עמותות פירסמו ברשת את פקודת מס ההכנסה - ורשות המסים איימה בתביעה

רשות המסים: "לא איימנו בתביעה, הזהרנו כי לפרסום המידע יש השלכות משפטיות"

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

רשות המסים אוסרת על מתנדב במיזם אינטרנטי להעלות לצפייה חופשית באינטרנט את פקודת מס הכנסה, המעגנת בחוק את גביית המסים בישראל — ומאיימת עליו בתביעה משפטית בטענה להפרת זכויות יוצרים.

כיום לא מפרסמות הרשויות מאגר או ספר אחד הכולל את כל חוקי המדינה, משלב חקיקתם המקורית ועד התיקונים שנוספו אליהם במהלך השנים. כיום ניתן למצוא את חוקי המדינה באתרים של גורמים מסחריים, אך גם במאגר חוקים של אתר הכנסת המפרסם את החוקים באופן חופשי. באתר עדיין לא מופיעה פקודת מס הכנסה, אך מבירור שערך אחד הגולשים מול מפעילי האתר נמסר לו כי הוא ייסרק בקרוב. עם זאת, גם במאגר הזה אין את נוסח החוק המשולב, כפי שהוא מופיע באתרים המסחריים.

צילום: אמיל סלמן

כך, גם רשות המסים לא פירסמה מיוזמתה את החוק המלא כולל התיקונים, והיא מותירה את ניסוחו בידי חברות מסחריות שמוציאות לאור את ספרי החקיקה בתחום המסים.

צבי דביר, מתנדב בסדנא לידע ציבורי (הפועלת להגברת השתתפות ציבורית בישראל על ידי איסוף והפצה של מידע מגופי ממשל ומגזר ציבורי) ובוויקימדיה (עמותה הפועלת לקידום ההשכלה באמצעות הפצה של מידע ותכנים חופשיים ברשת) מוביל פרויקט שמטרתו לאסוף ולהציג את חוקי המדינה והתיקונים שנוספו אליהם באופן חופשי. בתיאור פרויקט ספר החוקים הפתוח בויקימדיה נכתב כי "כדי לקיים שלטון חוק, האזרח נדרש לדעת את החוק. תנאי בסיסי לידיעת החוק הוא פרסום נוסח החוק. ואולם בישראל דרישת פומביות החוק מתמלאת באופן חלקי מאוד, ומתוך הפרסומים הרשמיים לא ניתן להבין את נוסח החוק. ברשומות מפורסמים נוסחי החוק, כפי שהתקבלו לראשונה בכנסת, ואוסף תיקונים מצטברים שיש להחיל על נוסח החוק. ברשומות לא מופיע נוסח החוק על תיקוניו, והקורא נדרש להרכיב לבדו את נוסח החוק המלא, מתוך הנוסח הראשוני ומתוך אוסף התיקונים".

צבי דבירצילום: רמי שלוש

דביר פנה לרשות המסים במסגרת חוק חופש המידע וקיבל לידיו את פקודת מס הכנסה, שנחקקה בתקופת המנדט הבריטי ומאז תוקנה פעמים רבות, שילב את התיקונים בחוק ופירסם אותו במסגרת פרויקט ספר החוקים הפתוח של ויקימדיה והסדנא לידע ציבורי. במהלך העבודה על שילוב התיקונים בחוק, איתר דביר סדרה של טעויות שנעשו ברשות המסים במהלך יצירת הנוסח המשולב של החוק. דביר הסב את תשומת לבם של אנשי רשות המסים לטעויות, ובתגובה איימה הרשות בנקיטת צעדים משפטיים נגדו.

במכתב שקיבל דביר מהממונה על חופש המידע ברשות, כתב הממונה: "נדהמתי לגלות כי הקובץ של פקודת מס הכנסה משמש אותם (את מפעילי ספר החוקים הפתוח, ל"ד) לפרויקט ספר החוקים ולא לשימוש אישי. הקובץ בנוסחו האחיד כפי שנשלח אליך מהווה קניין רוחני הנעשה (עבור רשות המסים) על ידי קבלן פרטי ובהתאם להתחייבות חוזית. במצב המשפטי הקיים כיום, אין חובה בחוק המחייבת רשות בישראל לפרסם נוסח משולב של חיקוק כזה או אחר, ובמציאות הקיימת כיום במדינה עושים זאת גורמים עסקיים פרטיים. הנכם נדרשים להוריד את קובץ פקודת מס הכנסה שנשלח לכם מאתר האינטרנט לאלתר!". לסיום, כתב הממונה: "נא לאשר השמטת הקובץ מהאתר בטרם נקיטת צעדים משפטיים".

