מסתמן |

מס הכנסה שלילי יורחב וקצבאות זיקנה יוגדלו - במקום מע"מ 1% על מזון

עשרה ימים בלבד נותרו למו"מ הקואליציוני ■ ח"כ איילת שקד צפויה להתמנות לשרת התרבות והספורט ■ תיקי הביטחון, החינוך, וביטחון הפנים יישארו בידי הליכוד ■ קצבאות הילדים יועלו בכ-2.6 מיליארד ש', לפי סיכום בין הליכוד לחרדים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לחתום בימים הקרובים על ההסכמים הקואליציוניים עם כולנו, יהדות התורה, ש"ס, ישראל ביתנו והבית היהודי, ולהציג ביום רביעי בעוד עשרה ימים את ממשלתו החדשה.

לפי הערכות, אלה הן ההסכמות שגובשו עם הסיעות שירכיבו את הקואליציה:

נתניהו באחת מישיבות הממשלה הקודמתצילום: אמיל סלמן

■ לא יוטל מע"מ של 1% על מוצרי מזון בפיקוח, בשל הצורך להחיל שיעור מע"מ דומה על מוצרי יבוא - בשל הסכמים בינלאומיים שעליהם חתומה ישראל.

במינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה הזהירו מפני הורדת המע"מ על מוצרי מזון מתוצרת מקומית בלי להחיל שיעור מע"מ זהה על מוצרים מיובאים. הדרגים המקצועיים באוצר מתנגדים להטלת מע"מ מופחת על מוצרי מזון בין היתר מאחר שהדבר יגרום לעלויות גבוהות ויעודד יבוא מחו"ל.

כמו כן, משה כחלון מתנגד למהלך משום שלטענתו יסייע למבוססים ולא יתרום לצמצום הפערים החברתיים. בכולנו הציעו להעניק סיוע ממוקד לנזקקים באמצעות הגדלת קצבאות קשישים וסיוע לחלשים ולמשפחות חד־הוריות, וכן העמקת מס ההכנסה השלילי. לפי הערכות, מיליארד שקל שיועד להפחתת המע"מ על מוצרי מזון יופנה להענקת סיוע ממוקד לשכבות חלשות.

יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, שהודיע כי הנהגת מע"מ אפס על מוצרי מזון יהיה תנאי להצטרפותו לקואליציה, כועס על הכוונה שלא לבצע את המהלך.

קצבאות הילדים יועלו בכ–2.6 מיליארד שקל, לפי סיכום בין הליכוד לש"ס ויהדות התורה.

הליכוד והחרדים סיכמו על ביטול קיצוץ של כחצי מיליארד שקל בתקציב הישיבות והמוסדות החרדיים. החרדים טוענים כי לכך יתווספו כחצי מיליארד שקל נוספים שכבר מתוקצבים בתקציב המדינה ל–2015 (ולא נכללו בתקציב 2014).

לדיור הציבורי לא יוקצו 5% מהקרקעות שישווקו על ידי רשות מקרקעי ישראל — על אף שדרישה זו הועלתה במשא ומתן על ידי ישראל ביתנו וש"ס. במשרד האוצר ובכולנו מתנגדים להצעה, ובכולנו מציעים לרכוש יחידות דיור ציבורי כדי לצמצם את תור הממתינים (כ–2,500 משפחות), להעניק סיוע בשכר דירה ועוד.

■ תוספת של סייעת בגני הילדים. במערכת הבחירות הודיע הליכוד על כוונתו להקצות סייעת שנייה לגני הילדים, ולפי הערכות המהלך יבוצע בהדרגה, בעלות של כמה מאות מיליוני שקלים בכל שנה.

■ רפורמה בשוק התקשורת: נתניהו ביקש מהשותפים הקואליציוניים העתידיים לתמוך ברפורמות בשוק התקשורת. שר התקשורת הקודם, גלעד ארדן, יזם רפורמה שתוביל בין היתר להפרדה בין רשת לקשת, שישדרו כל אחת שבעה ימים בשבוע. נתניהו, שמחזיק בתיק התקשורת, החליט לבחון את הרפורמה מחדש, וברצונו למנות מקורב מטעמו לשר התקשורת, כדי להמשיך להיות בעל השפעה בתחום.

אריאל צפוי להתמנות לשר החקלאות

מספר השרים בממשלה הבאה יוגדל ככל הנראה מ–18, כפי שקובע החוק, ל–22, ומספר סגני השרים יוגדל ל–6–8.

נתניהו נפגש ביום שישי עם יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, שצפוי להמשיך לכהן בתפקידו כשר הכלכלה. בנט צפוי להחזיק גם בתיק לנושאים אסטרטגיים. אורי אריאל צפוי להיות שר החקלאות, עם אחריות על החטיבה להתיישבות, וח"כ איילת שקד צפויה להתמנות לשרת התרבות והספורט. הבית היהודי תקבל גם מינוי לסגן שר, כנראה במשרד הדתות, עבור ח"כ אלי בן דהן, ומשרת יו"ר ועדה בכנסת, כנראה ועדת החוקה.

נתניהו ישאיר ככל הנראה בידיו של אביגדור ליברמן את תיק החוץ, ואת תיק הקליטה בידיה של סופה לנדבר. למשרת יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות צפויה להתמנות ח"כ אורלי לוי אבקסיס.

כמו כן מסתמן כי יו"ר ש"ס אריה דרעי יהיה שר הפנים ללא מינהל התכנון, ותיק הגנת הסביבה יינתן לאבי גבאי מכולנו.

המשרדים שצפויים להישאר בליכוד הם הביטחון, החינוך, המשפטים, ביטחון הפנים, התחבורה, האנרגיה, שיתוף פעולה אזורי, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, תקשורת, תיירות, גמלאים, רווחה, ומודיעין.

לשרים הבכירים בליכוד, גלעד ארדן, ישראל כץ, סילבן שלום ויובל שטייניץ, נותרו שלושה משרדים בגודל בינוני ומעלה: חינוך, משפטים, וביטחון פנים (לאחר שתיק הביטחון יישאר אצל משה יעלון). אם כץ ושלום ימונו לאחד המשרדים הבכירים יתפנו בהתאם תיקי התחבורה והאנרגיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"