הג'ובים בדרך |

נתניהו מקים חברה חדשה להעברת מחנות צה"ל לנגב ב-14 מיליארד שקל

העלות הכוללת של הפינוי - 18 מיליארד שקל ■ ההחלטה מגיעה לאחר מחלוקת תקציבית ארוכה בין משרדי האוצר לביטחון ■ בפינוי והעברת המחנות מטפל כיום מינהל המעבר במשרד הביטחון, שבו מועסקים כ-70 איש

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

ראש הממשלה ושר האוצר, בנימין נתניהו, יוזם מהלך חדש למימוש התוכנית רבת השנים לפינוי מחנות צה"ל מאזורי הביקוש במרכז — במטרה לממן את העברתן של יחידות המודיעין (8200) וחיל התקשוב דרומה.

נתניהו יניח היום על שולחן הממשלה הצעת החלטה להקמת חברה ממשלתית חדשה שתהיה אחראית למהלך. לרשות החברה, שתהיה באחריות שר הביטחון, יועמד תקציב של 13.85 מיליארד שקל, שרובו יבוא ממכירת הקרקעות של מחנות צה"ל שיפונו.

לפי הצעת המחליטים, תקציב החברה נקבע "על ידי חברות חיצוניות אובייקטיביות". לא צוין בהצעה שמן של חברות אלה. איוש התפקידים בחברה ייעשה רק על ידי הממשלה הבאה, לאחר שזו תקבל את אישור הכנסת החדשה, תחת הנחיות רשות החברות הממשלתיות והיועץ המשפטי לממשלה.

צילום: רויטרס

הצעת נתניהו שתובא היום לדיון בממשלה, באה בהמשך לתשע החלטות ממשלה קודמות בנושא מעבר צה"ל לדרום, שהראשונה שבהן התקבלה ב-1993, וכן החלטת קבינט מאוקטובר 2013. את התוכנית גיבשו במשרד ראש הממשלה בחודשים האחרונים מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, ראש אגף תקציבים באוצר, אמיר לוי, וסגנו לנושאי נדל"ן, ערן ניצן, מנכ"ל משרד הביטחון, דן הראל, מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ.

"למנוע עיכובים"

היוזמה מעוררת סימני שאלה, שכן עד כה טיפל בנושא המעבר "מינהל המעבר דרומה במשרד הביטחון", בראשות נתי אפרתי, שבו מועסקים כ-70-60 איש. המינהל מטפל כיום במעברים של קריית ההדרכה של צה"ל לאזור באר שבע, קריית המודיעין לאזור צומת שוקת בין לקיה לעומר וקריית התקשוב לאזור אוניברסיטת באר שבע.

עדיין לא ידוע אם שני השרים הנוגעים ישירות בתוכנית, שר הביטחון, משה יעלון, ושר הבינוי, אורי אריאל, תומכים בתוכנית. בהצעת המחליטים שראש הממשלה הניח על שולחן הממשלה בשבוע שעבר, להקמת החברה החדשה, נאמר ביחס לעמדות שני השרים כי "עדיין לא התקבלה עמדתם".

צילום: אליהו הרשקוביץ

בהצעת המחליטים נכתב כי אחת ממטרות ההצעה להקים את החברה עוד לפני הבחירות לכנסת היא למנוע עיכובים בפינוי מחנות צה"ל מהמרכז ובמעבר יחידות המודיעין והתקשוב לנגב בתקופת הבחירות — עיכובים שהיו גורמים לנזק ניכר למשק בדחיית שיווק של אלפי יחידות דיור חדשות, בעיכוב הביצוע של פרויקטים המחזקים את התשתית הביטחונית של המדינה, ובנזק לאלפי המועסקים הנסמכים על הקמת פרויקטים אלה.

הצעת המחליטים מדגישה כי עיכוב במעבר יחידות המודיעין והתקשוב לדרום היה גורם לקושי בפיתוח מערכות התעשייה־אקדמיה־ביטחון, שהחלה להיבנות בבאר שבע והסביבה. לפי ההצעה, פינוי מחנות צה"ל בלב אזורי הביקוש במרכז יאפשר בניית 56,183 דירות חדשות בשנים הבאות.

עלות הפינוי הכוללת: 18 מיליארד שקל

בהצעת נתניהו לממשלה נאמר כי סך עלות התוכנית לפינוי המחנות והעברתם לנגב גבוה יותר מהסכום שיעמוד לרשות החברה החדשה, 13.85 מיליארד שקל, בכ-4.5 מיליארד שקל, ויסתכם ב–18.33 מיליארד שקל. הפער בין שני הסכומים יכוסה מתקציב משרדי האוצר והביטחון (שווה בשווה) ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י). בכל שנה חדשה, במסגרת דיוני התקציב, יסכמו משרדי האוצר והביטחון את הסכומים שיעבירו עם רמ"י לפרויקט.

צילום: אוליבייה פיטוסי

ההסברים בהצעת המחליטים בנושא זה לא ברורים, כנראה שלא במקרה. עם זאת, הצעת המחליטים קובעת כי בכך נפתרה המחלוקת הקשה בין יעלון למשרד האוצר, שעלתה על פני השטח לאחרונה, על המקורות הכספיים למימון מעבר יחידות המודיעין והתקשוב לנגב.

הסכום של 18.33 מיליארד שקל יתפרש בין השנים 2014–2043, כש–147 מיליון שקל כבר הוצאו ב–2014, עוד 1.26 מיליארד שקל יוצאו ב–2015, 1.79 מיליארד שקל יוצאו ב–2016, 2.16 מיליארד יוצאו ב–2017, 1.5 מיליארד שקל יושקעו ב–2018 ו–1.19 מיליארד ב–2019. בהמשך יוצאו סכומים שנתיים נמוכים ממיליארד שקל (להוציא את 2022, שבה יושקעו 1.85 מיליארד שקל). ב–2024–2043 יוצא מדי שנה סכום של 351 מיליון שקל. סך ההוצאה יכלול את מלוא עלות התוכנית.

הקרקעות המתפנות יימסרו לידי רמ"י. החברה ומשרד הביטחון לא ידרשו לבצע את ניקוי וטיהור הקרקע והמים המפונים או לשאת בעלות ביצוע הניקוי והטיהור. אלה יהיו באחריות רשות מקרקעי ישראל.

בהתאם להחלטה שאמורה להתקבל היום, נתניהו ושר הביטחון יניחו על שולחן הממשלה תוך 60 יום הצעת החלטה מפורטת להקמת החברה החדשה. בתוך 60 יום ממועד הקמת החברה ייחתם הסכם בין משרדי האוצר, הביטחון, רמ"י והחברה המסדיר את העברת התמורות לחברה, באופן שיאפשר לה לעמוד בהתחייבויות הרב־שנתיות כלפי צדדים שלישיים, לצורך מימוש המשימות שהוטלו עלייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר