אהוד ברק: "אני מרוויח יותר ממיליון דולר בשנה"; ומה הוא חושב על כחלון ונוני מוזס?

ראש הממשלה לשעבר מספר בראיון מיוחד ל"מוסף הארץ" איך עשה את הכסף הגדול ולמי כנראה יצביע בבחירות ■ ומה דעתו על בוז'י הרצוג ואהוד אולמרט?

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גידי וייץ
גידי וייץ

"הרווחתי יותר ממיליון דולר בשנה, היום אני מרוויח אפילו יותר. הרווחתי גם מעליית ערך הנדל"ן. קניתי קרקע בכפר שמריהו אחרי שפרשתי ב–2001, בניתי ומכרתי את הבית ברווח של חצי מיליון דולר" – כך אומר אהוד ברק, ראש הממשלה לשעבר, בראיון מיוחד למוסף "הארץ".

לראיון המלא עם אהוד ברק באתר "הארץ"

תסביר פעם אחת ולתמיד מהיכן הכסף הגדול שלך, שאיתו קנית חמש דירות וחיברת אותן, ושבאמצעותו אתה חי בשכירות בדירה ענקית במגדל יוקרה.

"הייתי שש שנים בחוץ, מ–2001, אז פרשתי מתפקידי כראש ממשלה, ועד 2007. בשנים האלה השתכרתי יותר ממיליון דולר בשנה, בכל שנה, מהרצאות ומייעוץ לקרנות גידור, בניסיון לחזות קצת יותר מוקדם וקצת יותר מדויק ממתחריהן את ההתפתחויות הגיאו־פוליטיות ואת מה שקורה בעולם".

אהוד ברק

איזה יתרון יחסי יש לך בייעוץ לקרנות גידור? מה לך ולעסקים? יכולת לצפות לפני חודש את צניחת הרובל?

"יש לי יתרון גדול מאוד בהבנה של הדברים האלה, משום שישבתי שנים ועסקתי בזה, גם כראש אמ"ן, גם כרמטכ"ל, גם כראש ממשלה וגם כשר הביטחון. יש לי רקע מקצועי, מכיוון שסיימתי תואר שני בסטנפורד במערכות כלכליות והנדסיות. אני מבין יותר טוב מחלק מהאנשים, לא יודע אם מכולם, ואני לא היחיד. קרן הון סיכון שמגלגלת עשרה מיליארד דולר בשנה, משלמת 100–200 מיליון דולר רק ליועצים ולמחקר מכל הסוגים".

למי תצביע בבחירות?

"המקום הטבעי שלי להצבעה הוא הרצוג. גם כחלון הוא איש טוב מאוד, אני התרשמתי ממנו בממשלה. הוא איש ישיר, אמיתי, ענייני, אכפתי ויש בו איזה יסוד פנימי פתוח. בוז'י יותר מנוסה. יכול להיות שיש אנשים צעירים שלא יכולים להצביע לעבודה, או אנשים שמרגישים שהם מרכז מדי, בסדר, אז כחלון הוא אפשרות בהחלט טובה".

משה כחלוןצילום: תומר אפלבאום

הרצוג ראוי בעיניך לראשות הממשלה?

"בוז'י הוא איש רציני וראוי. אין לו הופעה חיצונית של זיקוקים ולהבות, למרות שבשבועות האחרונים זה צומח מתוכו מול הבהירות והחדות של האתגר. הוא איש אינטליגנטי ותכליתי, הוא בן אדם שיודע לעבוד. הוא בהחלט עומד על רגליו שלו בבחירות האלה. תקפו אותו הרבה על האיחוד עם ציפי. אבל אני חושב שזה היה דבר נכון מבחינתו".

גם הרוטציה?

"ברור. הרי אם הם יפסידו אז זה לא חשוב. אם הם ינצחו ברוב שמאפשר להם להקים את הממשלה לבדם, או כמעט לבדם עם איזה מפלגת לוויין קטנה, אז הם יבצעו את הרוטציה כמו שהם התחייבו. אני בעניין הזה מאמין לו".

נוני מוזסצילום: מוטי קמחי

"משחק ריאליטי של כוח"

"אחד הדברים המתסכלים בציבוריות הישראלית", אומר ברק, "הוא שיש בה יחס אמביוולנטי לאנשי ציבור בהקשר של עמידה בשלטון החוק. אדם שהתנהגותו משדרת שאין בו כבוד יסודי לשלטון החוק והוא יעשה את הכל כדי לנווט בצורה עקלקלה בין ההזדמנויות, אזי על פי הניסיון — כל זמן שהוא לא הורשע וגמר את תהליך הערעורים ונפסק דינו בערכאה עליונה בעבירה שיש עמה קלון — כל זמן שלא הושלם כל המסלול הזה, הוא פוטנציאלית צדיק נרדף. יש קבוצת אנשים מסביבו, יש קבוצת עיתונאים שתסביר איך החמצנו את גדולתו ואת אורו".

אתה מדבר על אולמרט?

"לא רק עליו. ואם אתה שייך בהתנהגותך ובכל מה שאתה משדר לקבוצה שבעיניה נורמת שלטון החוק וקידומה היא דבר נכון וחשוב, אתה לא צריך הרשעה אחרי ערעור בעליון. מספיק פגם, אפילו לא אתי, פגם אסתטי בהתנהגותך כדי שאתה תהיה מנוטרל. והאנשים האלה שגלשו לעולם העברייני ושבהם נאבקתי מקבלים גיבוי של גורמי עיתונות לא חסרי השפעה, שהיום נראים כנלחמים על ביטויים של דמוקרטיה. אני לפעמים מתפלא על עיתונאים שאני מכבד, איך הם מצליחים במשך שנים להתגבר על הדיסוננס הפנימי שיש להם כשהם עובדים אצל מו"ל שברור ששיקוליו בעניין הזה הם רחוקים מלהיות נקיים".

אתה מתכוון לנוני מוזס ו"ידיעות אחרונות". מדוע יש לו משהו נגדך?

"יש הבחנות שבסוף אני רוצה לשמור לעצמי. יכול להיות שפשוט הוא מחליט במי הוא תומך, הוא חושב שזה הכל משחק ריאליטי של כוח, ושהוא ימליך את מי שהוא רוצה".

לראיון המלא עם אהוד ברק באתר "הארץ"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה