האמריקאים לחצו – ונתניהו החליט להעביר את מכללות צה"ל למערב ירושלים במקום למזרחה

התוכנית להעברת המכללות מבסיס גלילות למתחם הר הצופים, שאושרה תחילה, נתקעה במחסום מדיני ■ על הפרק - מרכז ציפורי ביער ירושלים ■ הרמטכ"ל ושר הביטחון אישרו את המהלך הנוכחי

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

צה"ל צפוי להעביר את המכללות הצבאיות ממתחם גלילות למרכז ציפורי ביער ירושלים, ממערב לשכונת יפה נוף שבמערב העיר, כך עולה ממכתב ששלחה אל"מ אורלי שטרן, רמ"ח התשתית והפריסה בצה"ל, לאמנון מרחב, מנכ"ל עיריית ירושלים בחודש ינואר השנה.

במכתב, הנושא את הכותרת, "מעבר מכללות צה"ל לירושלים" ושהגיע ל-TheMarker נאמר כי, "מכללות צה"ל נמצאות במחנה המיועד לפינוי במסגרת החלטת ממשלה 3161. במהלך השנה האחרונה עודכנו צרכי צה"ל בתשתית המכללות העתידות וכתוצאה מכך נבחנו חלופות חדשות. במהלך ניתוח החלופות נבחר מחנה בית זית כחלופה המועדפת על ידי צה"ל.

כתבות נוספות ב-TheMarker

הבדיקה שחושפת: בכמה קונות רשתות השיווק מוצרים - ובכמה הן מוכרות לכם

רחוב הצעירים החדש והמפתיע של גוש דן

ניר ברקת

אהוד ברק משקיע מיליון דולר בסטארט-אפ ישראלי

"לאור בקשת ראש העיר (ניר ברקת. מ.ב) נבחנה חלופת ציפורי. בחלופה זו קיים פוטנציאל למענה עבור הפרויקט. בחינת החלופה המוצעת אושרה על ידי הרמטכ"ל ושר הביטחון. בהמשך לדיון שהתקיים בראשותך ביום ה-15 בדצמבר 2014 להלן הסוגיות המרכזיות הדרושות התייחסות העירייה לצורך בחינת הנושא: תכנון סטטוטורי-מענה לתכולות הפרויקט, ב. היבטים קניינים, הסדרת העברת המקרקעין והתשתיות הקיימות לצה"ל, ג. ממשקים עם הקהילה-הגדרת שיתופי הפעולה האפשריים בין מכללות צה"ל לקהילה המקומית. ד. היטלים-סיכום הנושא מול משרד הביטחון".

בתגובה אמר היום ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, ל-TheMarker, "אני מברך את צה"ל שנענה ליוזמה שלנו להעביר גם את מכללות צה"ל לירושלים, וזאת לצד המהלך שאנחנו מובילים להעברת הקריה לבירה. למהלכים האלו חשיבות אסטרטגית רבה לירושלים ולכלכלתה והם יחזקו את החוסן, הביטחון הלאומי ואת ירושלים כולה".

יער ירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

מכללות צה"ל מוקמות במחנה דיין בגלילות. מדובר במכללה לביטחון לאומי (מב"ל) ובמכללה לפיקוד ולמטה (פו"מ). הצבא מפנה את מתחם גלילות, במסגרת ירידת צה"ל דרומה, לאזור באר שבע. יוצאות מהכלל הן המכללות האמורות לעבור לירושלים לפי החלטת ממשלה ולפי תוכנית המתאר הארצית להעברת מוסדות שלטון לירושלים כדי לחזק אותה.

ההחלטה להעביר את המכללות למערב ירושלים מסיימת סוגייה פוליטית שנמשכת כבר מספר שנים, במסגרתה דובר על העברת המכללות למזרח ירושלים.

ב-2 ביולי 2012 אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז ירושלים שבמשרד הפנים את התוכנית להקמת המכללות בין המורדות הדרומיים של האוניברסיטה העברית בהר הצופים לגן הלאומי נחל צורים, במקום בו תוכנן בעבר לקום בית המשפט העליון (הוקם בסופו של דבר ליד הכנסת). המיקום הזה נחשב לבעייתי, שכן הוא שוכן על שטחים שמעבר לקו הירוק. ארה"ב ומדינות מערביות אחרות התנגדו לבנייה במקום זה. למרות שהתוכנית קיבלה את כל האישורים, כולל האישור הסופי של הוועדה המחוזית, היא הוקפאה בהנחיית רה"מ, בנימין נתניהו, באמצעות מי שהיה אז יועצו לביטחון לאומי, יעקב עמידרור. ראש עיריית ירושלים ברקת, תמך בפרויקט הר הצופים.

לאחר שהתברר סופית כי מעבר המכללות הלאומיות להר הצופים לא יוכל לצאת אל הפועל, החליט הצבא להקים את המכללות במערב ירושלים. האתר שנבחר תחילה הוא מחנה בית זית הנטוש, מדרום למושב בית זית. ראש עיריית ירושלים ברקת הציע לצה"ל לבחון את מתחם ציפורי. אנשי הצבא, לאחר שביקרו במקום, החליטו כי הוא עדיף על אופציית מחנה בית זית.

מרכז ציפורי שוכן בלב יער ירושלים. כיום קיים שם מעין קאנטרי קלאב, מרכז נופש ופנאי, עם בית הארחה, בריכה, ומתקיימים בו קורסים לימודיים שונים בעיקר של משרדי ממשלה. הנוף במקום מרהיב.

ברור כי העברת המכללות למקום תדרוש השקעה כספית מאסיבית, בעיקר לצורך פעולות בינוי בהיקף רחב. גם אם יוחלט בסופו של דבר להעביר את המכללות למחנה בית זית, תידרש פעולת בינוי מאסיבית בהשקעה כספית גבוהה, שכן מדובר במחנה נטוש, הרוס ברובו, שלא נעשה בו שימוש בכעשרים השנים האחרונות.

במתחם המכללות אמורים לשהות מעל ל-1,000 אנשי צבא, חלקם כלומדים חלקם כאנשי סגל, כולל אנשי מנהלה. הוא אמור להשתרע על שטח בנוי של כ-40 אלף מ"ר, כולל חדרי הרצאות ולימוד, ספרייה, בית כנסת, בריכת שחיה, אולם ספורט, חדרי שירות ועוד.

מבחינת ירושלים מדובר במהלך חיובי, שיביא לעיר אוכלוסיה משכילה, צעירה, חילונית ברובה, מהעשירונים החברתיים הגבוהים. מבחינה אקדמית יוכלו המכללות להיעזר בכוח ההוראה של האוניברסיטה העברית והמכללות שפעילות בעיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו