ראשון לצורך התמודדות בכל מיני מכרזים ממשלתיים)

סעיף 46. הממשלה תקצה בכל שנה סכום של 150 מיליוני שקל ליעדים ולמיזמים בתחום החינוך שיוקצו על פי דין (למה זה מנוסח בשפה כל כך נקייה? אולי כי גפני קצת הסתבך בסיפור הכספים הקואליציוניים עם החברה לפיתוח השומרון ומקורבו שקיבל שם כסף)

סעיף 47. בתוך חודש ימים מיום הקמת הממשלה תחליט הממשלה על שינוי בדרך התקצוב של גני הילדים במסגרת החינוך המוכר שאינו רשמי לפיו החל משנת הלימודים תשע"ו אופן התקצוב שמקבל כל גוף שמפעיל גני ילדים יחושב על פי פרופיל הגננת בהתחשב בוותק ובתואר של הגננת בדומה לכל הגננות בחינוך הרשמי.

סעיף 48. הממשלה תגיש הצת חוק לביטול סעיף 82(1) לחוק לשינוי סדרי עדיפויות לאומיים (תיקוני חקיקה להשגת יעדי תקציב לשנים 2013-2014). הממשלה תפעל לאישורו הסופי של החוק עד תחילת שנת הלימודים תשע"ו. (מדובר בהתניית התקצוב למוסדות החינוך החרדיים בלימודי ליבה, כלומר החרדים רוצים שהם ילמדו מה שבא להם, לא יתחשבו בכלל במה המדינה חושבת שכל אזרח ישראלי צריך לדעת, אולי חס וחלילה כדי שיהיה כשיר יום אחד לשוק העבודה ובתמורה ייתנו להם כסף. מגניב)

יש סעיפים לגיטימיים על הרפורמה בטיפולי שיניים לילדים, על מה שליצמן מתכנן בנושא של הטיפול הסיעודי וכן על החזרת הגלגל לאחור בעניין קצבאות ילדים.

סעיף 57. הממשלה תקבל החלטה בתוך חודש מיום הקמת הממשלה על ביטול החלטת הממשלה מספר 149/33 (שוב לפיד) בדבר מבחני תמיכה במעונות יום ותחליט על תיקון מבחני התמיכה לתמיכה במעונות יום לפי המבחנים שהיו תקפים בשנת 2012

סעיף 66. הממשלה תפעל לביטול אפליה בקריטריונים לדיור וארנונה ותשוב לקריטריונים שהיו נהוגים בכנסת ה – 18 בנושאים אלו (שוב, אחד ההישגים המשמעותיים של לפיד – הכנסת הקריטריון של "מיצוי כושר הכנסה", כלומר 'קודם תנסו לעבוד ואז תבואו לקבל מהמדינה', אמור להתבטל לטובת הקריטריונים שקבע אריאל אטיאס בזמנו והתחשבו במספר נפשות במשפחה ומספר שנות נישואין, קריטריונים שבאופן אוטומטי עוזרים לחרדים)

סעיף 69. הממשלה תפעל לתיקון הקריטריונים בענין קבלת תמיכה לגרעינים התורניים, באופן שהמגזר החרדי ייכלל באופן שוויוני בקריטריונים לקבת התמיכה (למה שרק אורי אריאל יחגוג?)

סעיף 70. הממשלה תקבל החלטה בתוך חודש מיום הקמת הממשלה על הקמת רשות תעסוקה לאוכלוסיות מוחלשות (אני בעד). הרשות תבדוק ותטפל בנושאי תעסוקה לאוכלוסיות מוחלשות. בנוסף, הרשות תבדוק אפליה בקבלת חרדים למקומות עבודה…

סעיף 71. הממשלה תפעל ללא דיחוי ולא יאוחר משלשה חודשים מיום הקמת הממשלה להגשת חוק לייצוג הולם של יהודים בני המגזר החרדי בשירות הציבורי…

על הדרך, יהדות התורה רוצה לשנות את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, כך שלא יפגע בחוקי דת, וכן לשנות את סמכויותיו של היועץ המשפטי לממשלה בחוק. אם כבר ניצחנו בבחירות, חושבים לעצמם ליצמן וגפני, אז למה לא?

שתי שאלות: משה כחלון יודע מזה? למה לפיד שותק? תהרגו אותי אם אני מבין איך בן אדם, שזה אמור לבעור לו בלב הנושאים האלה והשיג כמה הישגים בתחומים הללו, יכול לראות את ההתפתחות הזאת ולא להגיד משהו. האם מה שיגיד יעצור את זה? כנראה שלא, אבל בשביל הסיכוי שמשהו ייעצר, הוא אמור לדבר.

מתוך הבלוג של רביב דרוקר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי