דעה |

פנסיה תקציבית: השחיתות הגדולה בתולדות המדינה

משר האוצר העתידי משה כחלון לא שמענו דבר בעניין הפנסיה. לכנסת הבאה יש הזדמנות לטפל במחלה הזאת

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

מתתיהו שמואלביץ כיהן כמנכ"ל משרד ראש הממשלה בשנים 1980–1984. קודם לכן היה פעיל במחתרות, איש עסקים ועסקן של מפלגת חרות. בארבע השנים הללו צבר שמואלביץ לא פחות מ–65% משכרו כפנסיה תקציבית: כמנכ"ל משרד ראש הממשלה ששכרו מוצמד לזה של סגן שר, הוא קיבל 5% לשנה. 15% נוספים הוא קיבל כהכרה על שנותיו בשירות המחתרות. עוד 30% ניתנו לו בשל תקנה משונה שבוטלה ב–1986, ועל פיה מי שפורש כשהוא מעל גיל 50 מקבל 2% משכרו תמורת כל שנה מגיל 50 עד 65. כך, קיבל שמואלביץ אחוזים שעובד מדינה מן המניין צריך לעבוד בעבורם 33 שנה.

העסקה הפנטסטית הזאת היתה שווה לשמואלביץ ולמשפחתו עשרה מיליון שקלים. הוא הלך לעולמו ב–1995, אבל לפי תקנות הפנסיה של הח"כים, בני/בנות זוגם ממשיכים לקבל את מלוא הפנסיה של המנוח לאחר מותו. ב–2007 הודיע אגף החשב הכללי במשרד האוצר לאלמנתו ש. שפרה, כי חלה טעות בחישוב הפנסיה ושמואלביץ לא היה אמור לקבל 30% נוספים, אלא רק 10%. באוצר טענו כי המשפחה קיבלה עד כה 1.8 מיליון שקלים בטעות, וביקשו לקצץ את קצבת הפנסיה שניתנה לאלמנה מ–22 אלף שקלים לחודש ל–15 אלף. עד מותה ניהלה שמואלביץ מאבק משפטי במדינה, שהסתיים בהפסד.

שמואלביץ הוא רק דוגמה אחת לעיוותים שיצרה הפנסיה התקציבית. השחיתות הגדולה ביותר בתולדות המדינה היא אופן חלוקת האחוזים של הפנסיה. מעבר לכלל הבסיסי — כל שנה שווה ל–2% פנסיה עד לתקרה של 70% — המערכת מלאה בתתי־סעיפים שרק מיטיבי לכת מכירים, שנועדו להגדיל את אחוזי הבסיס של הפנסיה. כך, למשל, אלמנתו של עובד מדינה שנפטר מקבלת 60% מהקצבה, כי ההיגיון אומר שגם הוצאותיה ירדו. אבל אלמנות/ים של שופטים/ות, דיינים, ח"כים ושרים/ות מקבלים 100% פנסיה. למה? ככה. הרמטכ"ל יכול לחלק לפקודיו אחוזים במתנה עם יציאתם לפנסיה. הוא נותן בממוצע 6%. הרי לא הוא משלם את החשבון, אז למה לא לפנק את החברים? שלא לדבר על הסעיף המוזר, המאפשר הגדלת פנסיה במקרה שיש יותר מבן זוג אחד. ככל שאפשר לחגוג יותר, כך רצוי.

משר האוצר העתידי משה כחלון לא שמענו דבר בעניין הפנסיה. לכנסת הבאה יש הזדמנות לטפל במחלה הזאת. רוב חברי הכנסת צעירים ולא זכאים להטבה. אין להם אינטרס אישי להמשיך בחגיגה. ביטול הפנסיה התקציבית היום יחסוך למדינה מאה מיליארד שקל. ניכוש הסעיפים וההטבות הנלוות יחסוך עוד כמה מיליארדים. מעבר לעניין הכספי, מדובר בעניין מוסרי. יש כאן אליטה שמוצצת את דמה של המדינה. חבריה מנהלים חיי פאר ומסדרים דירות לנכדים בזמן שקשישים אחרים נאבקים לגמור את החודש. החלוקה מחדש של הון הפנסיה, כמו מס הירושה, הם עוד אמצעי לחלץ את המדינה מידי המיעוט שחטף אותה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה