משרד החינוך מציע: קריאת פרק תנ"ך אחד ביום; העלות: 47 מיליון שקל

בעיתוי מקרי הצמוד ליוזמת שישי ישראלי, עלה לאוויר בימים האחרונים קמפיין נוסף הקשור למסורת היהודית ■ הוגה הרעיון לפרויקט: סגן שר החינוך, אבי וורצמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לפני שלושה ימים עלה לאוויר קמפיין שלטי חוצות גדול של פרויקט חדש – 929 קוראים לו, והוא מעודד קריאה משותפת של פרק תנ"ך אחד ביום. בראש המיזם עומד הרב בני לאו, וכבר שותפים לו לא מעט שמות של אנשים דתיים וחילוניים, ביניהם העיתונאית גל גבאי, ראשת המיזם בהתנדבות, רבנים נוספים וגם אנשים כמו אשכול נבו ושלומי שבן. הפרויקט מציע "לקרוא פרק בבית קפה, במיטה או עם חברים, ולפתוח עיניים סקרניות כלפי גישות חדשניות ורב גוניות"

על פי האתר המושקע של המיזם, מי שהגה את הרעיון לפרויקט כבר ב-2010 היה אבי וורצמן, היום סגן שר החינוך ואיש הבית היהודי. וורצמן, חובש כיפה, עלה לכותרות בשנה שעברה לאחר שאמר בכנס בבאר שבע כי משפחה בנויה רק מאבא ואמא, והעלה את חמתה של ח"כ עדי קול ממפלגת יש עתיד, יוזמת החוק המשווה נקודות זכות להורים עובדים במשפחות חד מיניות, שטענה כי קיימים בישראל סוגים שונים של משפחות, ולא אבי וורצמן יקבע מה היא משפחה.

סגן שר החינוך, אבי וורצמן

מקורבים למיזם, טוענים כי וורצמן מנסה להפוך את המיזם לחלק ממסע הבחירות האישי שלו, וכי הדבר מעורר כעס רב בתוך הארגון. עוד טוענים מקורבים, כי הרב בני לאו, העוסק כבר שנים בקירוב לבבות בין דתיים וחילוניים, חושש כי הקרבה ליוזמת "שישי ישראלי", המקדמת קידוש, תפגע בפרויקט הזה.

בדיקת השותפים למיזם מגלה כי התומך הראשי הוא משרד החינוך, שעל פי דיווחים קודמים העניק לו 23 מליון שקל, ומטח - מרכז טכנולוגי חינוכי, גורם המתכלל את הפעילות הטכנולוגית של המיזם, ישלים את הסכום ל-47 מיליון שקל. הסכום הגדול הזה, שיעבור למיזם בחמש השנים הקרובות, הופך אותו לסוג של תוכנית לאומית בחסות המדינה. עוד שותפים במיזם הם קרן אביחי, מרכז הרצוג, קובי סלע-תקשורת כהלכה וגורמים נוספים.

הרב בני לאוצילום: אמיל סלמן

הרב בני לאו: המיזם של 929 הוא ההיפך הגמור מ"שישי ישראלי", הוא מכבד כל אדם בדרכו ולא קובע לאדם איפה יעשה את השבת . 929 מייצר תנועה מאוד רחבה עם המון נתיבים הפוסעים בתוך התנ"ך בשפות שונות לגמרי, מדובר בזרמים שונים, מרכז ופריפריה, רבנים ומשוררים זה לצד זה - ללא העדפה. זה מבחן של אמון בשם הסובלנות האמיתית, שאומרת כי התנ"ך נכס של האנושות. המבחן שלנו יהיה מבחן השקיפות והאמינות".

לא ברור מדוע במידה ומדובר בפרויקט תרבותי המכוון לקהל הרחב, משרד החינוך הוא זה שמזרים כספים למיזם ולא משרד התרבות. שאלה נוספת שנשאלת היא האם פרויקט נוסף יצא עבור אוכלוסיות שאינן יהודיות.

ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה.

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, פנתה ביום א' השבוע אל היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד
יהודה ויינשטין, בבקשה שיוציא באופן מיידי הנחיות וריענון להנחיות קיימות המבהירות את המותר והאסור לשרים בתקופת בחירות. גלאון צייינה כי "הגיעו ללשכתי פניות המצביעות על שימוש לא ראוי, לכאורה, של שרים בתפקידם ובפעילות משרדיהם לצורך תעמולת בחירות. ההתנהלות החמורה ביותר שהובאה לתשומת ליבי עד כה היתה של אבי וורצמן, סגן שר החינוך וממלא מקומו וחבר הכנסת מטעם הבית היהודי, אשר משתמש בפרוייקט "לומדים תנ"ך" (מיזם 929) כתעמולת בחירות לכל דבר ועניין. המדובר בפרויקט שככל הידוע לי מופעל על ידי מט"ח וממומן בחלקו על ידי הנדיב, ומשרד החינוך שותף לייזומו".

גלאון ציינה כי "ההקפדה על טוהר הבחירות היא מהחשובים שבתפקידי היועץ המשפטי
לממשלה, ולכן מן הראוי כי יוצאו הנחיות וירועננו הנחיות על מנת להבטיח כי לא יעשה שימוש בלתי ראוי במשרדי הממשלה, כחלק מתעמולת בחירות של יחידים, למען עצמם או מפלגתם". עוד ציינה כי "פרסום מטעם משרד ממשלתי העוסק בפועלו של נבחר ציבור או הכולל את תמונתו, עלול להיתפס כתעמולת בחירות אסורה. כך גם פרסום של פרוייקטים ממשלתיים ויוזמות של משרדי ממשלה המיוחסות באחת למפלגה מסויימת או לנציגה, והמשמשות לצורך תעמולת בחירות, כמו במקרה של סגן השר וורצמן".

וורצמן מסר בתגובה כי "הפרויקט אושר זמן רב עוד לפני שהוכרז על מערכת הבחירות. התנ"ך שייך לכל עם ישראל וגם לגלאון וחבל שהיא ואנשיה מנסים לערב את הפוליטיקה בכל הכוח. אני מזמין גם אותה להצטרף לצעוד יחד בשבילי המיזם ההיסטורי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר