פלוג: "הממשלה החדשה תצטרך להתמודד עם הפריון הנמוך והשכר הנמוך במשק"

נגידת בנק ישראל: האינפלציה תחזור לתחום הנמוך של יעד האינפלציה בעוד שנה

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

"הבחירות הסתיימו. הממשלה שתבחר תצטרך להתמודד עם בעיות יסוד כלכליות-חברתיות של ישראל, לפי סדר העדיפויות שתקבע. בנק ישראל סבור כי האתגר החשוב ביותר של הממשלה החדשה הוא העלאת קצב צמיחת פריון העבודה והעלאת כושר ההשתכרות של העובדים". כך אמרה היום נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, במסיבת עיתונאים בירושלים.

פלוג הציגה במסיבת העיתונאים את דו"ח בנק ישראל ל-2014. קודם לכן מסרה הנגידה את הדו"ח לנשיא המדינה, רובי ריבלין, ולראש הממשלה, בנימין נתניהו.

קרנית פלוג

לדברי פלוג, יעדים חשובים נוספים של הממשלה החדשה צריכים להיות, לפי סדר החשיבות, הורדת יוקר המחיה והעלאת התחרות במשק, הגדלת ההיצע בשוק הדיור, ניהול מדיניות פיסקאלית מושכלת בהתחשב בנטל החוב של ישראל, ההוצאה האזרחית הנמוכה וחוסר העקביות בתוכניות הממשלה. יעד חשוב נוסף של הממשלה צריך להיות הפחתת העוני ואי השוויון בחברה.

הנגידה הדגישה כי מצב המשק הישראלי בהחלט טוב, כפי שמצביעים הנתונים המעודכנים. ניצבים בפני המשק אתגרים רבים שביכולתו להתמודד איתם, כפי שכבר נעשה בעבר. יש לקדם תוכניות ארוכות טווח לשימור היתרונות היחסיים של ישראל, שיביאו לצמיחה שתיטיב עם כלל האוכלוסייה.

בהתייחסה למדיניות המוניטארית של בנק ישראל, ציינה הנגידה כי לבנק יש כלים נוספים מעבר לכלי הריבית וקניית דולרים, ואם הנסיבות יאלצו אותו להפעיל כלים אלו, הוא יפעיל אותם, למרות שיש להם מגרעות.

הנגידה העריכה כי האינפלציה במשק, שהייתה ב-2014 שלילית, 0.1%-, תעלה בטווח של שנה ותיכנס לתחום התחתון של יעד הממשלה (3.0%-1.0%). לפי הציפיות ארוכות הטווח, כפי שעולה משוק ההון, האינפלציה ל-10 שנים נמצאת באמצע תחום היעד של הממשלה (2%).

לדעת הנגידה העלאת הפריון במשק קריטית שכן כיום פריון העבודה בישראל נמוך יחסית והפער מול המדינות המפותחות אינו נסגר. כדי להגדיל את הפריון חשוב להשקיע בתשתיות. לפי אומדן של קרן המטבע הבינ"ל השקעה במשק בהיקף של 1% תוצר בפרויקטים של תשתיות תעלה את תוצר המשק ב-0.4% בטווח המידי וב-1.5% לאחר ארבע שנים. כיום רמת התשתיות בישראל נמוכה בהשוואה בינ"ל. בעדיפות ראשונה בהשקעה בתשתיות צריכים להיות התחבורה הציבורית וחיבור התעשייה לגז הטבעי. בירוקרטיה מיותרת ורגולציה לא עקבית פוגעים כן בצמיחת המשק.

הנגידה הדגישה כי בנק ישראל מתנגד למע"מ דיפרנציאלי, למשל על מזון ותרופות, ומתנגד גם לפיקוח מחירים גורף. לדעת הבנק פיתרון בעיית הדיור יבוא קודם כול דרך הגדלת ההיצע. לדבריה, המדינה צריכה לתת תמריצים לרשויות המקומיות להגדלת היצע הדירות למגורים. בנק ישראל מתנגד לתוכניות המגדילות את הביקושים לדירות מבלי להגדיל את ההיצע.

לדבריה, ההוצאה הציבורית בישראל לשרותי רווחה, חינוך ובריאות נמוכה בהשוואה למדינות המפותחות. תוחלת העוני בארץ התייצבה ברמה גבוהה. אי השוויון יורד אך הוא עדין גבוה. כדי להתמודד עם העוני יש להרחיב את פרויקט מס הכנסה שלילי.

פרופסור נתן זוסמן, ראש חטיבת המחקר בבנק ישראל, אמר במסיבת העיתונאים כי הכלכלה הישראלית צומחת בשנים האחרונות בצורה נמרצת יותר מרוב הכלכלות המפותחות בעולם, אולם נמוך ביחס לפוטנציאל הצמיחה שלה ונמוך ביחס לצמיחה שלה בעבר. המדיניות המוניטארית המרחיבה של בנק ישראל ויציבות המערכת הפיננסית ייצבו את הצמיחה ברמה גבוהה יחסית בהשוואה בינ"ל. הצמיחה מובלת על ידי מגזר השירותים, המאופיין בעתירות עבודה, מעט הון, ובפריון נמוך יחסית.

בעוד בעבר הצמיחה הייתה מוטת יצוא, ב-2014 הצמיחה הייתה מוטת צריכה, צריכה פרטית וצריכה ציבורית. לדבריו, על הירידה בשנים האחרונות ביצוא מצביעה גם הירידה בהיקף ההשקעות במשק. אם בעבר היצוא הישראלי גדל בקצב גבוה מקצב הגידול בסחר העולמי מאז תחילת המשבר הכלכלי העולמי, לפני 7 שנים, היצוא של ישראל צומח בקצב האיטי של הסחר העולמי. לעומת זאת יצוא השירותים מישראל (הייטק, תוכנה) גבוה יותר מהיצוא המקביל במדינות המפותחות, כולל ארה"ב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?