גלאון לחשבת הכללית: "להגיש תביעה נגזרת כנגד נושאי המשרה בלאומי"

יו"ר מרצ: "לפעול לאלתר להטלת אחריות אישית על נושאי המשרה בבנק, במטרה כי ישפו את הציבור המושקע בבנק על הסכום שהפסיד"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, פנתה היום (א') לחשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, וביקשה ממנה להגיש תביעה נגזרת נגד נושאי המשרה בבנק לאומי שסייעו ללקוחות אמריקאים להעלים מס - פעילות שבעקבותיה נדרש הבנק לשלם סכום חסר תקדים בסך של כ-1.6 מיליארד שקל.

בפנייתה, גלאון כותבת כי "כמי שאמונה על הנכסים המנייתיים של המדינה, ביניהם מניות בנק לאומי, אבקשך לייצג את האינטרס הציבורי בנושא זה ולפעול לאלתר להטלת אחריות אישית על נושאי המשרה בבנק, במטרה כי ישפו את הציבור המושקע בבנק על הסכום שהפסיד. כידוע, לאומי הינו בנק בבעלות ציבורית, ומדינת ישראל היא אחת מהמחזיקות במניות הבנק. כמחזיקה, מדינת ישראל רשאית - מכוח סעיף 194 לחוק החברות, תשנ"ט-1999 (להלן: "חוק החברות") - להגיש תביעה נגזרת ולדרוש במסגרתה שנושאי המשרה ישפו את הבנק על הסכום ששילם".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאוןצילום: אמיל סלמן

גלאון גם הוסיפה כי "ישנה חשיבות ראשונה במעלה להגשת התביעה הנגזרת כאמור, שכן לא הבנק, אלא האנשים בבנק הם שקיבלו את ההחלטה לסייע ללקוחות אמריקאים להעלים מס - החלטה שבזכותה הרוויחו, ככל הנראה, סכומי כסף גדולים ואשר בגינה יפסידו כלל המחזיקים בבנק סכום עתק. חוות הדעת שקיבלנו מהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מבהירה מעל לכל ספק כי ההסדרים מול לאומי אינם מקנים לנושאי המשרה בבנק פטור או חסינות כלשהם.

"עוד נאמר בחוות הדעת, כי תשלום שמעבירה חברה - במטרה לשחרר את נושא המשרה מקיום הליך פלילי - דומה במהותו לשיפוי נושא משרה בגין תשלום קנס או כופר שהוטל עליו במישרין. אנו סבורים כי תשלום כזה מנוגד להוראות חוק החברות ולתכלית הוראותיו. לכן, חברה אינה רשאית להתקשר בהסדר אכיפה, במסגרתו היא מתחייבת לשאת בחבות העולה על החבות הנובעת מן האחריות הישירה של התאגיד בגין העבירות. זאת, בתמורה להתחייבות של רשויות האכיפה שלא לנקוט בהליכים פליליים נגד נושאי המשרה בתאגיד. חוות הדעת המשפטית מבהירה, אם כן, כי אין כל מניעה לתבוע מבעלי המשרה לשפות את הבנק בגין ההוצאות שגרמו לו בפעולותיהם", סיכמה גלאון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית