במשטרה התכנסו להתייעצות בפרשת שרה נתניהו והבקבוקים; היועמ"ש יכריע אם לפתוח בחקירה

מאז 2009, לקחה רעיית רה"מ לכיסה כספים מפדיון בקבוקים ריקים, רכוש המדינה ■ לפני כשנתיים השיב הזוג נתניהו למדינה את הכסף

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

כמו בגירסה ישראלית של המשחק ״אמת או חובה", שהמשתתפים בו מסובים במעגל ומסובבים ביניהם בקבוק עד שראשו פונה אל אחד מהם, המקבל משימה, גילגלו היום (חמישי) זה אל זה כל הגורמים הממלכתיים המופקדים על בדיקות וחקירות את פרשת שרה נתניהו ולקיחת אלפי שקלים בדמי הפדיון של בקבוקים ריקים, רכוש המדינה, שנמסרו בהוראת רעיית ראש הממשלה למיחזור בידי עובדי מדינה שסרו למרותה. ואולם, הערב דומה שהבקבוק מתייצב מול שרה ובנימין נתניהו.

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף חיים שפירא, הודיע אחר הצהריים כי העביר ליועץ המשפטי לממשלה, עו״ד יהודה וינשטיין, את הטיפול בעניינה של שרה נתניהו, בהיותה ״אדם פרטי שאינו מוגדר כגוף מבוקר״. במשרד המשפטים נאמר כי הם ממתינים להשלמת הביקורת על מעונו של ראש הממשלה, הכוללת גם את סיפור שרה נתניהו והבקבוקים.

במשטרת ישראל נערכו הבוקר, בעקבות פרסום הפרשה ב״הארץ״, התייעצויות פנימיות ובירור כללי עם לשכת היועץ המשפטי, אך לבסוף הוחלט באגף החקירות והמודיעין להמתין להנחייה מפורשת של היועץ לפתוח בחקירה או בבדיקה, בשל הוראת היועץ להעביר לאישורו כל פעולה העוסקת בבנימין נתניהו.

שפירא שוהה בביקור באסיה וישוב ארצה רק בסוף השבוע הבא. הוא עשוי להנחות את אנשי משרדו להשלים בהיעדרו את ביקורת מעונות רה״מ ולהעביר אותה ליועץ, כדי לסכל טענות שההמתנה לביקורת מעכבת את חקירת פרשת הבקבוקים. הודעת שפירא הערב מאשרת את הפרטים העיקריים שפורסמו הבוקר, ובמרכזם ההמחאה של משפחת נתניהו לפקודת האוצר, להחזרת 4,000 שקלים.

הבוקר חשף "הארץ" כי רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, לקחה לכיסה בארבע השנים הראשונות מאז שובו של בנימין נתניהו לראשות הממשלה ב-2009 אלפי שקלים מפדיון בקבוקים ריקים, רכוש המדינה, שהוחזרו בהוראתה למרכולים בירושלים. לפני קרוב לשנתיים החזיר הזוג נתניהו למדינה 4,000 שקלים, לפי אומדן של 1,000 שקלים בשנה. הפרשה נשמרה עד כה בסודיות מוחלטת בתוככי משרד ראש הממשלה ונודעה ללשכת היועץ המשפטי לממשלה ולאגף החקירות והמודיעין רק אתמול (רביעי) בעקבות פניות לצורך קבלת תגובה.

שרה נתניהו בצילומים החדשים. דימוי ממורק של אגביותצילום: ז'אן כהן

במענה לשאלות "הארץ" בעניין מסר אמש רפי שמיר, ממערך הדוברות של משרד ראש הממשלה: "בחודש מאי 2013 העבירה משפחת נתניהו ביוזמתה המחאה בסך 4,000 שקלים לחשבות משרד ראש הממשלה. הסכום הנ"ל תואם את הערכות חשב המשרד, על סמך צריכת בקבוקי השתייה במעון הרשמי מאפריל 2009. ההמחאה הופקדה בחשבון הבנק של משרד ראש הממשלה". חשב המשרד הוא יוסי איצקוביץ, הכפוף לחשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי־בוינג׳ו.

מנהל מעון ראש הממשלה לשעבר, מני נפתלי, התובע מהמדינה ומראש הממשלה נתניהו פיצוי על עוולות שונות שלטענתו נגרמו לו, סיפר בטענות שהשמיע בשולי תצהירו כי עובדי המשרד נדרשו להחזיר למרכולים את הבקבוקים ולהעביר את פדיונם לשרה נתניהו. נפתלי דרש מהמדינה, בין השאר, "לגלות ולהעביר לעיון התובע את כל החשבונות של מעון ראש הממשלה בתקופה הרלוונטית לתביעה בסופרמרקט בבית אגרון, בקו אופ רחביה ומגה תלפיות".

נפתלי סיפר בתצהירו כי "בתחילת הדרך הועלו מצד חשב משרד ראש הממשלה דאז יוסי שטראוס תהיות לגבי ההוצאות הבלתי סבירות במעון ראש הממשלה. זכור לי למשל ששטראוס שאל אותי אם נראה לי הגיוני שבמעון ראש הממשלה מוציאים 7,000 שקלים לחודש על פרחים. כאשר אשת ראש הממשלה שמעה ששטראוס מבקש לדעת מה קורה, התרגזה עלי ואמרה בכעס, 'חכה חכה, זה החשב של אולמרט, עוד מעט הבחור שלנו, איצקוביץ, יגיע'".

בעקבות הפרסום הבוקר ב"הארץ" אמר נפתלי כי הסכום ששילמה משפחת נתניהו אינו מתקרב לפדיון האמיתי, שאותו אמד בכ-250 שקלים "אחת לשבועיים". אם חשבונו של נפתלי נכון, הפדיון השנתי היה כ-6,000 שקלים ובארבע שנים הומרו הבקבוקים בכ-24 אלף שקלים - 20 אלף שקלים יותר מאומדנו של החשב איצקוביץ.

שופרסל אגרון בירושלים, אליו בין היתר הורתה רעיית רה"מ להשיב את הבקבוקים

נפתלי, שניהל את מעון ראש הממשלה בשנים 2012-2011, הוסיף כי הוא ועמיתיו, שבשמותיהם נקב, נדרשו לאסוף גם פחיות ומיכלי פלסטיק ולהובילם, יחד עם הבקבוקים, בשקים גדולים למרכז המיחזור בתלפיות. אחד מאותם עמיתים, ויקטור סרגה, שהיה נהגה של שרה נתניהו ולאחר סכסוך עם מעבידיו הוצע לו תפקיד סרק במטה לביטחון לאומי בראשות מקורבו של הזוג נתניהו, יוסי כהן, סירב הבוקר להשיב לשאלות. "אני מנוּע", אמר סרגה.

לטענת נפתלי, בנימין נתניהו היה עד לדרישותיה התכופות של רעייתו מהעובדים למחזר את הבקבוקים - ״כולל בקבוקי מי פלגרינו שהוא אוהב לשתות״ - ובהכרח גם היה מודע לכך שהפדיון נמסר לה ולא למדינה וכי הסכומים המצטברים גבוהים מ-4,000 השקלים שהוחזרו לאיצקוביץ. לדברי נפתלי, גם מאבטחי היחידה לאבטחת אישים בשב״כ, שסבבו את הזוג נתניהו, יוכלו להעיד במשטרה על אמיתות דיווחיו.

״היא שלחה אלינו במעלית בקבוקי יין ושמפניה, בדקה אם הגיעו אלינו ודרשה שנסיע אותם למרכז המיחזור במכונית אחרת, לא המכונית שלה, בגלל הריח", אמר נפתלי. הוא ציין כי כדי להגדיל את הפדיון דוללה אספקת בקבוקים גדולים של מים מינרליים (הנמסרים למיחזור ללא תמורה) והוגדלה אספקת בקבוקים קטנים, היקרים יותר לרוכשיהם אך מאפשרים קבלת פדיון. נפתלי ציין כי מסר פרטים אלה ורבים אחרים בשיחות עם אנשי משרד מבקר המדינה, העוסקים בהכנת דו״ח ביקורת על ניהול מעונות ראש הממשלה.

משפטן מנוסה, שהתבקש לחוות את דעתו על משמעויות הפרשה לאור העובדות, שאינן שנויות במחלוקת, אמר אמש כי קבלת כספים שלא כדין ושימוש בעובדי מדינה להשגתם היא לכאורה עבירה פלילית של גניבה או קבלת דבר במירמה, וכי החזרת הכסף — לפי אומדן, וללא ודאות שזהו אכן הסכום המדוייק — מפחיתה מחומרת המעשה אך אינה מבטלת אותו.

לפי סכום ההחזר בפועל, בחישוב לפי המחיר הישן של ארבעה בקבוקים ריקים בשקל והמחיר הנוכחי של 30 אגורות לבקבוק, המשמעות היא שבכל שנה ממוצעת החזירו עובדי משרד ראש הממשלה כ-12 בקבוקים ביום חול, או פחות מכך אם מדובר בבקבוקי משקאות אלכוהוליים, הכרוכים בפיקדון מוגדל.

דובר משרד המשפטים נשאל אתמול מהי עמדת היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, בפרשת הבקבוקים. בשבוע שעבר הגן היועץ על טיפולו האיטי בתיק "ביבי־טורס", בהסתמכו על הצורך בזהירות יתרה בטרם פתיחת חקירה פלילית נגד ראש הממשלה. בפרשת הבקבוקים לא נטענה מעורבות של בנימין נתניהו, והיועץ נשאל אם הוא מחוייב לדעתו בזהירות דומה גם בהגיע לידיעתו תלונות נגד בני משפחה של ראש הממשלה. מי שקשר את שמו של נתניהו לפרשה היה, מאוחר יותר, משרד ראש הממשלה, שדיבר על המחאה של "משפחת נתניהו".

היועץ נשאל עוד אם ידוע לו דבר ההמחאה על סך 4,000 השקלים, שהועברה מהזוג נתניהו למשרד רה"מ, והאם אין היועץ רואה במסירת ההמחאה הודאה-בפועל בגניבה או בהוצאת דבר במירמה. עוד נשאל היועץ איך בדעתו לנהוג בעניין זה, שהסלחנות כלפיו פוגעת בעליל במראית פני הצדק ובאמון הציבור בשוויון הכל בפני החוק; ואם לא ינחה עתה את המשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד שרה נתניהו ואחרים המעורבים לכאורה בפרשה.

עד קרוב לחצות לא נמסרה תגובת היועץ, כשמונה שעות לאחר שהתבקשה. ממשטרת ישראל נמסר שהנושא אינו מוכר וכי עליו להיבחן על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר