לא על התמ"ג לבדו: כך תמדוד הממשלה את האושר שלכם

ביום ראשון צפויה הממשלה לאמץ 72 מדדים חדשים לאיכות החיים של הישראלים - ולהתחשב בהם בעת קבלת החלטותיה

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

הממשלה צפויה לאשר ביום ראשון הקרוב צעד שצפוי לתרום לאיכותה של קבלת ההחלטות בה בעתיד: היא צפויה לאמץ 72 מדדים חדשים לאיכות החיים, הקיימות והחוסן של אוכלוסיית ישראל. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) תתחיל בפרסומם של מדדים אלה באופן שוטף, והם יוכלו לשמש את הממשלה לצד מדדי המדיניות הרגילים שלה - כמו מדדי התוצר המקומי הגולמי (התמ"ג), הגירעון ותוחלת החיים.

אימוץ המדדים החדשים יאפשר לממשלה להתחשב בעת קבלת החלטות גם בהשפעותיהן הצפויות על הפערים החברתיים, על איכות החיים ועל הדורות הבאים - וזאת בהתאם לדרישות שעלו מהמחאה החברתית ובהתאם ללקחים בינלאומיים ממשבר 2008. אימוץ המדדים יביא למעשה למדידה גם של אושר - במקום המדידה של עושר בלבד.

72 המדדים נקבעו לאחר הליך של עבודת מטה בהשתתפות של יותר מ–120 מומחים מגופי הממשלה ומהציבור, וכן הליך של שיתוף הציבור שכלל 2,000 מגיבים מהציבור, ליווי מקצועי של OECD ועבודה של ועדת היגוי ממשלתית שהוקמה לנושא, שעבדה במשך יותר משנתיים וכללה נציגים של תשעה משרדי ממשלה.

את התהליך התחיל המשרד להגנת הסביבה, בתקופת כהונתו של השר גלעד ארדן בו. הוא אומץ לאחר מכן בידי משרד ראש הממשלה והמועצה הלאומית לכלכלה - ובניגוד לחששות, זכה לשיתוף פעולה מלא של מרבית משרדי הממשלה, ובהם משרדי האוצר, הכלכלה, הרווחה, הבריאות, הבינוי, ביטחון הפנים והחינוך. התהליך כולו מלווה בידי הלמ"ס.

72 המדדים נחלקים לעשרה תחומים של איכות חיים וקיימות: איכות התעסוקה, ביטחון אישי, בריאות, דיור, חינוך, השכלה, מעורבות אזרחית, סביבה, רווחה אישית וחברתית ורמת החיים החומרית. בכל אחד מהתחומים פעל צוות היגוי שקבע את המדדים, שיימדדו לפי כמה עקרונות מובילים: המדדים מתמקדים בפרטים ובמשקי הבית (ולא בתמונה המקרו־כלכלית); הם יכללו השוואה בינלאומית; הם יתמכו בעיצוב מדיניות הממשלה על בסיס נתונים ומידע; הם יהיו מדדי תוצאה - כלומר תימדד תוצאת התהליך, ולא כמה זמן ומשאבים הושקעו בו; הם יהיו פשוטים לחישוב (זמינים); הם יהיו רגישים לשינויים; הם יהיו ברורים ונתונים לפרשנות אחת; הם יכללו התייחסות גם להתפלגות, ולא רק לממוצע או החציון; ייעשה שימוש לא רק במדדים אובייקטיביים, אלא גם במדדים סובייקטיביים, כלומר כאלה שמשקפים את תפישותיהם של אנשים לגבי מצבם; והם יכללו גם בדיקה של ההשפעות ההדדיות בין התחומים הנבדקים.

הלמ"ס תפרסם את 72 המדדים שנבחרו אחת לשנה. אלה יהיו מדדים חדשים, שאינם מתפרסמים כיום, בנושאים כמו שוויון הזדמנויות בתעסוקה, שביעות רצון ממספר שעות הפנאי, למידה לאורך החיים, מידת האמון במערכת הבריאות הציבורית, זמן הנסיעה בשעות העומס לעבודה, שיעור ההוצאה על דיור מתוך ההכנסה ברוטו, איכות החינוך בגיל הרך, שביעות רצון מהסביבה הלימודית, אמון בממשלה, שיעור הנשים ובני המיעוטים בשירות הציבורי, תחושת יכולת ההשפעה האזרחית על הממשלה, שביעות הרצון מפארקים, המגוון הביולוגי, תחושת ההערכה מבני משפחה, תחושת אפליה וכיו"ב.

על אף המספר הרב של המדדים המאושרים כעת בידי הממשלה, בפועל התהליך של מעבר הממשלה לקבלת החלטות על סמך מדדי קיימות וחוסן נמצא רק בתחילתו. כך, הממשלה עדיין לא פיתחה מדדי קיימות - כלומר מדדים הבודקים עד כמה המדיניות הממשלתית דואגת שלא יהיה ניצול יתר של משאבים לטובת הדורות הבאים. המשרד לאיכות הסביבה נדרש לפתח מדדי קיימות, שימדדו את שחיקת ההון הכלכלי, החברתי, האנושי והטבעי כתוצאה ממדיניות הממשלה. בנוסף יש רצון לפתח מדדים בתחום נוסף - תרבות ופנאי.

הלמ"ס צריכה לפתח את המתודולוגיה לחישוב חלק מהמדדים ולהיערך לביצוע הסקרים הנדרשים לביצוע המדידה. התקציב שיידרש לה כדי לפרסם את המדדים החדשים עדיין לא נקבע סופית, אך בשלב זה מוצע להחליט על הקצבת 7.1 מיליון שקל עד 2019 לשם השלמת ההערכות.

לבסוף, השלב הקריטי בתהליך - שילוב מדדי הקיימות ואיכות החיים בתהליך קבלת ההחלטות של הממשלה - עדיין לא קרה. בינתיים, הממשלה רק מתקדמת בפיתוח ופרסום מספר רב של מדדים. אלה כמובן רבים מכדי לשמש מדדים מובילים בתהליך קבלת ההחלטות. בשלבים מאוחרים יותר יהיה צורך לצמצם את המדדים לכמה מדדים מובילים, שאליהם תתחיל הממשלה להתייחס בתהליך קבלת ההחלטות שלה.

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"