נאום "החסידים השוטים" של זליכה: למה אצביע למרצ

"אם אנחנו רוצים להפסיק לחיות במדינה שבה אנחנו עובדים הכי הרבה, מרוויחים הכי פחות ורוכשים מוצרים הכי יקרים - אנחנו צריכים להצביע לפי האמונה הכלכלית והחברתית שלנו"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

פרופ' ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר וכיום ראש החוג לחשבונאות במכללה האקדמית קרית אונו הביע אתמול (ב') תמיכה פומבית במרצ, ונשא דברים באירוע הצגת התוכנית הכלכלית שערכה אתמול. בנאום קרא זליכה לציבור להצביע בבחירות הקרובות על פי המפלגה שתציג את האג'נדה הכלכלית הטובה ביותר. "הגיע הזמן שנפסיק להצביע כמו חסידים שוטים של עמדות ביטחוניות ומדיניות ולהפסיק לתת לפטריוטיות המדומה לנהל את האג'נדה הכלכלית של אוליגרכיית הון-שלטון", אמר זליכה.

"ההצבעה של מרבית הציבור נשענת על העמדות הביטחוניות והמדיניות של האזרחים. הדבר הזה מאפשר לפוליטיקאים בכירים מהמפלגות הגדולות, אבל לא רק, לפרוס מסך עשן בפני הציבור הישראלי ומאחוריו לנהל מדיניות כלכלית קלוקלת, מדיניות מופקרת וחסרת אחריות במסווה של פטריוטיות. כך הם הפכו את ישראל למדינה שמחירי הדיור בה הם הכי יקרים במערב ביחס להכנסה, מחירי כלי הרכב הכי יקרים במערב, המזון הכי יקר במערב, וכמות שעות העבודה הכי גדולה במערב".

זליכה הוסיף: "אם אנחנו רוצים להפסיק לחיות במדינה שבה אנחנו מרוויחים הכי פחות, מוציאים ורוכשים מוצרים ושירותים הכי יקרים, ועובדים הכי הרבה, אנחנו צריכים להצביע לפי האמונה הכלכלית והחברתית שלנו".

זליכה העיר כי עמדותיו המדיניות ימניות "בצד המדיני ביטחוני אני נמצא הרבה יותר ימינה ממרצ אבל אני סבור שישראל היא מדינה חזקה מאוד שיכולה להרשות לעצמה שהאזרחים יצביעו ולו פעם אחת על בסיס האמונה הכלכלית-חברתית. לא יקרה דבר למדינה אם נבוא ונאמר עד כאן. עד כאן למי שמסבן אותנו עם אג'נדות ימניות מפוברקות, איומים מפוברקים, מוגזמים ומופרזים בכל פעם שמגיע הדיון על למה הדיור כאן הכי יקר, למה הגז כאן כל כך יקר ולמה הרכב פה כל כך יקר ואת זה עושים לצערי מרבית הפוליטיקאים הבכירים. הם מנופפים בדגל הביטחוני או המדינה ועושים מעט מאוד שלא לומר ההפך מהנדרש בצד הכלכלי והחברתי".

"הגז לא אמור לעלות כאן יותר מ-3 דולר ליחידה. הרגולטורים והממשלה אפשרו לטייקונים לסחוט אותנו במחירים של עד 7 דולרים ליחידה. כאשר ח"כ גלאון ואני הרמנו קול צעקה הפכו כל הפוליטיקאים הבכירים מכל המפלגות ליהדות הדממה", הוסיף זליכה. "יהדות הדממה היתה מאחורי מסך הברזל, וגם מאחורי מסך הברזל של ההון שלטון בישראל. זו יהדות של מנהיגות פחדנית ומשת"פית שמאפשרת למדינת ישראל להפוך לאוליגרכיה של הון. בחסות האוליגרכיה הזאת עם ישראל ומעמד הביניים, שלא לדבר על השכבות העניות, פשוט הופכים לעבדים ומשרתים נרצעים".

"הגיע הזמן שהעבדים האלה יבינו אחת ולתמיד שכאשר הם מצביעים לפי האג'נדה המדינית שלהם הם מאפשרים לסיטואציה הזאת להימשך ולמי שנכשל וסיבן אותם להיבחר שוב".

זליכה אמר כי בעיניו לא משנה מי ייבחר, נתניהו או הרצוג, "עם כל ההערכה שלי לשני האישים - הם ישרתו את אותה מדיניות כלכלית. כאשר אני מסתכל על המצעים הכלכליים ויותר חשוב, על המעשים הכלכלים שלהם בקדנציה החולפת אני אומר לכם שהמפלגה היחידה שנאבקה בכל מקום בלי להירתע ובלי לשתף פעולה עם ההון היתה מרצ".

זליכה נשאל לגבי עמדתו על תקציב הביטחון ואמר כי "הדיון על תקציב הביטחון הוא דוגמה נהדרת למסך העשן. נכון שאפשר לחסוף כמה מיליארדי שקלים מתקציב הביטחון אבל באופן יחסי, תקציב הביטחון יותר יעיל מרוב התקציבים החברתיים ומה שחשוב הוא לא האם נחסוך 2-3 מיליארד שקל מהביטחון אלא האם נצליח לאסוף עשרות רבות של מיליארדי שקלים בשנה שמונחים על הרצפה כתוצאה מהאיוולת של ההתנהלות הכלכלית".

לדבריו "מחירה של דירה ממוצעת בישראל היא 160 משכורות כשחברנו במערב קונים דירה בחצי מהמחיר, ולא נדבר על שוק הרכב שגם בו המחירים כפולים. בשוק המזון אנחנו משלמים 'רק' 25% יותר מבמערב. נניח, בהערכת חסר שאנחנו משלמים רק 10% יותר מדי על המוצרים והשירותים בארץ, ולא פי שניים כמו בחלק מהמקרים, זה אומר שאנחנו מוציאים מדי שנה 60 מיליארד שקל מיותרים. אז שלא יספרו סיפורים על הביטחון. שהביטחון יקח את ה-2 מיליארד האלה, אני מסתכל על ה-60 מיליארד".

לבסוף זליכה הסביר את השינוי בעמדותיו, לאחר שבבחירות הקודמת תמך במפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ'. "אני לא מעורב פוליטית, מעבר להבעת עמדה למי מתאים יותר להצביע בצד הכלכלי אני לא מביע עמדה. אני בטוח שיחימוביץ' תתרום רבות לעתידה של ישראל אבל כרגע היא אינה עומדת בראש מפלגה. כאשר היא תעמוד בראש מפלגה אני אשמח לשוב ולתמוך במפלגה שבראשה היא עומדת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב