פרשת ישראל ביתנו: פאינה קירשנבאום פרשה - וחזרה בה "לבקשת ליברמן"

החשודה המרכזית עד כה בפרשה הודיעה ליו"ר ישראל ביתנו כי היא פורשת ולא תרוץ ברשימה לכנסת, אך ליברמן ביקש ממנה להמתין ■ לאחר כמה דקות הודיעה כי "היא חוזרת בה מההתפטרות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרישה ונסיגה: בתום ישיבת מטה שהתקיימה היום בצהריים (ו'), פאינה קירשנבאום, סגנית שר הפנים ומזכ"לית ישראל ביתנו, החשודה המרכזית עד כה בפרשת ישראל ביתנו, הודיעה ליו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, כי היא פורשת ולא תרוץ ברשימה לכנסת, אך ליברמן ביקש ממנה להמתין. ח"כ קירשנבאום, הקרובה מאוד לליברמן, ביקשה ממנו לפרוש מתפקידה כיו"ר מטה הבחירות והודיעה כי אין בכוונתה להגיש את מועמדותה לרשימה בבחירות הבאות. עם זאת, ליברמן ביקש מקירשנבאום לא לבטל את מועמדותה ולא לעזוב את תפקידה וקירשנבאום הודיעה כי "היא חוזרת בה מההתפטרות לבקשת ליברמן". במפלגה העריכו כי פנייתה לליברמן נבעה מרצונה למנוע נזק למפלגתה, לאור החקירה המשטרתית שבמסגרתה נחקרה בשבוע שעבר, ושהועלו לכאורה חשדות הקשורות בה.

ח"כ פאינה קירשנבאום, סגנית שר הפנים והאשה החזקה במפלגת ישראל ביתנו, לצדו של היו"ר אביגדור ליברמן, נחשבת לשולטת על מנגנון המפלגה. הפרשה נוגעת גם בסביבתה הקרובה ביותר של קירשנבאום - בתה, רנית, נעצרה ונתונה כיום במעצר. היא חשודה כי לקחה שוחד, יחד עם אמה. שמה של בתה השנייה, מיטל, עלה בהקשר לקבלת תפקיד בהתאחדות מגדלי הבקר, מינוי שנחקר כעת על ידי המשטרה. בנוסף, עובדת הכפופה לקירשנבאום באופן ישיר נעצרה אף היא בפרשה.

פאינה קירשנבאום ואביגדור ליברמן

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, פנה השבוע (ד') לקירשנבאום וביקש ממנה להימנע מלהגיע למשרד הפנים לתקופה של 30 יום בשל החקירה העומדת נגדה בפרשת ישראל ביתנו. וינשטיין פנה אליה מחשש לשיבוש החקירה, בעקבות חוות דעת של אגף החקירות והמודיעין של המשטרה שהונחה בפניו.

בקדנציה הנוכחית הוזכרה קירשנבאום כמועמדת למשרת שר החקלאות, ולבסוף מונתה כסגנית שר הפנים. אשתקד היתה מופקדת בין היתר על חלוקת הכספים הקואליציוניים. בחודשים האחרונים ניהלה קירשנבאום מו"מ עם משרד האוצר להחלת חוק מע"מ אפס על העולים. המו"מ התקיים בידיעתו של ליברמן, ששיתף אז פעולה עם יו"ר יש עתיד ושר האוצר יאיר לפיד.

קירשנבאום גם ניהלה את המו"מ מטעם מפלגתה בעניין הוצאתם מחוק ההסדרים של הסעיפים בבריאות שהתייחסו להטלת מגבלות על בתי החולים הפרטיים והטלת מס על תיירות המרפא - 2 סעיפים שישראל ביתנו התנגדה להם בחריפות. ישראל ביתנו הסכימה לתמוך בחוק מע"מ אפס בוועדת הכספים לאחר שלפיד הסכים להוציא את 2 הסעיפים הללו מחוק ההסדרים ולהעבירם לועדת העבודה והרווחה. ואולם, בעקבות מחאתה של שרת הבריאות דאז יעל גרמן (יש עתיד) הודיעו ב"יש עתיד" שהם מתנגדים ל"דיל" בין ליברמן ללפיד להוצאתם של שני הסעיפים מחוק ההסדרים. יצויין כי ישראל ביתנו גם התנגדה לחייב את קק"ל בחוק להעביר כ-1 מיליארד שקל לתקציב המדינה.

קירשנבאום נבחרה לכנסת בשנת 2009 ושימשה בקדנציה קודמת כחברה בוועדת הכספים וכיו"ר ועדת המשנה לביטוח ושוק ההון. קירשנבאום ניהלה ביד רמה את ועדת המשנה ודרשה ממשרד האוצר בין היתר לקבוע את "המודל הצ'יליאני" המתייחס להשקעת כספים של עובד בגילאים מתקדמים על מנת למנוע זעזועים בגמלתו. ח"כים בוועדת הכספים אמרו כי היא מקצועית והפגינה בקיאות בכל נושאי שוק ההון והביטוח כמו ביתר הנושאים שהועלו בועדה. "היא חריפה, ואי אפשר לתפוס אותה לא מוכנה בדיונים"-אמר אחד הח"כים שלא ממפלגתה.

ב–2011 הגישה קירשנבאום את חוק העמותות, שנועד לסכל העברת תרומות ממדינות זרות לארגוני זכויות אדם, חוק שבסופו של דבר לא קודם. באופן אירוני, פרשה זו עוסקת גם בתחום העמותות - ששימשו על פי החשד כצינור להעברת כספים למקורביה של קירשנבאום.

קירשנבאום, 59, שעלתה לארץ ב–1973, היא תושבת ההתנחלות ניל"י ובעלת תואר שני במינהל עסקים ממכללת דרבי. היא נבחרה לכנסת ב–2009 ומ–2013 מכהנת כסגנית שר הפנים. עוד קודם מילאה תפקידים ציבוריים שונים, והיא מכהנת כמנכ"לית ישראל ביתנו מ–2003. כח"כ היא לא הותירה חותם משמעותי. בתחום המדיני היא התבלטה בהתבטאויות חריפות נגד הציבור הערבי ובתחום הכלכלי הביעה עמדות בעד הטייקונים בכל הקשור לחוק הריכוזיות והתבטאה נגד המחאה החברתית.

גם שר התיירות עוזי לנדאו, שאינו חשוד בפרשה, הודיע השבוע כי לא ירוץ ברשימת ישראל ביתנו לכנסת. בסוף הקדנציה הקודמת הודיע שר התיירות דאז, סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו) על פרישה מהכנסת. מיסז'ניקוב, שנעצר בשבוע שעבר, נראה בקדנציה הקודמת בבארים והועלו שורה של סיפורים על בילויים, כולל בחו"ל בשליחות המדינה. בסוף הקדנציה הקודמת החליט ברגע האחרון ליברמן שלא לשבץ ברשימה לכנסת הנוכחית את סגן שר החוץ דאז דני איילון. גם הח"כית לשעבר אסתרינה טרטמן לא שובצה בעבר ברשימת המפלגה לכנסת לאחר שהתהדרה שיש לה תואר שני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"