אלה האנשים שרוצים לשכנע אתכם לשמור שבת

באחרונה פתחה עמותת "שישי ישראלי" בקמפיין שמטרתו לעודד ישראלים לשמור את השבת ומציג חילונים באופן שלילי ■ מי עומד מאחורי היוזמה השנויה במחלוקת?

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

עמותת שישי ישראלי מחוללת מהומה ברשתות החברתיות לאחר שפתחה בקמפיין יקר בטלוויזיה וברשת, המעודד עריכת קידוש בערבי שבת. הפרסומת, שבעטיה פנו לא מעט גורמים אל הרשות השנייה בתלונות, מציגה באופן קריקטורי משפחה חילונית ביום שישי, ולעומתה משפחה שעורכת קידוש, לבושה לבן, כשאב המשפחה חובש כיפה.

העמותה הוקמה בשנה האחרונה ורשומה בכתובת שנקר 11 בהרצליה, ולידה רשום השם חיים טייב, הרשום גם כאחד ממייסדי העמותה. טייב עשה את הונו בעיקר בהקמת תשתיות אפריקה, והוא עומד בראש חברת מיטרלי, הפועלת באנגולה, ורשומה באותה כתובת.

מטרות העמותה, כפי שהן רשומות במסמכים שהגישה לרשם העמותות הן הפצת ערכי השבת והיהדות בדרכים שונות, בין השאר, באמצעות פרסום וארגון מפגשים חברתיים המקדמים את ערך קידוש השבת במגזרים שונים של החברה הישראלית.

איתמר דויטשר, מנכ"ל אלקטרה

על מייסדיה, שאינם רוצים להיחשף, נמנים מנכ"ל טלכלל יואב בן יקר, ומנכ"ל אלקטרה איתמר דויטשר.

לדברי ארז ברכץ, סמנכ"ל לקוחות בפרסום יהושע TBWA, עלותו של הקמפיין היא 5 מיליון שקל. כשנשאל מה מקור הכסף ענה: "כסף פרטי לחלוטין של אותם אנשי עסקים שרשומים ברשם החברות בחברי עמותת 'שישי ישראלי'".

לדבריו "מדובר במהלך רב שנתי שרק החל. הקמפיין הזה הוא סנונית ראשונה מטעם עמותת 'שישי ישראלי' לקירוב לבבות בעם. זהו מהלך שיקח זמן להטמיע, ואת תחילתו אנחנו רואים בימים אלה. לא מן הנמנע שיהיו קמפיינים נוספים במהלך השנה הקרובה".

עוד נמסר ממשרד הפרסום, שמשמש גם כיחצ"ן של העמותה, כי הוא "מנהל את הקמפיין בהתנדבות כפרו בונו עבור אחדות העם והמשפחה".

הרשימה המלאה של המייסדים:

שמואל טל, שלמה לוסטיג, ראובן שיף, אברהם הוכמן, שמעון סיבוני, שאול זילברשטיין, יוסף זרז'בסקי – עורך דין, לשעבר חבר עיריית גבעתיים, ובן יקר (שהפנה לתגובה לאיש הפרסום של החברה), איתמר דויטשר, וחיים טייב.

ח"כ ד"ר רות קלדרון (יש עתיד) אמרה: "צר לי כי אנשי העסקים המכובדים מציגים את השבת ואת המשפחה החילונית כרדודה וחסרת עומק, ואת השבת ההלכתית כעליונה עליה. זו עמדה מתנשאת ומבטלת, המתעלמת מחיי הקהילה והתרבות הנמצאים גם הם בשבת הלא הלכתית.

מנכ"ל טלכלל, יואב בן יקר

"כולי תקווה שחוק השבת במרחב הציבורי שהגשתי (יחד עם חברי, ח"כ אלעזר שטרן), יבטל סטריאוטיפ ישן זה מהעולם ויאפשר את פיתוח חיי התרבות בשבת בישראל לטובת כלל אזרחי המדינה".

מיקי גיצין, מנכ"ל תנועת ישראל חופשית: "קמפיין 'שישי ישראלי' הוא עוד אחד מאותם קמפיינים ציבוריים שבשם האחדות והישראליות מנסה לקדם אחידות ושמרנות במקום לחגוג את הגיוון והשונות שיש בחברה הישראלית הקמפיין בוחר לחלק ציונים מיהו ישראלי טוב ומיהו ישראלי רע ומציג את החילונים כ"עגלה ריקה ונטולת ערכים" ממשפחות מפורקות למול עושי הקידוש האורתודוקסי שמייצגים את המשפחה האידאלית.

"כמובן שזכותו של כל אחד לפרסם מה שהוא רוצה אבל אם אותה קבוצה אנונימית שקוראת לעצמה 'שישי ישראלי' רצתה לקדם אחדות ישראלית היא מקדמת את ההפך הגמור ובעידן שבו אף אחד לא חושב כבר בצורה דיכוטמית של 'דתיים' ו'חילוניים' היא מחזירה אותנו לפחות עשור אחורה ויוצרת פילוג, חשדנות וסלידה. במקום להמשיך בקו הזה הייתי מציע לאותם בעלי משאבים להציג שישי ישראלי תחת הסיסמה "חייה ותן לחיות" או לכל הפחות להכיר בעובדה שלכל אחד יש את השבת שלו והחג שלו והם כולם לגיטמים באותה המידה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית