פרופ' בן בסט: לבטל את הפטור ממס לחברות הגדולות

מנכ"ל משרד האוצר לשעבר: "יש פטורים שקשה לבטל מבחינת פוליטית ויש פטורים שקל יותר. אני לא מציע להתחמק מאלה שקשה לבטל, אלא לטפל בכולם"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

יש לבטל את הפטור ממס לחברות הגדולות - כך מציע מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, פרופ' אבי בן בסט, בראיון עם TheMarkerTV וערוץ הכנסת.

בקדנציה הקודמת הוחלף הפטור ממס שניתן לחברות הגדולות בהקלות מס מוגבלות יותר. עם זאת, הפטורים ניתנו לתקופת זמן מסוימת, ונקבע כי ימשיכו לחול עד לסוף התקופה שנקבעה להם מראש. מדובר בעיקר בפטורים לחברות כיל, אינטל, טבע וצ'ק פוינט.

לנוכח מגבלת התקציב אמר בן בסט כי "לא הייתי מגדיל את שיעורי מס הכנסה ומע"מ. יש לנו פתרון אלגנטי וטוב יותר. למרות מערכת המיסוי שיש לנו, הענקנו הרבה פטורים ממס שלחלק מהם אין יעד כלכלי־חברתי, והם אינם משיגים באמת את המטרה שלשמה ניתנו".

בן בסט הוסיף כי "יש פטורים שקשה לבטל מבחינת פוליטית ויש פטורים שקל יותר. אני לא מציע להתחמק מאלה שקשה לבטל, אלא לטפל בכולם". הוא התייחס ל"פטור ממס לארבע חברות אסטרטגיות ייחודיות, שפטורות ממס בהיקף של 5.5 מיליארד שקל בשנה. ארבע החברות האלה היו קיימות לפני שהפטור ניתן להן ב–2006. עם זאת, מאז אף חברה חדשה לא הצטרפה".

בתשובה לשאלה אם אין חשש שהחברות יעזבו את ישראל ויסיטו פעילות לחו"ל - מהלך שיגרום לפיטורי עובדים - השיב בן בסט כי "החברות היו כאן לפני שהיה הפטור, למה הן לא ברחו אז?"

בן בסט קורא גם לבטל את הפטור ממע"מ באילת ואת הפטור ממע"מ על פירות וירקות, כמו גם את הפטור ממס על הפרשות לקרנות ההשתלמות. "אין שום הצדקה לתת פטור של 4.5 מיליארד שקל לכיסיהם של שליש מהעובדים במדינה", אמר.

רם בלינקוב, לשעבר הממונה על התקציבים באוצר ומנכ"ל משרד הפנים, אמר כי "מרבית הפטורים מעוותים, אינם צודקים מבחינה חברתית ולא מעודדים את הכלכלה, כי הם יוצרים עיוות אחד וממומנים על ידי עיוות שני. במסעדה הכי יקרה בתל אביב מזמינים סלט ירקות ולא משלמים מע"מ. זה אבסורד".

בלינקוב הציע להטיל חובת דיווח כללי, כדי להרחיב את בסיס המס ולממן הטבות אחרות, כמו הכרה לצורכי מס בהוצאות מטפל. לדבריו, באמצעות דיווח כללי "יצוצו אלפי משלמי מס חדשים, ותתאפשר מלחמה רצינית בשוק השחור".

בתשובה לשאלה אם החלת דיווח כללי לא תעמיק את הביורוקרטיה, השיב בלינקוב כי "לביורוקרטיה יש קונוטציה שלילית, אבל לפעמים היא חיובית".

צביקה אורן, לשעבר נשיא התאחדות התעשיינים, קרא לייצר סביבה טובה יותר לעסקים: "אם לא נייצר סביבה עסקית שתמשוך חברות בינלאומיות שינצלו את כוח האדם, ייצרו ויגדילו את ההכנסות ממסים - נפסיד", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"