נטו, רמי לוי ויינות ביתן לא יוכלו לתאם מחירים - ונאלצות לפרק השותפות

התיקון לפטור החקלאי, שנכנס היום לתוקף, מחיל לראשונה את חוק ההגבלים על משווקי תוצרת חקלאית שאינם חקלאים, וימנע תיאום של סיטונאים ברכישה מחקלאים ובמכירה לקמעונאים ■ רמי לוי ירכוש את חלקה של נטו בחברה המשותפת ויהפוך לבעל השליטה בביכורי השקמה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

ענף החקלאות נפתח לתחרות בתחום השיווק הסיטוני: מהיום נאסר תיאום בין סיטונאים ברכישה מחקלאים ובמכירה לקמעונאים. השינוי נובע מכניסתו לתוקף של התיקון לחוק ההגבלים העסקיים בנושא הפטור החקלאי.

עד כה, כל העוסקים במסחר חקלאי יכלו לתאם נתחי שוק ומחירים, וליצור קרטלים. תיאומים אלה הובילו לגביית מחירים נמוכים מחקלאים — ומכירת התוצרת במחירים גבוהים לקמעונאים. כתוצאה מכך חקלאים נקלעו לקשיים, וצרכנים שילמו לקמעונאים מחירים גבוהים מהנדרש. את הפער גילגלו הסיטונאים לכיסם. מהיום, מי שאינו חקלאי לא יוכל להמשיך בכך, ויהיה כפוף לחוק ההגבלים.

התיקון אוסר על תיאומים אשר, לפי הערכות בשוק, מתקיימים כיום בוודאות גבוהה בין סיטונאים המחזיקים יותר ממחצית משוק הירקות והפירות, ובקרב חלק מהמשחטות. לפני כמה שבועות נחשף ב–TheMarker כי איגוד משווקי הפירות והירקות תיאם בין חבריו העלאת עמלות מול החקלאים. בעקבות החשיפה, הודיעה רשות ההגבלים כי התיאום אינו חוקי.

צילום: אייל טואג

על פי ההערכות, התיאומים שהתבצעו בין סיטונאי פירות וירקות התייחסו למחירי רכישה מחקלאים ולמחירי מכירה לקמעונאים. את השינוי בחוק הובילו הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, שר הכלכלה נפתלי בנט ואגף התקציבים באוצר, והוא אושר לפני כשנה בוועדת הכלכלה בראשות ח"כ אבישי ברוורמן.

כתוצאה מכניסת התיקון לתוקף, התחילה רשות ההגבלים לטפל בשינוי מבנה הבעלות בשותפויות בין חברת נטו לחברות רמי לוי שיווק השקמה, יינות ביתן ושוק העיר, שפועלות במרכז הלוגיסטי בתימורים. ל–TheMarker נודע כי גם החברות עצמן בוחנות חלופות לשינוי מבנה השותפות ביניהן כתוצאה משינוי החוק.

החברות עוסקות ברכישה ומכירה של תוצרת חקלאית, והתיקון לחוק קובע כי הן לא יוכלו יותר לשתף פעולה. על פי הערכות בענף החקלאות, השותפות בין חברות אלה אחראית לנתח של כ–20% משוק הירקות והפירות. על פי מקורבים לחברות, הן מחזיקות 15%–20% מהשוק הכללי, שבו יש חלק משמעותי לשוק המוסדי כמו בתי מלון, בתי חולים ומסעדות. בניכוי השוק המוסדי, מחזיקות החברות 7.5%–8% בשוק הקמעוני. על פי המקורות, עם היקף שוק כזה הן יכולות להמשיך לפעול יחד גם על פי כללי ההגבלים, אולם כיוון שהן מתכננות לגדול, החליטו החברות לבחון שינוי מבני בשותפויות.

לנטו חברה משותפת עם כל אחת מהחברות האחרות לשיווק ירקות ופירות. ההערכות הן כי נטו תצא מהשותפויות, אולם תמשיך להשכיר את המרכז הלוגיסטי שלה בתימורים לחברות האחרות.

הסיטונאיות יבקשו ארכה של חודש

על פי גורמים המקורבים למגעים, הצדדים בוחנים שתי חלופות עיקריות, ובראשן מכירת חלקה של נטו בכל השותפויות לשותפותיה. כמו כן נבחנת חלופה, שספק אם תתקבל ברשות ההגבלים, ולפיה נטו תגדיל את חלקה בכל שותפות באחוז אחד ל–51% ותהפוך לבעלת השליטה. כך יהפכו החברות לחברות אחיות בבעלות נטו, כאשר נטו רוכשת עבורן את הירקות והפירות.

אתמול הודיע רמי לוי כי בכוונתו לרכוש את מניותיה של ביכורי שדה דרום בחברת ביכורי השקמה המוחזקת כיום במשותף על ידי שניהם בחלקים שווים, כך שיחזיק 100% ממנה. יתכן שגם יינות ביתן תרכוש את חלקה של ביכורי השדה דרום בחברה המשותפת ותפעל עצמאית. עד שההפרדה תתבצע, המצב עלול ליצור בעיית הגבלים בישובים כמו מודיעין, בה היקף המכירות המשותף של רמי לוי ויינות ביתן עולה על 30%, מה שהופך את השותפות ברכישת ירקות ופירות ביניהם לבעיה הגבלית. הצדדים עשויים לבקש מרשות ההגבלים ארכה של חודש להשלמת המגעים, ובמקרה זה צפויה רשות ההגבלים להיענות לבקשתם.

שלוש חברות - מנכ"ל ודירקטוריון משותף

לפני כחודש הגישה התאחדות האיכרים תלונה לרשות ההגבלים נגד שיתוף הפעולה בין הרשתות יינות ביתן, רמי לוי ושוק העיר ברכישת ירקות ופירות מחקלאים. על פי התלונה, שיתוף הפעולה מתבצע לכאורה במרכז הלוגיסטי של ביכורי שדה בתימורים. את התלונה הגיש עורך דין אלדד כורש ממשרד עמית פולק מטלון.

ביכורי שדה, בבעלות קבוצת נטו ומשפחת שבע, היא חברה המשווקת פירות וירקות בעיקר לשוק המוסדי. החברה הקימה שלוש חברות משותפות עם שלוש רשתות: חברה משותפת של ביכורי השדה עם ביכורי השקמה של רמי לוי, חברה נוספת עם יינות ביתן וחברה שלישית עם שוק העיר — רשת שהוקמה באחרונה על ידי עמיקם בן צבי, שרכש סניפים ממגה.

שלוש הרשתות אמורות להתחרות זו בזו בפורמט מוזל, אולם חקלאים טוענים כי בפועל יש לכאורה תיאום ביניהן בקנייה ובמכירה של ירקות ופירות. על פי התלונה, לשלוש החברות מנכ"ל משותף, אילן שבע, ואותם שני דירקטורים מטעם ביכורי שדה יושבים בדירקטוריונים של שלוש החברות. עוד טוענים המתלוננים, כי לשלוש החברות משרדים במבנה בתימורים, שבו מתנהלת פעילות הרכישה וההפצה של הסחורה.

שינוי נוסף שצפוי בעקבות כניסת החוק לתוקף נוגע ליכולתן של משחטות לתאם ביניהן נתחי שוק ומחירים. למעשה, משחטות שאינן בבעלות של מגדלים בשיעור של 51% לפחות, לא יוכלו יותר לתאם מחירים ביניהן. בשוק הבקר, המשחטות העיקריות הן בבעלות תנובה ודבאח. חלק מהעסקים במשחטות העוף וההודו נמצאים בבעלות תאגידים חקלאיים, ששולטים בשרשרת כולה — ממגדלים שעובדים איתם בלבד ועד למשחטות שבבעלותם. הפטור מחוק ההגבלים ימשיך לחול על תאגידים שרוב התוצרת שמגיעה למשחטות שלהם מקורה במשקים שבבעלותם.

לדברי נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, "לאחר עבודה מאומצת כנגד כל הסיכויים, ייכנס לתוקף תיקון החוק לצמצום הפטור החקלאי, שימנע מקמעונאים וסיטונאים לעשות הסדרים ולתאם מחירים מול החקלאים. הגיע הזמן שתהיה תחרות על התוצרת החקלאית. אפעל בכלים העומדים לרשותי בהתאחדות כדי לוודא שהתיקון נאכף".

יו"ר מועצת הצמחים, צבי אלון, בירך על השינוי. לדבריו, השינוי ישפיע במידה ניכרת על הרכישות מחקלאים, כיוון שחלק ניכר מהסיטונאים לא יוכלו יותר לתאם מחירי רכישה מחקלאים. "הפטור לא היה סביר", אמר אלון והוסיף: "אני מקווה, שמצד הגופים הקולטים את התוצרת מהחקלאי, תהיה מעכשיו תחרות יותר אמיתית ולא יהיו ביניהם תיאומים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה