איך מקבלים 120 מיליון שקל ממשרד החינוך בלי פיקוח?

ככה זה כשמשרד החינוך מודה שהוא לא מסוגל לפקח על התוכניות של עצמו

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

פרויקט מיכא"ל - מיצוי כישורים אישיים למצוינות - מתהדר בהיותו פורץ דרך ברמה העולמית. בדברי ההסבר באתר הפרויקט נכתב: "שיטת מיכא"ל היא טכנולוגיית למידה, מודעות והעצמה אישית יחידה מסוגה בעולם, העוסקת במימוש גבוה יותר של הפוטנציאל האישי בקרב לומדיה. מיצוי הפוטנציאל האישי מכוון לפיתוחן של שתי היכולות החשובות ביותר לאדם במאה ה–21 - והן היכולת להשתנות, ופיתוח היצירתיות".

מאחורי ההגדרות הסוחפות עומדת חברה פרטית, גוף למטרות רווח לכל דבר, שהבעלים והרוח החיה בה הוא מני ברזילאי - פסיכולוג חברתי, שהחל את דרכו כיועץ ראש הממשלה לעניינים חברתיים בתקופת שמעון פרס. מאז תקופת פרס נהפך ברזילאי לאחד היזמים החינוכיים־חברתיים הבולטים בישראל, לא מעט בזכות קשריו ההדוקים עם משרד החינוך.

פרויקט מיכא"ל נהנה מתקציבי משרד החינוך מאז 1994 ועד היום ברציפות, פרט לשלוש שנות הפסקה באמצע התקופה, כשבשם אגף שירותי חינוך ורווחה של המשרד - אגף שח"ר, שמטפל באוכלוסיות התלמידים הקשות ביותר, ומטרת העל שלו היא למנוע את נשירתם של התלמידים שמשתייכים אליהן ממערכת החינוך - הוא מלמד מאות כיתות של העצמה והקניית כישורים בשעות אחר הצהריים.

כיתה של פרויקט מיכא"ל צילום ארכיון: אלכס ליבקצילום: אלכס ליבק

דו"ח של מבקר המדינה מ–2009, שעסק בתפקוד של אגף שח"ר, מצא שעד 2008 שילם המשרד למיכא"ל 91 מיליון שקל. מאז כנראה נוספו עוד לפחות 30 מיליון שקל ששולמו לפרויקט - ובסך הכל כ–120 מיליון שקל שולמו על ידי משרד החינוך, בתקופה של כ–20 שנה.

רק ב–2014 החל משרד החינוך לשאול את עצמו מדוע בעצם שולמו על ידו כל כך הרבה כספים לחברה פרטית - כשבניגוד גמור להתקשרויות המקובלות של המשרד עם עמותות, פרויקט מיכא"ל לא הכניס את ידו לכיס, והחברה לא הביאה כל תקציב משל עצמה לפרויקט - ואיך זה שההתקשרות עם החברה נמשכה לאורך שנים ארוכות בלי פיקוח ובקרה ראויים. העובדות הן שעד 2010, כלומר במשך יותר מ–15 שנה, ההתקשרות עם מיכא"ל נעשתה בפטור ממכרז.

לא עומדים ביעדים

ההנחה במשרד החינוך היתה שפרויקט מיכא"ל מביא עמו שיטות לימוד ייחודיות ברמה העולמית. רק שעד 2010 ההנחה הזאת לא נבדקה, ולכן משרד החינוך מעולם לא בדק אם אכן שיטת מיכא"ל היא כל כך ייחודית שאף גוף אחר אינו יכול להתחרות בה בהעצמה ובהקניית כישורים לנוער מוחלש. במכרז ב–2010, אגב, ניגש מציע נוסף לצד מיכא"ל - אבל הוא נפסל כבר ברמת העמידה בדרישות הסף, כך ששוב יצא שמיכא"ל נותרה שחקנית יחידה במגרש.

זו לא ההנחה היחידה שמשרד החינוך לא בדק מעולם לגבי מיכא"ל. ההנחה הנוספת היא שאכן מדובר בפרויקט בעל סגולות עולמיות, ומוצלח.

מני ברזילאיצילום: תומר אפלבאום

כן, משרד החינוך לא בדק מעולם - אפילו לא עד עצם היום הזה - אם פרויקט מיכא"ל משיג את מטרותיו, בין השאר משום שלפרויקט מעולם לא הוגדרו יעדים ומטרות. דו"ח המבקר מ–2009 גילה כי המשרד לא טרח לבצע מחקרי הערכה על מיכא"ל, והמחקרים היחידים שעמדו לרשותו היו כאלה שהוזמנו בידי מיכא"ל עצמה (וכמובן מצאו כי הביצועים של הפרויקט הם מרשימים ביותר).

מחקר יחיד שהחל המשרד ב–2001 ננטש באמצע, ובשום שלב הנהלת המשרד או ועדת הפטור ממכרז של משרד החינוך לא דרשה את השלמת המחקר כתנאי להמשך התקצוב של הפרויקט. כאשר שאל מבקר המדינה את מנהל אגף שח"ר מדוע לא בוצעו מחקרי ההערכה, השיב מנהל האגף שאין לו צורך במחקרים כאלה, מאחר ש"מקצועיותי וניסיוני הרב בתחום מקנים לי הסמכות להסיק מסקנות באופן עצמאי".

אף שלא בוצעו מחקרי הערכה על הצלחת הפרויקט, משרד החינוך ידע לאורך השנים שפרויקט מיכא"ל אינו עומד בשני היעדים הברורים היחידים שנקבעו לו. ראשית, התברר כי לפי דרישות אגף שח"ר רק 60% מהתלמידים בפרויקט מיכא"ל אמורים היו לעמוד בקריטריונים של שח"ר (תלמידים מוחלשים). כלומר, מראש אוכלוסיית התוכנית הוגדרה באופן שונה ממה שניתן היה לצפות, וגם זה לא נבדק אף פעם. בדיקה מדגמית שערך המבקר העלתה שבשני שלישים מהכיתות שיעור התלמידים המוחלשים היה נמוך מ–60%. כלומר, בפועל מיכא"ל טיפלה בשיעור גדול גם באוכלוסיות חזקות, לרבות שיעורים שלה שהועברו בבתי ספר המוגדרים כחזקים.

שנית, וגרוע יותר, התברר ששיעורי הנשירה מהפרויקט של מיכא"ל הם גבוהים. אגף שח"ר הסכים לנשירה של עד 25%, אך בפועל הנשירה הגיעה גם עד ל–40%. נזכיר שאגף שח"ר עוסק בתלמידים מוחלשים, ושמטרת העל שלו היא למנוע את נשירתם, רק שבמשך 20 שנה מימן האגף תוכנית שהנשירה תלמידים חלשים בשיעור גבוה. למעשה, האגף אישר את הפעילות אף שידע שהפרויקט מציב תנאי קבלה קשים. כדי להתקבל לשיעורים של מיכא"ל התלמידים צריכים היו לעמוד בתנאי משמעת נוקשים.

בראיון שנתן למוסף "הארץ" ב–2003 התפאר ברזילאי בכך שנדרשת "נוקשות כדי להעביר את התלמידים מהכאוס של מערכת החינוך הלכאורה־ליברלית, שמביאה את התלמיד להיות חדל אישים". בכתבה אף צוין שתלמיד המאחר בדקה לשיעור, נזרק מהתוכנית. הדרישות הנוקשות הן רף סינון, המנפה את התלמידים החלשים באמת - תלמידי אגף שח"ר הם חסרי הרגלי למידה, ובעל קושי עצום לעמוד במטלות ובמשמעת, ובוודאי שאינם מתאימים למשמעת שכופה פרויקט מיכא"ל.

המידה שבה התוכנית לא התאימה למטרות שהיא היתה אמורה לקדם צריכה היתה להיחשף סופית ב–2008, כאשר לחץ גובר בתוך משרד החינוך הביא את הנהלת אגף שח"ר לערוך ניסוי: למשך שנה הוכרחה מיכא"ל לקבל לשיעורים שלה רק את התלמידים הלומדים בכיתות המוחלשות של מערכת החינוך (כיתות מב"ר ואתג"ר). מיכא"ל התנגדה לכפייה הזאת, וטענה שיידרשו לה שנתיים־שלוש לבנות מערכי שיעור מותאמים לאוכלוסיית כיתות המב"ר.

מנהלי מיכא"ל צדקו - שיעורי הנשירה בשנה זו הגיעו ל–50%–75% מהתלמידים. בעליל, כאשר דובר בתלמידים המוחלשים באמת, מיכא"ל לא באמת הצליחה להעצים אותם, ולהקנות להם כישורים ייחודיים. על אף זאת, אגף שח"ר לא הפסיק את ההתקשרות עם הפרויקט.

מסננים את החלשים

כך, במשך 20 שנה מימן משרד החינוך דרך אגף שח"ר פרויקט שמסנן תלמידים בקבלה, מנשיר את החלשים בהמשך, ומלכתחילה חלק גדול מתלמידיו חזקים - כאלה שכנראה לא באמת זקוקים להעצמה. דו"ח המבקר חשף חלקית איך התרחשה התקלה הזאת: לא נעשו מחקרי הערכה, ועדת הפטור ממכרז הסתמכה בלעדית על ההמלצות החמות של מנהל אגף שח"ר כדי להמשיך ולממן את הפרויקט בפטור ממכרז, עד 2010 לא נעשה ניסיון לפרסם מכרז, וגם לאחר מכן הוא היה מכרז כזה שרק מיכא"ל יכלה להתאים לו, והמשרד עצם עיניו לנוכח ניגוד העניינים של מנהל אגף שח"ר. המנהל, מתברר, מופיע באתר של מיכא"ל כאחד מהמלווים המקצועיים של הפרויקט.

בדיעבד, בשנה האחרונה החלה הנהלת משרד החינוך להכות על חטא ההתקשרות הלא־בדוקה והלא־מפוקחת עם מיכא"ל, ואף נעשו ניסיונות להפסיק את ההתקשרות הזאת.

הניסיונות, מודים בכירים במשרד החינוך, כשלו - בשל לחץ פוליטי עצום שהפעילה מיכא"ל על המשרד.

הלחץ הזה כולל פניות נרגשות מראשי רשויות מקומיות, בעיקר בפריפריה, וכן מהפעלת משרד הלובינג גלעד - שמיכא"ל היא לקוח קבוע שלו - בכנסת. "האם בשביל זה אנחנו מעבירים תקציבים למיכא"ל", אומרים כיום בכירים במשרד החינוך, "כדי שתשכור לוביסטים נגדנו?".

העניין המטריד במיוחד הוא שגם בניתוח בדיעבד, במשרד החינוך מודים שכשל כמו המימון הנמשך והלא־בדוק של מיכא"ל יכול לחזור על עצמו שוב. "יש לנו בעיה לפקח על כל התוכניות במשרד", מודים שם. "יש לנו כנראה כ–480 תוכניות שמופעלות בתוך המשרד, ועוד כאלף שמופעלות דרך הרשויות המקומיות. עד לאחרונה אפילו לא היה לנו מאגר מסודר של כל התוכניות שהמשרד מממן, כך שלא יכולנו אפילו להתחיל ולבדוק אותן. עכשיו יש את המאגר, אבל ספק אם נוכל לבדוק את כל התוכניות, במיוחד שרבות מהן מופעלות דרך פטור ממכרז - כך שאין לנו גם את הבקרה התחרותית שחושפת את קיומן של בעיות".

ממיכא"ל נמסר בתגובה: "חברתנו לא קיבלה כספים, אלא מכרה שירותים למשרד החינוך. בשנים הראשונות ההתקשרות של מיכא"ל התבססה על הסכם שקיבל פטור ממכרז. הפטור התקבל בכל שנה בעקבות בקשות מנכ"לי משרד החינוך והמלצות גורמי המקצוע במשרד, לאור הצלחות התוכנית וממצאי ועדה שהוקמה במשרד החינוך כדי למצוא חלופות למיכא"ל. בארבע השנים האחרונות פעלה מיכא"ל מתוקף הסכם לאחר מכרז, שבו זכתה. ההצעה היחידה שעמדה בתנאי הסף היתה של מיכא"ל - ללמד שהנימוקים לבקשת המשרד לפטור כל השנים היו עניניים.

"ההתייחסות לנשירה בדו"ח מבקר המדינה היתה לתקופה מוגדרת, 2007–2008, שבהן פעלה התוכנית במתכונת שונה מהרגיל. בשנה זו שיעור התלמידים שלא סיימו את התוכנית אכן היה גבוה. עם זאת, בארבע השנים האחרונות, לאחר הזכייה במכרז, שיעור התלמידים המסיימים הוא 94% (מבקר המדינה הצביע על שיעורי נשירה של 40% עד 2006, לפני השינוי בתמהיל הפרויקט, מ"א).

"כמעט על כל תוכניות הלימודים של משרד החינוך מעולם לא עשו מחקר הערכה. אנחנו מהבודדים שנעשו מחקרי הערכה עליהם. הבקרה על התוכנית היא הדוקה ביותר, ובקרים ומפקחים של משרד החינוך מקבלים דיווח שוטף על ביצועי מפגשי מיכא"ל. אגף שח"ר אחראי בלעדית על בחירת בתי הספר שבהם תופעל התוכנית, למיכא"ל מעולם לא היתה השפעה על זהות בתי הספר שבהם תפעל התוכנית. רוב בתי הספר בהם פועלת התוכנית כיום, 29 מתוך 35, הם במדד טיפוח גבוה של מעל 5.

"המחירים המשולמים הם נמוכים משמעותית מבמרבית התוכניות האחרות שהפעיל משרד החינוך בשנים האחרונות, ושולי הרווח הם נמוכים ביותר. השכר שמשלמת מיכא"ל למנהליה הוא סמלי, 2,000–16,000 שקל, ובעלי המניות מעולם לא משכו דיווידנדים או רווחים מהחברה.

"חברת הלובינג גלעד מלווה את פרויקט מיכא"ל זה שנה בפעילות מקצועית וממוקדת להסברת החשיבות של פרויקט מיכא"ל בבתי הספר בישראל. חברת גלעד נרתמה למהלך בתשלום נמוך מתוך ההכרה בחשיבות החזרת פרויקט מיכא"ל לכלל האוכלוסייה".

מחר: כמה עובדים פורשים כל שנה ממשרדי הממשלה?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?