פרשת ישראל ביתנו: המשטרה מצאה 450 אלף שקל בבית מנכ"ל משרד החקלאות

המשטרה מעמיקה את חקירת השיטה להעלמת מיליונים מקופת המדינה - למנכ"ל רמי כהן הותקנה האזנה וחשוד אחר צולם בסתר; גופים נוספים ייבדקו וייתכנו עוד מעצרים, וזו רק ההתחלה

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גידי וייץ
גידי וייץ

בפשיטה של המשטרה לפני שבועיים וחצי, על ביתו של מנכ"ל משרד החקלאות רמי כהן, מצאו השוטרים בכספת כ–450 אלף שקלים במזומן. לחוקרי המשטרה נראה חשוד שאדם רגיל, שמחזיק חשבונות בנק וידוע בין השאר כיועץ כלכלי חד חושים, מוותר על רווחי תשואה מהשקעת סכום כזה, במניות למשל, ומחזיק את הכסף בביתו.

כהן, המיוצג על ידי עורכי הדין אבי חימי ואלי כהן, טען שהחזקת המזומנים בביתו היא לגיטימית. ואכן, לא בשל כך הוא נעצר, אלא בשל חשדות הקשורים לכהונתו כמנכ"ל משרד החקלאות — קשריו עם פאינה קירשנבאום והשתתפותו, לכאורה, בשיטה שנחשפה בחקירה: העברת תקציבים תמורת תשלום לגוזרי קופונים מקורבים, או עבור מינוי אנשי שלומם לתפקידים, אמיתיים או תפורים היטב.

רמי כהןצילום: עופר וקנין

שר החוץ אביגדור ליברמן מתלונן על השם שהדביקה התקשורת לחקירת השחיתות המהדהדת, "פרשת ישראל ביתנו", אך ככל שהימים נוקפים נדמה שהשם מתאים וכי רשת מקורביו הצפופה של יו"ר המפלגה הולכת ומסתבכת. חמש דמויות בולטות בינתיים במעורבותן הפעילה, בין שלל הנחקרים והחשודים.

הדמויות הבולטות הן קירשנבאום וכהן, ראש מטה המפלגה דאוד גודובסקי, הלוביסט ישראל יהושע ויו"ר נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים) אלכס ויז'ניצר. הם הדמויות הראשיות או המשניות בכמה עלילות הנחקרות היום.

כמה מהחשודים המרכזיים (ויז'ניצר, יהושע ואחרים) שותקים במרבית החקירה. כהן מדבר. לפני שהתמנה למשרה הממלכתית הוא נתן שירותי ייעוץ בעניינים שונים, לגופים ששילמו לו מאות אלפי שקלים. הוא שימש יועץ המכרזים של מע"צ, יועץ תעבורה למועצה האזורית שומרון, יועץ ארגוני של החברה הממשלתית לתיירות ועוד. בחקירתו הסביר כי כל גוף קיבל ממנו שירות מלא, כולל חוברת נלווית, שהושקעה בה עבודה רבה ורצינית. במשטרה חושדים כי לוהק לשלל תפקידי הייעוץ רק הודות לקשריו עם בכירי המפלגה.

אביגדור ליברמן בישיבת הממשלה ביום ראשוןצילום: אמיל סלמן

לכהן, כמו גם לנחקרים נוספים, הותקנו האזנות סתר במשך חודשים ארוכים. במשרדו של נחקר אחר, ראש מועצה, אף הותקנה מצלמת סתר שתיעדה, בין השאר, את הפגישות שלו שעסקו בהעברות תקציבים מהמדינה למועצה. לנחקר אחר הוצגו בחקירה תמונות שלו בפגישה עם אחת הדמויות המשמעותיות בפרשה: ראש מטה המפלגה גודובסקי. אמצעי חקירה רגישים במיוחד שירתו את המשטרה בחקירה הזו, בניסיון לפצח את השיטה. זו הסיבה שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, עודכן בה כמה פעמים. היה עליו לאשר את חלק משיטות הפעולה של המשטרה, שהפיקו ראיות לכך שראשי מועצות ועמותות ידעו לכאורה כי הם משלמים שוחד ליושבים בחלונות הגבוהים.

כמה ראשי עמותות ומועצות השתתפו במשחק הזה בניגוד לרצונם. הובהר להם כי הדרך היחידה להשיג כספים מתקציב המדינה לגופים שפעילותם חשובה ומשמעותית, היא לשלם למאכער המקורב בין 20% ל–40% מסכום ההעברה התקציבית. לעתים הם צוו על ידי הפוליטיקאים להעסיק את המאכער כ"יועץ", כתנאי להעברת הכספים. שיטה כזו מיוחסת לסגנית השר קירשנבאום. על פי החשד, היא זו שקבעה לעתים מי יגזור את הקופונים. היא גם זו שעל פי החשד התנתה מינויים בהעברות תקציביות. כעת נותר רק להשיג את ראיית הזהב: שחלק מהכסף שהשיגה לעמותות ולמועצות מקופת המדינה, התגלגל לידיה. קירשנבאום כופרת בכל החשדות נגדה.

חידה אחת שהעסיקה את מרבית הנחקרים בשבוע החולף היתה: מי חצה את הקווים והסכים להתמסר לידיהן של רשויות אכיפת החוק. כמה מהמעורבים גילו חשד לנוכח העובדה שאחד הנחקרים המרכזיים, ראש מועצת מגילות מוצי דהמן, החליף את עורכי הדין שלו. דהמן יוצג בתחילת החקירה על ידי הפרקליטים נבות תל צור וטל שפירא, ולאחרונה החליפה אותם עורכת הדין רחל תורן. כמה מהנחקרים ראו בהחלפת הפרקליטים סימן, אבל אין לדעת מהי סיבת ההחלפה.

פאינה קירשנבאוםצילום: דודו בכר

דהמן כיכב בעבר כעד בפרשת השחיתות שבה הורשע שלמה בניזרי בקבלת שוחד. בשבתו כראש המועצה ביקש דהמן לקדם עבור איש עסקים שהכיר, שעסק בהלוואות חוץ בנקאיות, פרויקט תיירות גרנדיוזי למגזר החרדי בשטחי המועצה שבה שלט. שותפו של איש העסקים היה משה סלע, קבלן כוח אדם ועד המדינה שהפליל את בניזרי לבסוף. השותף השלישי והסמוי במיזם היה בניזרי עצמו. בסופו של דבר המיזם לא יצא אל הפועל. דהמן העיד במשפט כי נדהם כשהתחוור לו כי שר בממשלה הוא שותף נסתר בפרויקט כלכלי. "הוא הוכה בהלם ובמבוכה", ציין שופט בית המשפט המחוזי בירושלים יעקב צבן, שהרשיע את בניזרי ומצא בדהמן "עד אמין ורציני". ייתכן שעם השנים התחלפו ההלם והמבוכה של דהמן באדישות ובהסתגלות.

אחד הגורמים המעורבים בפרטי הפרשה העריך כי בקרוב תהיה "קפיצה משמעותית בחקירה". באגף החקירות של המשטרה מעריכים כי כבר עתה יש בידיהם תשתית ראייתית בכמה פרשות שוחד, שדי בהן להעמיד לדין את סגנית השר קירשנבאום וכמה ממקורביה.

עד לפריצת הדרך בחקירה, הקים היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין צוות שתכליתו לצמצם שתי תופעות שאיפשרו את זרימת המיליונים לגופים החיצוניים: הכספים הקואליציוניים, שמפלגות יכולות להעניק כראות עיניהן, וכספי התמיכות, שמשרדי הממשלה מעניקים לעמותות ולארגונים הפועלים בתחומם. בחקירה התברר שמדובר בתעשייה מבוססת, שהתגלו בה "סימני ריקבון ברורים", כפי שהתבטא אחד האנשים המכירים את הפרשה מקרוב, תעשייה שהעשירה מאכערים רבים, לא רק מישראל ביתנו.

יש קווי דמיון בין רבים מהמאכערים בפרשה הזו ובפרשות העתידות להיחקר: יש להם כוח פוליטי בתוך מפלגה מסוימת, שאותו הם מנצלים לקשרים בצמרת ולהכנסות. אחד המאכערים החשודים בפרשה יכול היה לקבל פגישה עם כמה משרי הממשלה בהתראה קצרה. הנגישות שלו לגורמי שלטון בכירים הפכה אותו לאדם אמיד עם סמלי סטטוס: מכונית מפוארת ונהג.

ייתכן שבקרוב יתברר כי ליברמן בכל זאת צדק, והפרשה הזו תפסיק להיות רשומה רק על שם המפלגה שהקים ב–99', כשהשתחרר מצילו של נתניהו. זה יקרה כאשר המניפה תיפתח וייבדקו לעומק חשדות ראשוניים, המיוחסים גם למפלגות נוספות שנטלו חלק בביזה. מאז נחשפה הפרשה מוצפות זרועות האכיפה במידע על מסלולים נפתלים של העברת הכספים מהקופה הציבורית לידיים פרטיות.

תחנות המעבר של הכסף ייסרקו בקפידה. אחת מהן היא הוועדה החזקה ביותר בכנסת, שעד היום לא עברה בדיקת MRI: ועדת הכספים, אגפים במשרד החינוך והקרן הקיימת ייבדקו בקפידה. ייתכנו מעצרים נוספים. כל מי שעסק בשנה החולפת בלימוד דרכי הפעולה של קירשנבאום וחבורתה הבין שהיא אולי הדוגמה הבוטה ביותר, אך ודאי לא היחידה, לשיטה שבה נעלמים כל שנה עשרות מיליוני שקלים מקופת המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?