הצעירות שמאחורי התוכנית הכלכלית של מרצ

הכירו את רעות מרציאנו, בת 30 שנולדה בשכונה ד' בבאר שבע ויערה מן, בת 32 שנולדה וגדלה בקיבוץ של השומר הצעיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מערכת הבחירות הנוכחית מתאפיינת בהתעניינות מוגברת במצעי המפלגות - אותם מסמכים עמוסי הבטחות שנהפכו לגולת כותרת, המתעדכנת חדשות לבקרים. ואולם רק מעטים קוראים ביסודיות מצע של מפלגה, ומעטים עוד יותר מבינים באמת את האופן שבו המפלגה מתכוונת ליישם אותו. במרצ החליטו ללכת צעד אחד קדימה, כשבמקביל למצע פירסמה המפלגה גם תוכנית כלכלית קצרה, נגישה וישימה, המפרטת את הפעולות הנדרשות בתחום לפי ראות המפלגה, ואת הדרכים לממן אותן.

מאחורי התוכנית הייחודית, שכמותה לא הוצגה על ידי אף מפלגה אחרת, עומדות שתי כלכלניות צעירות - רעות מרציאנו, בת 30 מירושלים, המחזיקה בתואר שני מחקרי במדיניות ציבורית, ויערה מן, 32, כלכלנית ומאז 2012 גם העוזרת הפרלמנטרית של ראש סיעת מרצ, זהבה גלאון. שתיהן נרתמו לכתיבת התוכנית, אשר מתבסס על מצע המפלגה ופועלה עד היום, וכן על התקציב האלטרנטיבי שהגישה מרצ במקביל לדיוני תקציב המדינה האחרון, שלא עבר בכנסת.

"מדובר בתוכנית קונקרטית ומיידית שמבהירה מה צריכה הממשלה לעשות, לתפישתנו, כבר בשנה הראשונה לכהונתה - וכיצד לממן את הפעולות האלה", אומרת מרציאנו. "מדובר בקווי היסוד החברתיים-כלכליים לכניסתה של מרצ לממשלה".

התוכנית מציעה טיפול בארבעה נושאים מרכזיים: דיור, יוקר המחיה, פיננסים (בנקאות, קרנות הפנסיה, שירותי אשראי) ומאבק בעוני. "הנושאים נבחרו כדי לייצר תוכנית מרכזית", אומרת מן, "אבל הם מכסים כמעט את כל תחומי החיים. אי אפשר לדבר על עוני ויוקר המחיה - בלי לדבר על חינוך או תעסוקה".

העיקרון שעליו מושתתת התוכנית קובע כי הממשלה צריכה להוסיף בכל שנה כ–25 מיליארד שקל לשירותים אזרחיים, ובהם הרחבת יום חינוך ארוך, הגדלת סל התרופות וסל הבריאות, שיקום ותוספת דיור ציבורי, ויצירת ביטוח סיעודי ממלכתי. במרצ גם לא מתביישים לעודד את הגדלת קצבאות הילדים: "צריך לעודד יציאה לשוק העבודה, אך לא על גבם של הילדים", אומרת מן. "יציאה לשוק העבודה יכולה להיעשות בעזרת הסרת חסמים אחרים, כמו יום חינוך ארוך".

תוספת של 25 מיליארד שקל היא לא דבר פעוט. איך מממנים אותה?

מרציאנו: "על ידי שינוי בסיס המס ושינוי סדרי העדיפויות בהקצאת תקציבים. אנחנו מציעים תוספת מדרגת מס של 55% לבעלי הכנסה מעל 60 אלף שקל, וכן שינוי מס החברות לדיפרנציאלי והעלאתו ל–30% עבור חברות העשירון העליון. אנחנו מציעים גם יצירת תקרה בחוק עידוד השקעות הון עבור פטור או מענק לחברה אחת. בנושא הזה יש להקשיח את הקריטריונים, כך שכסף יגיע לחברות שמייצרות מקומות עבודה גם בפריפריה, וחברות רווחיות מאוד לא יוכלו ליהנות מפטור".

רעות מצריאנו (מימין) ויערה מןצילום: עופר וקנין

מן: "כולם יודעים שטבע, למשל, קיבלה הטבת מס בלתי סבירה. אנחנו בעד עידוד חברות, אבל רוצים להציב אלטרנטיבה. אינטל היא אולי דבר מופלא כי היא פועלת בפריפריה, אבל אנחנו מציבים סימן שאלה על עצם הפטור והקריטריונים שעל פיהם הוא ניתן. לטעמנו, מענק יעיל יותר מפטור, וגם ניתן לפקח עליו לאורך זמן ביתר קלות".

בואו נחזור לאזרח הקטן. מה בנוגע להעלאה של מס הבריאות?

מן: "אנחנו מציעים העלאת מס בריאות בחצי אחוז לכל האזרחים, ובעיקר את ביטול תקרת מס הבריאות הקיימת. כיום אדם משלם על פי גובה משכורתו, ולא ייתכן שמי שמרוויח יותר ייהנה מתקרת תשלום שמקטינה את הוצאותיו. מי שמרוויח יותר - צריך לשלם יותר".

לא חדש - אבל חיוני

התוכנית הכלכלית של מן ומרציאנו מציעה עוד שני מסים: חוק מס ירושה פרוגרסיבי מעל הכנסה של 5 מיליון שקל, וכן הטלת מס על דירות ריקות כדי לתמרץ הכנסת דירות לשוק ומילוי הקופה הציבורית. כשהשתיים נשאלות איפה החידוש כאן, יש להן תשובה סדורה: "שתינו עובדות במקום שיש לו תפישת עולם ואג'נדה ברורה ועקבית", אומרת מן, "כך שהמטרה בבניית התוכנית הכלכלית לא היתה לחדש, אלא להביא לשולחן משהו שאף אחד אחר לא מביא".

"הפתרונות לתיקון הכלכלה מוכרים", מוסיפה מרציאנו, "אבל אנחנו מדברים על דברים נוספים, כמו עצירת תהליכי הפרטה. אנחנו אומרים: בואו נעצור את תהליכי ההפרטה הקיימים, ונעבור באופן מהיר להעסקה ישירה של עובדי קבלן - קודם כל בשירותי חינוך ובשירותים החברתיים. מדובר במורים ועובדים סוציאליים שמקבלים כיום כסף מהמדינה, אבל הם לא עובדי מדינה ולכן סובלים מניצול".

אז מדובר בהגדלת המגזר הציבורי בעשרות אלפי עובדים.

מרציאנו: "כן. שירות המדינה סופג ביקורת רבה, מוצדקת בחלקה, אבל בלי שירות ציבורי חזק אין לנו לאן להתקדם. אנחנו רגילים לחשוב על המגזר הציבורי כמשהו מנופח - אבל ההוצאה הממשלתית היא מהקטנות בין מדינות המערב. לכן אנחנו בעד הגדלת ההוצאה הממשלתית, הן בתקציב והן בכוח אדם. וכמו שפירטנו בתוכנית - יש מאיפה להביא את המימון לכך".

מן: "העסקה קבלנית היא העסקה פוגענית. לא ייתכן שהיא תתקיים בשירותי ליבה שהמדינה נותנת לאזרחיה. ומלבד זאת, העסקה קבלנית לא תמיד חוסכת כסף למדינה. לעתים, כפי שהתברר בנושא שירותי בריאות לתלמיד, היא אפילו יקרה יותר - אבל העובדים נפגעים".

אתן מגנות בלהט על התוכנית שכתבתן. יכולתן לכתוב תוכנית למפלגה אחרת?

מן: "נולדתי וגדלתי בקיבוץ של השומר הצעיר, ואת תפישות העולם שלי קיבלתי בבית. אני חלק ממרצ".

מרציאנו: "אני לא לא גדלתי בקיבוץ אלא בשכונה ד' בבאר שבע. ראיתי את ההסללה ואת חלוקת המשאבים הלא־שוויונית והלא־צודקת, והבנתי שחלק מהתיקון עובר דרך משאבי המדינה הנדרשים לצמצום הפערים. לעצם השאלה, אני לא רואה את עצמי ככלכלנית להשכיר. רוב הדברים שנכתבו הם חלק מתפישת עולמי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר