תגובות |

נתניהו: "הבעיה הקריטית עכשיו - איראן"; אולמרט: "הגיע הזמן שנתניהו יודה שנכשל"

הרצוג: "לאזרחים נמאס לשמוע תירוצים" ■ לפיד: "תוצאה ישירה להזנחה של נתניהו והליכוד"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker Online

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדו"ח מבקר המדינה על משבר הדיור שפורסם הערב. בכנס של הליכוד במעלה אדומים אמר נתניהו: "דו"ח המבקר חשוב ואנחנו מתייחסים אליו בכל הרצינות. יש מסקנות מתבקשות - ניישם אותן. המבקר אומר כי בפני ממשלות ישראל נותרה עדיין הרבה עבודה, אני מתכוון לעשות אותה בקדנציה הבאה שלי כראש ממשלה. אני שומע שותפים פוטנציאליים אומרים דברים דומים ואשמח לשתף איתם פעולה.

"כשאנחנו מדברים על מחירי הדיור, על יוקר המחיה, אני לרגע לא שוכח את החיים עצמם. האתגר הגדול ביותר לחיינו כעת הוא התחמשות איראן בנשק גרעיני".

מלשכתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שמוזכר גם הוא בדו"ח, נמסר בתגובה: "על פי נתונים רשמיים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בארבע השנים שבהן כיהן אולמרט כשר אוצר ואחר כך כראש ממשלה היתה ירידה ריאלית כוללת של כ-2% במחירי הדירות.

"העלייה הדרמטית וההרסנית במחירי הדיור היתה בתקופת ממשלות ביבי. ואולם, אצל ביבי - כמו ביבי - המנדט הבריטי אשם, בן גוריון אשם, כולם אשמים חוץ ממי שמכהן כראש ממשלה כבר שש שנים!!! במקום לברוח מאחריות, ולהמציא תירוצים מבישים, הגיע הזמן אחרי שש שנים בתפקיד - שביבי יסתכל לציבור בישראל בעיניים ויודה שנכשל".

מיו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, נמסר בתגובה: "אני מודה למבקר המדינה על דו"ח אמיץ, שמוכיח שוב את מה שכל בית בישראל יודע: ביבי נכשל. הוא לא עשה כלום בדיור, כלום למען משפחות צעירות וכלום למען אזרחי ישראל, שמגיע להם בית - ונמאס להם לשמוע תירוצים, זריקת אחריות וריבים בין שר האוצר או שר השיכון לראש הממשלה. הבעיות המוצגות בדו"ח הן לא בעיות שצריך רק לזהות, שכן ראש ממשלה אחראי הוא לא חוקר או עיתונאי. דיור לאזרחים הוא אחריות של ראש ממשלה, ולכן אני אוביל את המלחמה על פתרון המשבר וכל השרים בממשלה שאקים יהיו חיילים בה".

לכתבות נוספות על דו"ח הדיור של המבקר:

דו"ח הדיור: ממשלת נתניהו הגיבה לאט, עשתה מעט ונחלה כישלון חרוץ

פרשנות: מחירי הדירות מזנקים? זה לא מזיז לנתניהו

האגודה לזכויות האזרח: הממשלה הפקירה את זכותנו לדיור

הממשלה אימצה את המלצות ועדת טרכטנברג - אך נכשלה בביצוען

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "עיקר דו"ח מבקר המדינה עוסק בתקופה שעד דצמבר 2013. מבקר המדינה עצמו קבע בדו"ח שמאז 2012 עומדת הרשות ביעדי השיווק והתכנון שהוצבו לה. לליקויים שפורסמו בדו"ח והם בתחום אחריות רשות מקרקעי ישראל גובשו פתרונות וניתן מענה. רשות מקרקעי ישראל נוקטת בפעולות ובאמצעים להתמודדות עם הגדלת ההיצע ופרסום שיווקים. תוצאות צעדים אלה בולטות וברורות, וכללו בין היתר שיווק של 50 אלף יחידות דיור ב-2014 - מספר שיא של שיווקים שנתיים מאז הקמת המינהל. הרשות יזמה קידום הסכמי גג עם רשויות מקומיות, שמניבים עשרות אלפי דירות באזורי הביקוש; קידמה את פינוי מחנות צה"ל ממרכזי הערים לטובת בניית שכונות חדשות בהיקפים של עשרות אלפי יחידות דיור; וקידמה את פינוי שדה דב. מעבר לתוספת יחידות הדיור האחרונות, השפעת צעדים אלה על השוק תהיה מכרעת בשנים הקרובות".

אהוד אולמרט ובנימין נתניהו בטקס חילופי ראש הממשלהצילום: דניאל בר און/גיני

מרשות המסים נמסר בתגובה: "כפי שהשיבה למבקר, הרשות פעלה ופועלת לשיפור איכות הנתונים, למרות מגבלות כוח אדם ומשאבים. בקובץ העסקות המדובר מבוצעים מעת לעת שינויים ועדכונים, דוגמת הוספת התראות על דיווחים חריגים ובדיקות לוגיות. זאת, על מנת לשפר את איכות הדיווח ושלמותו. שיפור משמעותי באיכות הנתונים ייתבצע עם כניסתו הצפויה בתקופה הקרובה של הדיווח המקוון על עסקות רכישת ומכירת דירת מגורים. בדיווח זה הצדדים לעסקה מדווחים לרשות המסים על כל הפרמטרים לעסקה, לרבות נתוני הדירות (גודל, מס' חדרים וכו') באופן מקוון - כך שנתוני המאגר יהיו מדויקים יותר".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "לעניין המיסוי - לאחר החלת צעדי המיסוי, מס רכישה ביטול הפטור ממס שבח, וכן המבצע למכירת שתי דירות פטורות שנערך בין 2013-2011, ירד סגמנט המשקיעים באופן משמעותי מכמעט 30% ל-20%-24%. לכך היתה השפעה מצננת על רמות המחירים בשוק, ועליות המחירים לאחר ביצוע צעדים אלו התמתנו. תגובת משרד האוצר הייתה מהירה ביחס למשבר, והביאה לטיפול בצורה ניכרת בצינון הביקושים בסביבת ריבית נמוכה".

משר האוצר לשעבר, ח"כ יאיר לפיד, נמסר בתגובה: "משבר הדיור בישראל הוא תוצאה ישירה של ההזנחה של נתניהו והליכוד. שנים של סחבת, חוסר מעש, חסמים ושחיתות, גרמו למחירי הדיור לעלות באופן שערורייתי. עד שלא הקמנו את קבינט הדיור באמצע 2013' נתניהו אפילו לא ניסה להגדיל את ההיצע ולהוריד את המחירים".

יצחק (בוז'י) הרצוג בוועידת ישראל לדמוקרטיה צילום: מוטי מילרוד

מח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו), יו"ר משותפת של שדולת הדיור בכנסת, נמסר בתגובה: "גם בתקופת לפיד כשר אוצר לא השתנתה המגמה, אלא רק התחזקה לרעה. בדיוק כמו בנושא העוני, שגם ממנו מתעלמים קובעי המדיניות ומקבלי ההחלטות בממשלה, גם בנושא הדיור אין פתרונות קסם, אבל יש הרבה מה לעשות. אסור לממשלה לעצום עיניים מול התפרקות חלום הדירה של זוג צעיר ולחכות שהמשבר יעבור: הממשלה צריכה להתערב באופן אינטנסיבי בפרויקטים של בנייה חדשה, בשיווק הקרקעות, בשינוי המיסוי על הבניה ולהגדיר מהו 'דיור בר השגה' ולמי הוא מיועד. במקביל יש לפעול להקלה משמעותית על האזרח הפשוט בעת רכישת משכנתא לדירה ראשונה ע"י סיוע מהמדינה".

מח"כ אילן גילאון, יו"ר סיעת מרצ ויו"ר משותף בשדולת הדיור, נמסר בתגובה: "הדו"ח הוא פטיש 500 ק"ג למדיניות ממשלתית מופרכת ובלתי-אחראית. הפקרות זו גרמה לעליית מחירים מטורפת של הדיור עד כדי הפיכת דירה לחלום בלתי-מושג עבור רוב הישראלים. זהו עסק הביש של הדיור בישראל. כול הרפורמות בהן דובר היו קש וגבבה, סיפורי בדים שגרמו להפסדים של מאות מיליונים".

ממפלגת ש"ס נמסר בתגובה: "דו"ח מבקר המדינה מוכיח את מה שהיה ברור מלכתחילה - לא היו אנשים בעלי ניסיון ויכולת ביצועית בהגה ההנהגה והתוצאה היתה ניהול חובבני וחסר אחריות". ש"ס מדגישה כי תדרוש את תיק הפנים בשילוב רשות מקרקעי ישראל בממשלה הבאה, מה שיאפשר ליו"ר ש"ס, אריה דרעי, לשחזר את הישגיו כשר הפנים כאשר פעל יחד עם אריק שרון בשנות ה-90 לאכלוס מיליון העולים מרוסיה, ללא ועדות וללא פוסטים בפייסבוק. לדעת ש"ס, רק עם יכולת ביצועית ועבודה קשה ניתן לעשות מהפכה אמיתית. רק כך יוכל כל זוג צעיר לקנות דירה.

ח"כ סתיו שפיר (העבודה) הגיבה לדו"ח במסיבת עיתונאים שהתקיימה לקראת פרסומו: "ביבי מתעסק בשלושת הבתים שלו, אבל הוא שכח לשמור על הבית שלנו". האירוע התקיים בתל אביב בכיכר הבימה, הסמוכה לשדרות רוטשילד, שבהן פרצה מחאת האוהלים ביולי 2011. שפיר הוסיפה: "במשך שש שנים ביבי לא הצליח להביא פתרון למשבר הדיור. הממשלה האחרונה התעסקה בהאשמות, בלי להציע פתרון לחברה הישראלית. יש כאן דור שלם של אנשים שמסתכלים על חשבון הבנק שלהם לפני שהם חושבים להביא ילד שני לעולם".

שר האוצר לשעבר, יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"