תחקיר |

המאכער החשוד קיבל מיליונים מהממשלה - וייצג במקביל את יצחק תשובה

מעצ שילמה לישראל יהושע, מעצורי פרשת השוחד לכאורה בישראל ביתנו, 700 אלף שקל ללא מכרז, ותש"ן העסיקה אותו 11 שנה ■ יהושע הועסק על ידי דלק קידוחים בעת דיוני ועדת צמח על יצוא הגז, נפגש עם שר החוץ ליברמן ובמקביל ייצג את נתיבי גז הממשלתית

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מוטת פעילותו העסקית של הפעיל הפוליטי ישראל יהושע בענף התשתיות מתגלה כנרחבת מכפי שהיה ידוע עד כה - ומעוררת תהייה על קשריו וכישוריו של האיש שהמשטרה חושדת כי שימש צינור להעברת כספים בין לקוחותיו לבכירי מפלגת ישראל ביתנו.

ל-TheMarker נודע אתמול כי גם חברת נתיבי ישראל (מעצ לשעבר) שכרה בארבע השנים האחרונות את שירותיו של יהושע, ללא מכרז, בסכום כולל של כ-700 אלף שקל. ההתקשרות עמו הופסקה בספטמבר האחרון (ולא חודשה מאז). זאת, שלושה חודשים לפני שנעצר על ידי חוקרי להב 433 בחשד לקשירת קשר לקבלת כספי ציבור במרמה ובתיווך לשוחד.

לפי הגדרת החברה, יהושע הועסק לצורך "טיפול בסטטוטוריקה וחסמים מול רשויות מקומיות". בכך הצטרפה נתיבי ישראל לחברות ממשלתיות כמו נתיבי גז (נתג"ז), תשתיות נפט (תש"ן) וקצא"א - שהעסיקו אף הן את יהושע, לרוב ללא מכרז, בהיקף כספי הקרוב ל–2 מיליון שקל, מכספי ציבור. זאת, בטענה כי ניצלו לכאורה את קשריו הטובים של יהושע בקרב ראשי רשויות מקומיות שמולן נדרשו לפעול. זאת, כשיהושע משמש מזה כעשור "לוביסט הבית" של החברה למשק וכלכלה, זרוע הפרויקטים של מרכז השלטון המקומי, בשכר טרחה שמוערך ב–20 אלף שקל לחודש.

אתמול נחשף כי תש"ן, האחראית על צנרת הולכת תזקיקי הנפט בישראל, שכרה את שירותי חברת הלובינג של יהושע, סגולה לישראל, במהלך ארבע השנים האחרונות, תמורת שכר טרחה חודשי של 10.5 אלף שקל. זאת, בכפוף למכרז שניהלה החברה לפני כחמש שנים. אלא שכעת מתברר כי יהושע הועסק על ידי החברה גם לפני 2010 שלא באמצעות מכרז, ולמשך לא פחות משבע שנים. זאת, בעלות כוללת שעשויה להסתכם ב–1.4 מיליון שקל לכל הפחות.

בתגובתה מסרה תש"ן כי החברה הועסקה "על מנת לקדם את נושאי החברה בתחומי ממשל, רשויות מקומיות, מינהלים ומשרדי ממשלה". כך גם נימקה נתג"ז את התקשרותה עם יהושע במשך שלוש שנים, "לצורך ייעוץ לקידום תוכניות סטטוטוריות של תוכנית הפיתוח, אל מול הרשויות". זאת, ללא מכרז, ובעלות שהסתכמה ב–288 אלף שקל - כשהחוזה בין הצדדים תקף עד סוף מארס. נתג"ז אגב, מעסיקה במקביל משרד לובינג אחר.

לצד אלה, שילמה ליהושע גם קצא"א סכום של כ–48 אלף שקל, לצורך סיוע "נקודתי" שהגיש לה בשנה החולפת. בכך, מסתכמים כספי הציבור שהועברו במהלך השנים האחרונות ליהושע בכ–4 מיליון שקל לפחות.

הלוביסט ישראל יהושעצילום: ניר קידר

דלק: העסקנו את יהושע כיועץ רגולציה

ואולם, נראה כי שירותי קשרי הממשל שסיפק יהושע לא נותרו רק בזירה העירונית. כך, נודע כי עד לפני שנה ייצג יהושע גם את שותפות חיפושי הגז הטבעי דלק קידוחים שבשליטת יצחק תשובה מול הממשלה.

דלק שכרה את שירותיו של יהושע לאחר שב–2010 הוקמה ועדת ששינסקי לבחינת נתח המדינה בתגליות הגז. עד כה נראה היה כי התקשרות דלק עמו הסתיימה לאחר חקיקת חוק מיסוי רווחי נפט החדש (חוק ששינסקי) באמצע 2011. אלא שכעת נודע כי זו המשיכה לשנתיים נוספות.

יהושע, הידוע כמקורב לשר החוץ וליו"ר סיעת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, פעל לפיכך עבור דלק גם בעת עבודת הוועדה הבין־משרדית להיגוי מדיניות הממשלה בתחום יצוא הגז (ועדת צמח). זאת, בעוד שניים מחברי הוועדה, לרבות היו"ר שאול צמח, מייצגים משרדים שעליהם הופקדו שרים מטעם ישראל ביתנו (האנרגיה והחוץ).

יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

כך גם ליווה יהושע את דלק בעת דיוני הממשלה הקדחתניים בשאלה אם לאמץ את המלצות ועדת צמח ליצוא הגז הישראלי, וגם בעת ההחלטה שקיבלה הממשלה בקיץ 2013, לאשר את היצוא. מקורבים למשרד החוץ טענו אתמול כי יהושע פקד כמה פעמים את המשרד - אך דאג להיפגש עם השר ליברמן בלשכתו, ולא עם גורמי המקצוע.

במקביל, כאמור, ייצג יהושע את חברת נתג"ז הממשלתית, שאף לה היתה נגיעה מהותית לדיוני הממשלה על יצוא הגז. זאת, היות שדחפה להקים בעצמה את תשתיות הולכת הגז בים - במקום מונופול דלק ונובל אנרג'י.

שותפויות החיפושים של תשובה, דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט, מסרו אתמול בתגובה: "כפי שפורסם ודווח בעבר, חברת סגולה לישראל שימשה יועצת חיצונית של השותפויות בתחום הרגולציה. ההתקשרות עם החברה הסתיימה לפני יותר משנה, בדצמבר 2013".

אביגדור ליברמןצילום: מוטי מילרוד

מלשכת שר החוץ נמסר בתגובה: "זהו עוד ניסיון מצד TheMarker להכפיש את אביגדור ליברמן בקמפיין שהוא מנהל נגדו".

"מאכער שגוזר קופון"

יהושע נעצר לפני שלושה שבועות בחשד כי פעל לקבלת כספים מתקציב המדינה והיה שותף להעברתם חזרה לכיסם של בכירי ישראל ביתנו, שתקצבו אותם מלכתחילה. בין היתר, נחשד כי פעל באופן זה מול המועצה האזורית תמר, שגם העומד בראשה, דב ליטבינוף, נעצר לתשעה ימים במסגרת חקירת הפרשה. לפי החשד, דאג יהושע להעברת תקציבים למועצה בתמורה להשבת חלק מהם לכיסם של בכירי המפלגה. כך גם פעל, לפי החשד, עבור איגוד הכדורסל. בשבוע שעבר דווח ברשת ב' כי בחשבונות הבנק של יהושע ושל מקורביו אותרו לא פחות מ–13 מיליון שקל, שאותם תפסה המשטרה במסגרת החקירה.

"יהושע הוא 'מאכער' שיודע תמיד להופיע במקומות הנכונים, שבהם מעורבבים ההון והעסקים עם השלטון, ולעתים מצליח למנף את כוחו הפוליטי כדי לגזור קופון", אמר מקור פוליטי לפני שבועיים בכתבה של צבי זרחיה ושוקי שדה ב-TheMarker. לדברי מקורות בכנסת, "יהושע יכול לארגן בקלות פגישה חשאית בין שרים וח"כים לנציגים מהמגזר העסקי והציבורי שמבקשים סיוע מהמערכת הממשלתית".

יהושע צמח מסניף הליכוד בירושלים ונחשב בעבר למקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. עם זאת, במערכת הבחירות האחרונה התקרב יותר אל ליברמן ונהפך לאחד מאנשי אמונו.

יהושע נזהר שלא להסתובב במשכן הכנסת, וכך אינו כפוף לחובות הדיווח המוטלות על הלוביסטים. מי שמשמשת עבורו זרוע פרלמנטרית היא לאה מגן, לשעבר עוזרתה של השרה לימור לבנת, שמועסקת במשרד סגולה לישראל. ואמנם, בכנסת העריכו כי יהושע מייצג לקוחות נוספים מחוץ לכותלי המשכן - מה שאינו מחייב אותו בחשיפתם באתר הכנסת.

"יהושע מהלך על חבל דק. הוא לוביסט, ובפרונט הוא מציג כמה לקוחות באתר הכנסת, אך חלק גדול מעבודתו נעשה מתחת לרדאר ומאחורי הקלעים", אמר אחד מחברי הכנסת. מקור אחר בכנסת הוסיף כי "יהושע יודע למנף את הקשרים הפוליטיים שלו - ובכלל זה את השפעתו בליכוד - לצורך עשיית עסקים. לקוחות גדולים מבקשים לשכור אותו בגלל ההשפעה הרבה שיש לו על שרים וח"כים בליכוד ובישראל ביתנו, ובמיוחד כאלה שמעדיפים שהעבודה תתבצע בחשאיות, בלי צורך בחשיפה".

לא ניתן היה להשיג את תגובת ישראל יהושע או בא כוחו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"