יהונתן קלינגרצילום: תומר אפלבאום

"הזוי בעיני שבמדינת חוק אין נוסח רשמי לפקודת המסים והרשות לא מוכנה לקחת אחריות על נוסח שכזה", אומר דביר. "עצם קיומו של פרויקט ספר החוקים הפתוח ב–2015 הוא תעודת עניות למדינה שלא מסוגלת להוציא מאגר חוקים אחד. חברי הסדנא ממלאים את תפקיד הרשויות בהתנדבות מלאה, ובסופו של יום נתבעים על ידי הרשויות עצמן בגין העשייה הציבורית".

מיכל לסטר, מנכ"לית ויקימדיה ישראל, אמרה כי "אתר ויקיטקסט (מאגר של טקסטים חופשיים הנבנה על ידי עבודה משותפת של תורמים, ל"ד), כמו ויקיפדיה, מבקש להנגיש מידע לציבור דוברי העברית. יש חשיבות עליונה להנגשת ספר החוקים המלא, מכיוון שכיום אין לאזרח כל אפשרות לקבל מידע על חוקי המדינה המעודכנים בלי לשלם כסף - ומדובר בזכות בסיסית. הפנייה הלא ראויה של רשות המסים, המבקשת לקבע את המצב הנוכחי, מצערת ומפתיעה מאוד".

ויקימדיה והסדנא לידע ציבורי השיבו לפניית רשות המסים במכתב מאת עו"ד יהונתן קלינגר, אשר כתב כי דרישת רשות המסים מנוגדת לחוק: "לפי חוק זכויות יוצרים, 'לא תהא זכות יוצרים בחוקים, בתקנות, בדברי הכנסת ובהחלטות שיפוטיות של בית משפט או של כל רשות שלטונית המפעילה סמכות שפיטה על פי דין'". עוד הוסיף קלינגר כי "בהיעדר זכות יוצרים בדבר חקיקה, תמוהה המסקנה שלפיה ניתן לייצר זכויות במסמך משפטי נעדר מקוריות, יצירתיות או ערך אמנותי".

נוסח פקודת מס ההכנסה עדיין מופיעה באתר ספר החוקים שהקימו מתנדבי הפרויקט, ובסוף השבוע הקרוב יתקיים בתל אביב "האקתון" (מפגש בין מתכנתים, אנשי קוד פתוח, תוכן ומעצבים גרפיים לפיתוח פרויקטים משותפים) שבו ימשיכו המשתתפים לפתח את אתר ספר החוקים.

כיום ניתן למצוא את חוקי המדינה באתרים של גורמים מסחריים, אך גם במאגר חוקים של אתר הכנסת המפרסם את החוקים באופן חופשי. באתר עדיין לא מופיעה פקודת מס הכנסה, אך מבירור שערך אחד הגולשים מול מפעילי האתר נמסר לו כי הוא ייסרק בקרוב. עם זאת, גם במאגר הזה אין את נוסח החוק המשולב, כפי שהוא מופיע באתרים המסחריים.

מרשות המסים נמסר בתגובה: "לקראת תום ההתקשרות עם חברת רונן, המוציאה לאור את ספרי החקיקה בתחומי המסים, הרשות תפרסם בקרוב מכרז חדש להדפסת קבצי החוקים הנמצאים תחת תחום אחריותה, במסגרתו נבחנת היתכנות פרסום נוסחי החוק המשולבים באתר של הרשות. עד לתום ההתקשרות החוזית עם רונן באוקטובר 2015, הרשות מנועה להפיץ את נוסח החוק המשולב שנערך על ידי החברה ובהתאם לכך, למתנדב שפנה בשם הסדנא לידע ציבורי הובהר כי בהפצת הקובץ ברבים מטעמו יהיה משום הפרת זכויות של חברת רונן. יש להדגיש כי הפונה לא אוים בתביעה אלא הוזהר כי לפרסום המידע בציבור יש השלכות משפטיות, כדי שיפעל כאשר כל המידע מונח בפניו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?