הבטחות שווא: הממשלה היוצאת מימשה רק 40% מהחלטות קווי היסוד

הממשלה היוצאת לא מימשה החלטות לקידום תוכניות דיור ולצמצום תאגידי המים ■ מנגד, יושמו התחייבויות להעלאת אחוז החסימה והגדלת התקציבים לניצולי שואה

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

רק 42% מההחלטות שהופיעו בקווי היסוד של הממשלה היוצאת 
(2013–2015) מומשו, בהשוואה ל–67% בתקופת ממשלת אולמרט (2006–2009) - כך עולה מדו"ח מקיף שערך המרכז להעצמת האזרח, שסוקר את ביצועיהן של ההצהרות הביצועיות שעמדו בבסיס קווי היסוד וההסכמים הקואליציוניים ערב הקמת הממשלות האחרונות. מהדו"ח עולה גם כי חלק ניכר מההחלטות שהתקבלו בממשלת נתניהו שכיהנה ב–2009–2013 זכו להשלמה וטיפול דווקא בממשלה היוצאת.

הדו"ח בדק את ביצועי שלושת הממשלות האחרונות: הממשלה ה–31 בראשות אהוד אולמרט והממשלות ה–32 וה–33 בראשות בנימין נתניהו. הדו"ח בחן את מידת היישום של החלטות הליבה שהובטחו על ידי כל ממשלה ערב הקמתה, כפי שהן באות לידי ביטוי בקווי היסוד וההסכמים הקואליציוניים שנחתמו עם כינון הממשלה.

מהדו"ח עולה באופן ברור כי הממשלות בישראל מתקשות ליישם את הבטחותיהן לציבור הבוחרים. מירב ההחלטות שיושמו היו בממשלה ה–31 בראשות אהוד אולמרט, אך גם שם יושמו 67% בלבד מסך ההחלטות. עוד מדגימים הנתונים קשר ברור בין משך כהונתה של הממשלה לבין יכולתה לממש הבטחות והחלטות.

ישיבת ממשלה, בחודש שעברצילום: מרק ישראל סלם

כך, לדוגמה, ממשלת נתניהו האחרונה - הקצרה ביותר מבין שלוש הממשלות שנבחנו בדו"ח - כיהנה במשך 624 ימים בלבד, וההספק שלה היה בהתאם - רק 11 החלטות ליבה מתוך קווי היסוד שלה יושמו. גם מבחינה יחסית הממשלה ה–33 מדורגת במקום האחרון, עם שיעור יישום החלטות של 42% בלבד. לשם השוואה, הממשלה ה–32, גם היא בראשות נתניהו, כיהנה 1,448 יום - כמעט פי 2.5 - והצליחה ליישם 45 החלטות, שהן כ–64% מההחלטות הביצועיות בקווי היסוד. לעומת זאת, ממשלת אולמרט כיהנה במשך 1,123 יום, קיבלה 36 החלטות, ומימשה כ–67% מהן.

מהדו"ח עולה כי ממשלת נתניהו הנוכחית נכשלה בביצוע 15 החלטות ליבה שעמדו בבסיס כינונה, ובראשן יישום תוכנית הדיור הלאומית ומינויו של משה כחלון ליו"ר רשות מקרקעי ישראל. החלטת ליבה נוספת היא כינונו של חוק הלאום, שלא מומש בסופו של דבר, והיה אחד הגורמים לפירוק הממשלה. החלטות נוספות שלא יצאו לפועל במהלך כהונת הממשלה ה–33 הן גיבוש הצעת חוק לצמצום מספר תאגידי המים, קידום תוכנית מוסדרת ללימודי ליבה, העברת האחריות על החינוך הטכנולוגי והגיל הרך למשרד החינוך ועוד.

ממשלת אולמרט התחייבה עם הקמתה שהיא תפעל להעלאת אחוז החסימה ל–2.5%, תבחן חלופות לשינוי שיטת המשטר ושיטת הבחירות, שסיעות הקואליציה יפעלו להשלמת חוקי היסוד או לקביעת חוקה מוסכמת, וכן שתפעל להקמת מערך אכיפה על חוקי העבודה, לרבות שכר מינימום - כל אלה לא בוצעו בכהונתה של ממשלת אולמרט, אך חלקן זכו לטיפול בממשלות 32 ו–33, בראשות נתניהו.

תומר לוטן, מנכ"ל המרכז להעצמת האזרח ומומחה לממשל ומשילות, אמר כי "הממצאים משקפים בעיקר את חולשת הביצוע של הממשלות האחרונות בישראל, שהופכת לכישלון של ממש בממשלות שמתקשות לשרוד לאורך זמן. ניתן לראות ששיעור הביצוע של ההחלטות נמוך גם כשמדובר בנושאים המרכזיים שהממשלה העמידה בלב הבטחותיה".

לוטן הוסיף כי "הבעיה המרכזית היא שמעקב ובקרה אחר יישום ההחלטות אחרי שהתקבלו זוכה לתשומת לב ציבורית ותקשורתית מוגבלת יחסית. אחת הסיבות לכך היא הקושי לבצע מעקב שכזה, והצורך להעמיק בנבכי 'צנרת' הביצוע של המערכות השלטוניות. כמו שאנחנו בוחנים את ביצועיו של רכב לפני רכישתו, כך עלינו לבחון גם את ביצועיהם של נבחרי הציבור שלנו לפני שאנחנו מצביעים - ולא רק כדי לדון בשאלה אם הם קיבלו החלטות טובות, אלא האם הצליחו לממש אותן באמת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?