בשלטון המקומי נערכים לטרפד את יוזמת ביטול הארנונה: "באוצר מפנטזים"

במשרדי האוצר והפנים מקדמים יוזמה לביטול הארנונה למגורים והעלאת המע"מ ב-2.5% במקומה ■ "באוצר רוצים להלאים את הארנונה, אבל לא מבינים בשלטון מוניציפלי"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

במרכז השלטון המקומי מתחו אתמול ביקורת חריפה על משרדי האוצר והפנים בעקבות פרסומים על יוזמתם המשותפת לחולל מהפכה בתקצוב הרשויות המקומיות: ביטול מס הארנונה למגורים, והעלאת המע"מ ב–2.5% במקומו. מדובר בתוכנית שמקדם אגף התקציבים באוצר עם הפקידות הבכירה במשרד הפנים, כדי להציגה בפני הממשלה החדשה לכשתוקם.

לפי הערכות באוצר, הרשויות המקומיות צפויות לצאת נשכרות מהרפורמה המוצעת, שכן התקבולים מהעלאת המע"מ, שייועדו לתקצוב הרשויות, יסתכמו בכ–12 מיליארד שקל - בעוד הכנסות הרשויות מארנונה מסתכמות בפחות מ–8 מיליארד שקל.

אלא שבמרכז השלטון המקומי רחוקים מלהתלהב מהיוזמה: "באוצר מפנטזים במשך שנים להלאים את הארנונה", אומר יו"ר מרכז השלטון וראש עיריית מודיעין־מכבים־רעות, חיים ביבס. "רק שאם זה יקרה, האוצר יצטרך לספק את השירותים העירוניים - דבר שספק אם המשרד מסוגל או יודע לעשות, וגם לא ברור איזה תמריץ יהיה לרשויות להגדיל בנייה".

חיים ביבסצילום: תומר אפלבאום

לדברי ביבס, הפתרון נמצא ביצירת צו ארנונה אחיד, כשכל התעריפים בכל הרשויות ייקבעו לפי מפתח אחיד, וכן יוגדר סל שירותים אחיד. לגבי הטיעון בדבר הגדלת תקבולי הרשויות, מסביר ביבס שבכל מקרה לא יושג איזון תקציבי ברשויות: "הארנונה לא מכסה אפילו 40% מתקציב הרשויות; מעטות הרשויות שנותרות ברווח, וברשויות חלשות - הארנונה מכסה בקושי 10%–20% מהתקציב שלהן".

עוד אומר ביבס כי "באוצר לא מבינים בניהול מוניציפלי, ורק יגרמו לתקופה ארוכה של שיתוק במערכת השלטון המקומי". טיעונים נוספים שהעלו בשלטון המקומי נגד המהלך מתייחסים לכך שהמע"מ הוא מס רגרסיבי - כזה הפוגע בעיקר בבעלי ההכנסות הנמוכות, המשלמים שיעור גבוה יותר של מע"מ מההכנסה הפנויה, מאחר שמרבית הכנסתם מופנית לצריכה פרטית. בנוסף, לפי ביבס, "במשטר הארנונה הנוכחי אוכלוסיות חלשות רבות נהנות מהנחות ופטורים, שייעלמו כשיחויבו לשלם את המס באמצעות המע"מ".

ביבס גורס שהעלאת המע"מ צפויה לפגוע בפיתוח בנייה למגורים. הסיבה, לדבריו, היא שבנייה חדשה לא בהכרח תגדיל הכנסות ממע"מ. עוד נטען שביטול הארנונה יתמרץ תושבי חוץ, שמשלמים ארנונה ואף כפל ארנונה על דירותיהם הריקות, לרכוש דירות בישראל.

מנגד, מקורב ליוזמה שעמו שוחחנו טוען שביטול הארנונה דווקא יגביר את הצדק החלוקתי, שכן הוא צפוי להיטיב בעיקר עם הרשויות החלשות: "כיום, הרשויות החלשות חוטפות מכל הכיוונים. הארנונה בהן נמוכה יחסית, ושיעורי הגבייה נמוכים - בין השאר בשל שיעור גבוה של זכאים להנחות ופטורים".

עוד אמר המקורב שבעקבות הצעד צפויים מערכי גבייה מנופחים הקיימים בשלטון המקומי להיעלם, כי לא יהיה בהם עוד צורך, וכך גם ייעלמו המאבקים התכופים בין הרשויות המקומיות לשרי הממשלה על שיעורי הארנונה. "זה צעד שמייצר שקיפות, ודאות ובסופו של דבר יגדיל את ההכנסות של הרשויות המקומיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט