כך הממשלה הבאה תחלץ את התעשייה הישראלית מהדשדוש

המחנה הציוני מציע ביטוח אבטלה לעצמאים ■ כחלון יציע אשראי בערבות מדינה לעסקים קטנים ■ הליכוד טרם הציג מצע כלכלי

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

זה זמן רב שהתעשייה הישראלית, שנחשבה במשך שנים לקטר הצמיחה של המשק, מקרטעת. מאחר שמדובר באחד המקורות העיקריים ליצירת תעסוקה במשק, הדשדוש של התעשייה צריך לעמוד בראש מעייניה של הממשלה שתקום לאחר הבחירות.

תהיה אשר תהיה הממשלה שתקום, היא תצטרך לתת את דעתה לחמש סוגיות מרכזיות:

1. חיבור מפעלים לגז טבעי. על הממשלה להשלים את חיבור המפעלים לגז טבעי, צעד שיוזיל מאוד את עלויות הייצור. נכון להיום, מתוך כאלפיים מפעלים גדולים פחות מעשרה מחוברים לגז טבעי. התעשיינים מאשימים בעיקר את משרד האנרגיה והתשתיות בחסמים ביורוקרטים המונעים את חיבורם לגז. בחלק מהמפעלים מדובר בחיבור שיעביר אותם מהפסד לרווח, כפי שהיה במקרה של מפעל פיניציה, שרק בעקבות הלחץ הציבורי נחלץ מסגירה ב–2012 וקיבל מימון ממשלתי עד לחיבורו לגז ב–2015.

2. עידוד היצוא המקוון. מפעלים קטנים ובינוניים נחשבים למנוע צמיחה משמעותי של התעשייה. עם תמיכה נכונה, מפעלים אלה יכולים להיהפך לגדולים. ואולם, חרף הצהרות הממשלה בדבר נכונות לעזור להם, תמהיל התמיכות הקיים עדיין מותאם למאה הקודמת.

מפעל פניציהצילום: גיל אליהו

כיום מעצבת אופנה יכולה לשבת בעפולה או ביפו ולייצא לרחבי העולם כמו מעצב אופנה אירופי ותיק. פרסום המוצרים מתבצע חינם באינטרנט, חנויות ורשתות בחו"ל מחפשות חידושים ברשת — ואפילו הצעות לנציגויות בלעדיות מגיעות באמצעות שיטוט ברשת. התמיכה של המדינה לא מתייחסת כלל לאפיק המקוון, שבו תלוי עתידם הכלכלי של עסקים רבים.

3. אשראי לעסקים קטנים בערבות מדינה. צעד נוסף שנדרש הוא קידום תוכנית למתן אשראי להון־צמיחה בערבות מדינה לטווח ארוך למפעלים קטנים ובינוניים, שיאפשר להם לצמוח ולקלוט עובדים נוספים.

בעיה המקשה על צמיחת מפעלים קטנים ובינוניים היא זמינות האשראי, למשל להשקעות בציוד מתקדם שיוכל לשפר את פריון העבודה ואת המכירות, וכך לאפשר קליטת עובדים. הממשלה אמנם הגדילה את הקרן לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה וגיבשה תוכנית להקמת קרנות שיתמכו בהם. ואולם לטענת תעשיינים, הקרן לעסקים קטנים מעניקה הלוואות לעסקים יציבים יחסית, ולא תמיד לאלה שבאמת זקוקים לה, והקרנות הנוספות מבטיחות סיוע תמורת השקעה, בעוד התעשיינים מבקשים הלוואה ל–15 שנים, ולא שותף בעל הון.

4. הטבות מס גדולות — לפי התמורה למשק. הממשלה הנכנסת תידרש להחליט אם לשנות את נוסח חוק עידוד השקעות הון כך שהטבות מס מופלגות יותנו בתועלת למשק לטווח ארוך, כפי שהציעה ועדה בראשות מנכ"לית משרד האוצר, יעל אדורן. מצעי המפלגות התחמקו מלעסוק בסוגיה זו. החוק הקיים קובע כי כל חברה שיותר מ–25% ממכירותיה מופנים ליצוא תהיה זכאית להטבת מס של 16% בפריפריה ו–9% במרכז הארץ, לעומת מס חברות רגיל של 26.5%.

ההמלצות החדשות מעניקות טיפול ממוקד למפעלים קטנים ובינוניים, ומאפשרות להם ליהנות מההטבה גם אם הם מייצאים רק 10% מכלל מכירותיהם. זאת בתנאי שיגיעו ליצוא בשיעור של 25% לפחות בתוך שלוש שנים. ההנחה שבבסיס ההמלצה היא שחברה שנאלצת להתמודד עם תחרות בשוק העולמי תהיה יעילה יותר מחברה המתמודדת רק בשוק הישראלי.

5. חינוך מקצועי וטכנולוגי בתיכון. לטובת התעשייה והדור הבא של העובדים, וכתנאי הכרחי לצמיחה כוללת במשק, על הממשלה לאמץ במלואה את תוכניתו של שר החינוך לשעבר, שי פירון, לחינוך מקצועי טכנולוגי, שלפיו יוכל כל מי שירצה בכך ללמוד מקצוע יצרני.

אחת הבעיות של התעשייה בישראל היא שהפריון בה נמוך ב–40% מהתעשיה במדינות מפותחות אחרות, ובראשן ארה"ב. תעשיינים מייחסים זאת בעיקר למחסור בכוח אדם מיומן ולהשקעות מועטות בחדשנות.

משרד החינוך גיבש תוכנית מבטיחה, המאפשרת לכל תלמיד ללמוד מקצוע טכני או טכנולוגי, לבחור בלימודים עיוניים, או לשלב ביניהם. מה שנותר לממשלה לעשות הוא לאמץ את התוכנית וליישמה, ובתוך כך לשנות את תדמיתם של עובדי הכפיים.

טעות קשה בחוק עידוד השקעות הון

בין המפלגות הגדולות, לליכוד אין לפי שעה כל מצע כלכלי. מקורבים לליכוד אומרים, כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו מבסס את הבחירות על התמיכה האישית בו, ולכן למפלגה אין מצע — לא כלכלי ולא אחר. בכיר בליכוד אמר לפני כעשרה ימים כי בתוך שבוע יפרסם הליכוד מצע כלכלי, אך הדבר טרם קרה.

מפלגת המחנה הציוני, בראשות יצחק הרצוג וציפי לבני, גייסה לשורותיה את פרופ' מנואל טרכטנברג, והוא שניסח את מצעה הכלכלי. המצע ייחד מקום לקידום עסקים קטנים ובינוניים לא רק מתחום התעשייה. בין השאר מציעה המפלגה להעניק אשראי זול וביטוח אבטלה לעצמאים, צעד שהוכשל בממשלה היוצאת בידי שרי יש עתיד. עוד מציע טרכטנברג חינוך טכנולוגי מתקדם בכל בית ספר ופתיחת מסלולים תואמי אקדמיה כהשלמה להשכלה גבוהה. המצע אינו מפרט מהו חינוך טכנולוגי, ולפי הניסוח נראה כי מדובר בעיקר בחינוך למקצועות ההיי־טק. אלא שחינוך מקצועי צריך לכלול גם את מקצועות היצירה שאינם היי־טק, תוך שינוי תדמיתם, ואת זה המצע מחמיץ.

בתחום עידוד ההשקעות מציע מצע המחנה הציוני לבטל את קריטריון היצוא כתנאי למתן ההטבות. זו טעות קשה. המשק הישראלי אינו תחרותי, והתעשייה מוגנת בשלל תקנים ורגולציות המנציחים את הפריון הנמוך. רק תחרות בשוק העולמי תביא למיצוי מלוא הפוטנציאל של התעשייה המקומית, ולפיכך לכן יש לשמור בקנאות על קריטריון היצוא כתנאי לקבלת תמיכה ממשלתית. במקביל לכך, יש לבטל את התקנים שנועדו למנוע יבוא ולהגן על התעשייה הישראלית על חשבון הצרכנים.

טרכטנברג מציע לעודד חברות מבוססות חדשנות להישאר בישראל, אך לא מסביר כיצד. מדובר בוויכוח בשאלה אם טוב או רע למכור חברות הזנק בשלב מוקדם של חייהן, במקום להפוך אותן לגדולות. עם זאת, נראה כי המשק הישראלי מתקדם באופן טבעי לתמהיל של חברות טכנולוגיות במגוון גדלים, כך שיש לחשוב מחדש על המידה הרצויה של התערבות ממשלתית בתחום.

לא נוגעים בהטבות לחברות בענק

החלק במצע של כולנו, בראשות משה כחלון, העוסק בתעשייה, מתייחס לעידוד עסקים קטנים ובינוניים. המצע תומך בחלק ניכר מבקשותיהם של עסקים קטנים ובינוניים, ובכלל זה בתחומי אשראי בערבות מדינה, ביטוח יצוא, השתתפות במכרזים ממשלתיים, קיצור ימי אשראי וקיצור ביורוקרטיה. הוא גם מציע להאיץ את חיבורם של עסקים קטנים ובינוניים לגז ולהתאים את מדיניות המיסוי לעבודה העושה שימוש באמצעים מקוונים. אף שהמצע מתמקד בצמצום הריכוזיות העסקית וביצירת תחרות במטרה להחליש את השליטה של חברות ספורות במשק, אין הוא נוגע בצורך לשנות את מדיניות הטבות המס המופלגות לחברות הענק הרווחיות במשק.

מפלגת יש עתיד, בראשות יאיר לפיד, מזכירה במצעה את חשיבות החזרת החינוך המקצועי לקדמת הבמה. עם זאת, המצע אינו כולל הבטחה לקדם את התוכנית שגיבש פירון, בשיתוף עם התאחדות התעשיינים, להחייאת החינוך המקצועי. כמו כן לא מוזכר במצע שינוי חוק עידוד השקעות הון, שמשרד האוצר בראשות לפיד ניסה לקדם חרף התנגדות התעשיינים.

מנגד, לפיד התחייב לקדם חיבור מפעלים לגז טבעי ולקדם את המלצות ועדת ששינסקי 2 להגדלת התשלומים למדינה בגין משאבי טבע, ובכך אותת כי ימשיך להתנגד לריכוך ההמלצות הפוגעות בכיל.

בנוסף מציעה יש עתיד מגוון תמיכות ראויות בעסקים קטנים ובינוניים, כולל קידום חקיקה למתן פיצויי פיטורים, ומתעלמת מכך שהיא זו שטירפדה חקיקה בנושא בממשלה היוצאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח