בעקבות חשיפת TheMarker |

פורסמו הנתונים על ההעברות התקציביות: 64 מיליארד שקל 
ב-2014

באוצר דורשים לדחות את עתירתה לבג"ץ של ח"כ סתיו שפיר להגברת השקיפות בדיוני ועדת הכספים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

משרד האוצר גיבש נוהל לאישור העברות תקציביות בוועדת הכספים, שלפיו הח"כים יקבלו לראשונה מידע מפורט על התקציב המקורי ועל השינויים שנעשו בו לאורך שנת התקציב. הנוהל הוצג בתגובה לעתירה לבג"ץ שהוגשה בשנה שעברה על ידי ח"כ סתיו שפיר (עבודה), בדרישה להגביר את השקיפות בתקציב ובהעברות התקציביות בוועדת הכספים — עתירה שאותה מבקש האוצר לדחות.

הנהלים החדשים שפירסם אתמול האוצר כוללים דיווח לח"כים על התקציב המקורי שאושר בתחילת השנה בסעיף הרלוונטי וכן בשנתיים שקדמו לכן, לצד דיווח על שינויים שאושרו באותו סעיף במהלך שנת התקציב, ועל חלופות שנדונו בישיבת הממשלה. נהלים חדשים נוספים שיאמץ האוצר יכללו אזכור של הביאור לתקציב הרלוונטי בפניות לוועדת הכספים, וכן הדגשה אם התקציב לפרויקט מסוים לא הוקצה בסעיף רלוונטי, למשל, אם הוא ממומן מתקציב של משרד ממשלתי אחר.

האוצר חזר והודיע על המשך הנוהג הקיים, לפיו הפניות יוגשו לוועדה בשבוע שקדם למועד הדיון, והח"כים יוכלו להציג שאלות מוקדמות ולקבל עליהן תשובה בטרם הדיון. בנוסף, האוצר ימשיך להעלות לאתר האינטרנט של אגף התקציבים את הפניות התקציביות מיד עם שיגורן לוועדה, וכן את היקף השינוים בתקציב שאושרו עד כה. בעניין העברת עודפי תקציב משנה קודמת, האוצר מתחייב לקצר באופן משמעותי את לוח הזמנים לקביעת היקף העודפים התקציביים המועברים משנת כספים אחת לזו שאחריה.

הטיוטה לנוהל החדש גובשה על ידי האוצר בנובמבר, אבל לא פורסמה. לקראת דיון נוסף בעתירה של שפיר שנקבע לשבוע הבא, הודיע על כך אתמול האוצר לבג"ץ, תוך בקשה לדחות את העתירה של שפיר. שפיר אמרה בתגובה כי "לאחר שנה וחצי של מאבק עיקש במנהרות הסודיות של ועדת הכספים, אנחנו עומדים בפני החלטה שיכולה לעשות היסטוריה. בחודשים האחרונים נחשפה פרשת השחיתות הגדולה, שהוכיחה מה קורה כשהאוצר וועדת כספים פועלים ללא פיקוח וללא שקיפות. לציבור מגיע לדעת איפה נמצא כל שקל מכספי המסים שלנו".

שינויים חסרי תקדים

בתחילת השבוע חשף TheMarker נתונים שרוכזו בסדנא לידע ציבורי, שלפיהם היקף ההעברות שאושרו אשתקד על ידי ועדת הכספים הגיע ל–55.7 מיליארד שקל, לאחר שהאוצר סירב לפניות אליו לפרסם את היקף ההעברות התקציביות שאושרו. אך מהנתונים שפורסמו אתמול עולה כי סכום ההעברות למעשה גבוה עוד יותר — היקף ההעברות והשינויים בתקציב שאושרו במהלך 2014 בוועדת הכספים, כולל העברת עודפים משנה לשנה, הוא בהיקף חסר תקדים של 
כ–64 מיליארד שקל.

מבדיקת הסדנא לידע ציבורי עלה כי בתשע השנים האחרונות נרשם גידול בהיקף הכספים שהוסטו במהלך שנת התקציב באישור של ועדת הכספים. בדרך זו מצליחים משרד האוצר וגורמים בעלי עניין, בקואליציה ולעתים גם באופוזיציה, להביא לשינוי בסדרי העדיפויות הציבוריים ובחלוקת התקציב הלאומי בלי האישור של הממשלה ומליאת הכנסת - ולמעשה מעבירים מיד ליד מיליוני שקלים, ובמצטבר עשרות מיליארדי שקלים בשנה, ללא דיון ציבורי פומבי ושקוף. בין 2005 ל–2014 אושרו מדי שנת תקציב העברות תקציביות בהיקף של 30 מיליארד שקל לפחות, או כ–11% מהתקציב.

האחריות למנגנון העברת הכספים האדיר מתחלקת בין משרד האוצר לחברי ועדת הכספים. אבל שיטת החלוקה נותנת יתרון ברור למקורבים לקופה, המעורבים במשחק האינטרסים הפוליטיים והאחרים שמשפיעים על זרימת התקציב הציבורי. האוצר מצליח להעביר כך מיליארדי שקלים, במקרים רבים מבלי שהח"כים מצליחים לעקוב אחרי נתיב הכסף; ואילו הח"כים, חלקם לפחות, מצליחים לגזור קופון שמן עבור מקורביהם.

הביטחון והבריאות בראש הטבלה

מנתוני האוצר שפורסמו אתמול עולה כי ב–2014 אושרו על ידי ועדת הכספים העברות תקציביות בסך של 30.1 מיליארד שקל, אך באוצר מציינים כי הסכום הזה לא כולל העברתם אשתקד באישור ועדת הכספים של 7 מיליארד שקל למימון מבצע צוק איתן, והעברתם אשתקד של 8 מיליארד שקל לגופי הביטחון (שב"כ, מוסד וכדומה). כמו כן, נתון זה לא כולל העברת עודפים מ–2013 ל–2014 שאושרו אשתקד בוועדת הכספים. בשבוע שעבר העריך האוצר את היקף העודפים שהועברו בכ–23 מיליארד שקל. אתמול נמסר מהאוצר שהיקף העודפים מ–2013 שהועברו במהלך 2014 דרך ועדת הכספים הוא כ–19 מיליארד שקל.

לפי האוצר, הסעיפים התקציביים שגדלו בשנת 2014 בשיעור הגבוה ביותר, אך ללא צוק איתן והעברת עודפים, היו מערכת הבריאות (2.8 מיליארד שקל), ומערכת הביטחון (2.2 מיליארד שקל, כאמור ללא צוק איתן ועודפים), משרד החינוך (1.1 מיליארד שקל), המשרד לביטחון פנים (חצי מיליארד שקל), רשויות מקומיות (0.4 מיליארד שקל), ניצולי שואה (0.4 מיליארד שקל), משרד המדע (0.3 מיליארד שקל) ומשרד הרווחה (0.3 מיליארד שקל).

באוצר הוסיפו כי "רובם המכריע של השינויים התקציביים נובעים מבקשות של משרדי הממשלה ולא מיוזמה של האוצר, כמו גם מסיבות שלא היו ידועות בעת בניית התקציב והחלטות ממשלה חדשות שהתקבלו לאחר אישור התקציב, הוצאות ביטחון שלא היו ידועות בעת בניית התקציב, הסכם "הדסה" ב–600 מיליון שקל אשתקד, והסכם תע"ש ב–1.2 מיליארד שקל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב