הרצוג: "יש פה כישלון מנהיגותי של נתניהו בנושא הגז"

"מדינה שלוקחת אחריות זו מדינה שמפקחת על מחירי הגז הטבעי, ומשתמשת במשאב הלאומי האדיר הזה כדי לממן את התכנית הזו לצמצום העוני"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (עבודה) ניצל את ועידת "כלכליסט" הבוקר בתל אביב כדי להפנות אצבע מאשימה כלפי ראש הממשלה באשר לסוגיית מונופול הגז. "נשתמש בהכנסות כספי הגז כדי להבטיח רשת פנסיונית ניאותה לאזרחי ישראל בדורות הבאים. רה"מ בנימין נתניהו חתם בטאבו על השחיקה הדרמטית של תשלומי הפנסיה. זה עניין של תפיסת עולם".

"מדינה שלוקחת אחריות זו מדינה שמפקחת על מחירי הגז הטבעי, ומשתמשת במשאב הלאומי האדיר הזה כדי לממן את התכנית הזו לצמצום העוני. יש פה כישלון מנהיגותי של נתניהו בנושא הגז. כרגיל, הוא התעלם, הוא דחה, הוא לא החליט והוא לא התעניין. והיום שוק הגז והאנרגיה כולו בכאוס מוחלט".

עוד הוסיף כי "לולא האומץ של הרגולטור, אינטרס ארוך הטווח של אזרחי ישראל היה נפגע. היה על ראש הממשלה כבר מזמן ליצור את האיזון הראוי בין זכויותיהם של אזרחי ישראל לבין צרכי המשקיעים".

הרצוג נואם בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, השבוע

הרצוג הציג את החזון הכלכלי שלו הכולל "תוכנית חירום לאומית לחיזוק האזרחי שמתחילה בנושא האקוטי שמחייב טיפול נמרץ - מחירי הדיור". הרצוג הציג 3 צעדים להוזלת מחירי הדיור: האחד - הורדה של מחירי מכרזי מנהל מקרקעי ישראל ב-50%. השני - בנייה או רכישה מאסיבית של דירות בדיור הציבורי. השלישי - פיקוח על שכירות הוגנת.

הוא התייחס לנושאים נוספים ואמר כי "בטווח היותר ארוך, התכנית לחיזוק האזרח תהיה מאוד ברורה. ממשלה בראשותי תחזור לקחת אחריות על התחומים שהכי משפיעים על כל אזרח ואזרחית. על הבריאות, על החינוך, על הרווחה".

לדבריו, "יש להקטין את תשלומי הורים לבתי הספר. אנחנו מדברים על יישום ההמלצות מתוך דו״ח אלאלוף ודו״ח טרכטנברג. פרויקט חיסכון לכל ילד, העלאת הזכאות לאמהות חד הוריות". הרצוג שתומך במע"מ דיפרנציאלי על מוצרי מזון אמר כי "מדינה שלוקחת אחריות זו מדינה שמיישמת מע״מ דיפרנציאלי על מוצרי מזון. אלפי משפחות בישראל חיות מהיד לפה. אי אפשר להתעלם מזה".

עוד אמר כי "ההוצאה הלאומית לחברה ורווחה היא נמוכה בחמישה אחוזים מממוצע ה-oecd. כלומר 40 מיליארד שקל שחסרים לחברה ורווחה בישראל. אני מציע לפרוס את הסכום הזה לתכנית רב שנתית עם יעד מוגדר של צמצום העוני בחמישים אחוז תוך חמש שנים".

הוא גם הציע ליזום שולחן עגול שבו יושבים ביחד ממשלה, מעסיקים וההסתדרות ופותרים בעיות, כמו למשל בחברת חשמל. כמו כן ציין הרצוג כי הוא תומך בהעלאת שכר המינימום ודאגה להעסקה ישירה של עובדי הקבלן.

"מדינה שלוקחת אחריות זו מדינה שבה יש חלוקה הוגנת של פירות הצמיחה ומיישמת כללי משחק הוגנים לתחרות, כפי שקבעה ועדת טרכטנברג. זה אומר לפתוח גם את שוק הבנקים לאיגודי אשראי שייתנו פייט לבנקים הגדולים".

"מדינה שלוקחת אחריות היא מדינה שמקדמת את חוק חסכון לכל ילד, שיזמתי. בו תשלומי קצבאות משמשים כקרן חסכון שיסייעו לאחר מכן לילדים הבוגרים להתחיל את חייהם ברגל ימין. התכנית הזו שוברת את העוני הבין דורי. ביטחון לאומי לישראל הוא גם ביטחון כלכלי וביטחון חברתי. תקציב המדינה אפשר לעשות נפלאות. צריך רק לחלק אותו נכון", הוסיף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"