מה יש להם להסתיר?

חשיפת הנדל"ן של שרים וח"כים צריכה להיות חלק ממהלך כולל לחשיפת הצהרות הון

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

שרי הממשלה וחברי הכנסת לא צריכים להתבייש בבתיהם - שאותם, מן הסתם, רכשו ביושר, לאחר שנות עבודה מאומצות, ואולי עם קצת עזרה מהמשפחה. מותר להם להתגורר בדירות גדולות ובבתים יקרים, אבל באותה עת עליהם לחשוף בפני הציבור את רכושם. בדרך זאת יוכל הציבור לעקוב אחר שרים המקבלים החלטות שמשפיעות גם על הונם הפרטי, ולדעת אם הנבחרים אינם נמצאים במצב של ניגוד עניינים. למשל, אם שר שבבעלותו כמה דירות מקדם הקלות מס על דירות להשכרה ומונע העלאת מס על הכנסות משכירות, או מטרפד העלאה של מס הרכישה על דירות להשקעה.

חשיפת הנדל"ן של השרים, כמו גם של חברי הכנסת, צריכה להיות חלק ממהלך כולל לחשיפת הצהרות ההון של נבחרי הציבור. כיום, הצהרות ההון של ראש הממשלה והשרים שמורות בכספת של מבקר המדינה, והצהרות הח"כים שמורות אצל יו"ר הכנסת. רק נבחר הציבור יכול לגלות ביוזמתו את ההון שלו.

בשנים האחרונות חשף TheMarker את הצהרות ההון של הח"כים. בדרך כלל, מי שהסכימו לחשוף את הצהרות ההון היו הח"כים ש"אין להם" - כלומר, כאלה שיש להם על פי רוב דירה אחת, עם משכנתא - או ח"כים חדשים שהסכימו לפרט את יתרת החובה בחשבון הבנק וגילו כי הם מתגוררים בשכירות ואין להם דירה משלהם.

הצעת חוק שהגישה בקדנציות האחרונות ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), שתחייב את חשיפת הצהרות ההון של הח"כים, לא הועלתה להצבעה בכנסת האחרונה בשל הערכות להיעדר רוב. יחימוביץ', אגב, חשפה את הונה האישי.

ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

הצעת חוק אחרת, שהגישו הח"כים מיקי רוזנטל (העבודה) ופנינה תמנו־שטה (יש עתיד) - שלא חושפת את ההון של הנבחרים, אלא רק את האינטרסים הכלכליים ואת הגידול החריג בהונם - אמנם התקבלה בקריאה טרומית, אבל לא קודמה. לנוכח הקדמת הבחירות, נמחקה הצעת החוק הזאת - ובקדנציה הבאה יהיה צורך להגישה מחדש.

הגיע הזמן לחשוף את הצהרות ההון של נבחרי הציבור, ובכלל זה את היקף הנדל"ן, ההון וההתחייבויות שלהם. אין מדובר בחטטנות או במציצנות. נבחרי הציבור יכולים להיות עשירים, אבל הציבור זכאי לדעת מה היקף ההון שלהם, מהם האינטרסים הכלכליים שלהם, האם הם מושקעים בשוק ההון (מה שימנע מהם אולי להעלות את המס על רווחי הון) או בנדל"ן, ואפילו אם יש להם מניות שהועברו לניהול בנאמנות.הציבור זכאי לדעת כמה כסף מקבלים ראש הממשלה, השרים, סגניהם וחברי הכנסת עבור כהונתם, האם במהלך התקופה של שליחותם הציבורית, או אפילו חמש שנים לאחר מכן - הם מתעשרים לפתע.

חשיפת היקף הנדל"ן והון של נבחרי הציבור תגביר את השקיפות, תסייע למניעת תופעות אסורות - כמו אי דיווח על הון שנמצא לפתע בכספת של חבר הכנסת בבנק - ואולי תרתיע את הנבחרים מלעבור על החוק בקבלת מעטפות. מי שיש לו מה להסתיר, שלא יילך להיות נבחר ציבור. בעצם, אם כל ההון והרכוש נצבר באופן חוקי, מה יש להם להסתיר?

כעת נותר לראות מי מהמפלגות שדוגלות בהגברת השקיפות, במניעת שחיתות ובניקיון כפיים ציבורי, יקבעו במצעיהן את הדרישה לחשוף את הצהרת ההון של הנבחרים - ואילו מהן גם יממשו את הבטחתן לאחר הבחירות, כשהח"כים יתיישבו בכורסאות עור הצבי במשכן הכנסת - או שהכלבים ימשיכו לנבוח והשיירה תמשיך להתעשר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה