הלוביסט שמעון פרס רוצה לגדול עם בנק הפועלים

לבנק יש רק שתי תועלות מההתקשרות עם פרס: הראשונה - תדמיתית, השנייה - מטרידה הרבה יותר

סמי פרץ
סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סמי פרץ
סמי פרץ

בנקאי בכיר סיפר פעם על מחקר שהראה כי אנשים שהולכים לתומם ברחוב מאיצים את צעדיהם כשהם חולפים על פני סניף בנק. הסיבה: הבנק מזכיר לנו את הצרות שלנו, ואין לנו עניין לבלות בסביבתו יותר מדי זמן.

בנקים אינם גופים כלכליים אהודים, ויש שיגידו שהם שנואים. הם חולבים אותנו בעמלות וריביות. הם ייתנו לנו הלוואה רק אם נוכיח שאנחנו לא זקוקים לה. הם ייתנו לנו מטרייה ביום קיץ וייקחו אותה עם הגשם הראשון.

הבנקים יעשו הכל כדי להצטייר כאהובים יותר. הם יצטיידו בפרזנטורים אהודים (אסי כהן, ארז טל, עלמה זק, יאיר לפיד, מודי בר־און, ישראל קטורזה, דביר בנדק), הם יחלקו לנו דגל ישראל ליום העצמאות ויסדרו לנו כניסה לפארקים לאומיים (בנק הפועלים) וכיו"ב.

שמעון פרס ושרי אריסוןצילום: סיון פרג'

עכשיו הם הולכים על גדול: בנק הפועלים, זה שחרת על דגלו את הסיסמה "להיות ראשון זה מחייב", שכר את הישראלי הכי אהוד ומוכר בעולם, נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס. שירותיו של פרס מוענקים באמצעות חברה שהקים, בשם פרס אנד אסושיאייטס, שבה מועסקים ארבעה עובדים בשלב זה. החברה מנהלת משא ומתן לייצג של עוד שלוש חברות ישראליות ושלוש חברות בינלאומיות. לדברי אנשיו של פרס, כל הפעילויות יהיו אך ורק בחו"ל, ולא בישראל, וכל רווחי החברה יופנו לפרויקטים של מרכז פרס לשלום. "פרס לא יקבל שקל לכיסו", אומרים בסביבתו.

פרס הוא מותג מהלך כבר עשרות שנים — פותח הדלתות ומגנט הסלבס הכי גדול שהיה כאן אי פעם. מה הם 30 אלף דולר לחודש לבנק הפועלים בשביל פותח דלתות מסוגו של פרס? זה באמת כסף קטן.

אבל אילו דלתות יכול פרס לפתוח לבנק שהוא עצמו לא יכול? מה הוא יביא לבנק? לווים חדשים? אילו מין לווים יהיו אלה? עניים ואומללים? אם כך, מי צריך אותם בכלל? עשירים ומקושרים? מדוע צריך את פרס בשבילם? ואולי הוא יביא מפקידים חדשים? גם כאן, לא ברור למה צריך אותו. הבנק יכול למשוך אותם באמצעות ריביות אטרקטיביות — או שהם ילכו לבנק אחר.

מבחינת הבנק יש רק שתי תועלות שיכולות לנבוע מההתקשרות עם פרס. הראשונה היא תדמיתית. הבנק אינו גוף אהוד כל כך, והוא מת שיאהבו אותו — אז מה פשוט יותר מלשלם לפרס האהוד והאהוב כמה דולרים כדי ליהנות מעט מהילתו של הנשיא לשעבר?

הסיבה השנייה מטרידה יותר: אולי הבנק אומר לעצמו שדווקא מפני שהוא לא אהוד כל כך, וקיימת סכנה שפוליטיקאים או רגולטורים — נניח שר האוצר המיועד, משה כחלון - ינסו לפגוע ברווחיו, זה הזמן להצטייד בלוביסט מליגת העל של הלוביסטים בעולם. לא בוריס קרסני, ולא מושיק תאומים, המשמש כיועץ של הבנק ושל פרס גם יחד — אלא פרס עצמו. קשה לראות את פרס מתלכלך ישירות בדבר הזה. הוא לא יישב עם חברי כנסת וישכנע אותם לפעול נגד כחלון. יש לו סטייל. הוא רק צריך לספק את המעטפת של המכובדות, את אירועי ההשקה והפתיחות והחגיגות הקטנות שיספקו לבנק מידה נאה של אהדה ציבורית. משם, הדברים יכולים להתגלגל לכל מיני כיוונים.

בסביבתו של פרס מכחישים נמרצות שהנשיא לשעבר מתכוון לעשות משהו למען הבנק בישראל. לדברי יועצת הקרובה אליו, הוא ינסה לקדם את עסקי הבנק אך ורק בחו"ל, ולא יפעל בישראל.

האם זו אמירה מרגיעה? לא בהכרח. קודם כל, כדאי שפרס יתעניין קצת בהיסטוריה של הבנקים הישראליים בחו"ל. הוא יגלה שהם הפסידו שם מיליארדים רבים — בנק הפועלים בהשקעות כושלות בעת משבר הסאב־פריים, ובנק לאומי בקנסות של 400 מיליון דולר שספג בארה"ב עקב הסתבכותו בסיוע ללקוחות אמריקאים להתחמק ממס, פרשה שגם בנק הפועלים מסובך בה. ייתכן שגיוסו של פרס לבנק הפועלים נועד לרכך במשהו את המהלומה שהבנק עשוי לספוג עקב מעורבותו בפרשה זו.

אפשר להאמין לפרס שהוא לא יעשה כאן לובינג במישרין למען הבנק, ובטח לא ינסה לסכל חקיקה אנטי־בנקאית. אבל מה המסר ששולח בנק הפועלים לפוליטיקאים ורגולטורים כשהוא מגייס את פרס כלוביסט? המסר פשוט מאוד: יש כאן בנק עם יכולות כספיות בלתי־נדלות שיכול לקנות כל אחד, מקטן ועד גדול, מלפיד ועד פרס, ולכולם יש לו מה להציע, לפני הכניסה לפוליטיקה ואחרי היציאה ממנה. בוא לגדול אתנו, בנק הפועלים.

ומה המסר ששולח פרס עצמו לפוליטיקאים ולרגולטורים? כשאתם יוצאים החוצה לשוק הפרטי, יש לכם רק דבר אחד למכור שם: את הקשרים שלכם. אז תעבדו היטב על הקשרים שלכם עכשיו, כי הם יהיו שווים הרבה כסף ביום מן הימים. זו עסקה טובה לשני הצדדים, אבל מישהו משלם את מחירה — וזה מן הסתם ציבור משלמי העמלות והריביות.

פרס שותף לעסקה שאינה מכבדת אותו, את הסמלים שהוא מייצג ואת הרוח הציבורית הצרכנית שהתפתחה כאן בשנים האחרונות וחותרת להורדת יוקר המחיה ולצדק חברתי. הוא אולי צריך להתפרנס ולפרנס את עדת מעריציו ומעריצותיו, אבל מוטב לעשות זאת עם קצת יותר סטייל מלהיות לוביסט של בנק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי