החגיגה נמשכת: אושרה העברת עשרות מיליוני שקלים להתנחלויות ולחרדים

ועדת הכספים אישרה במהירות העברת 112 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות ■ אושרה גם הפנייה המעודכנת להעברת 70 מ' ש' למוסדות חרדיים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה בצהריים במהירות העברת 112 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות. ועוד 70 מיליון שקל לחרדים. בעד הפניות התקציביות בעניין שהוגשו בתקופת כהונתו של יאיר לפיד כשר האוצר הצביעו ח"כים מהליכוד, הבית היהודי, ישראל ביתנו שבקואליציה וכן יהדות התורה מהאופוזיציה. נגד הפניות הצביעו ח"כים מיש עתיד והעבודה. נציג ש"ס לא נכח.

בתחילת הישיבה אישרה הוועדה מחדש העברת 780 מיליון שקלים למשרד החינוך. הפנייה התקציבית כבר אושרה אתמול (ב') והיא כוללת בין היתר תוספת של 70 מיליון שקל למוסדות חינוך חרדיים, מהם 37.7 מיליון שקל להמעיין החינוך החרדי של ש"ס, 27 מיליון שקל לחינוך העצמאי של יהדות התורה ועוד.

יו"ר הועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הסביר כי הוועדה כבר אישרה את הפנייה אתמול אבל היא נדרשה לאישור מחדש של הפנייה לאחר שהתברר שכמה עמודים ובהם פירוט חלק ההעברה התקציבית לא נכללו בפנייה שאושרה. מדובר בפנייה תקציבית שמועברת מדי שנה בדצמבר למוסדות החינוך החרדים שהוגשה בתקופת כהונתו של יאיר לפיד כשר האוצר.

ועדת הכספים של הכנסת בהצבעה להעברת כספים להתנחלויות ולחרדים

אחר כך דנה הוועדה ואישרה את העברת הכספים לחטיבה להתיישבות. יובל טלר, מאגף התקציבים באוצר, הסביר כי "העברת 26.5 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות מיועדת לצורך ביצוע פעולות על בסיס הכנסות ממכירת נכסים, מגביית שכר דירה ומגביית חובות עבר, וכן עבור הוצאה מותנית בהכנסה עבור ביצוע תשתיות בהר גילה כנגד הכנסות מקבלנים".

הסכום שאושר כולל גם העברת 19.2 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות, בין היתר בגין תקצוב של 7.2 מיליון שקל למימון הרשאות להתחייב לביצוע פעולות שיקום תשתיות; תקצוב של 5 מיליון שקל למימון תוכנית פיתוח החקלאות בגולן; העברת 2.5 מיליון שקל לישובי הפריפריה בנגב ובגליל ועוד. גם אושרה מחדש העברת 30 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות בגין מפוני גוש קטיף.

ח"כ עופר שלח (יש עתיד) מתח ביקורת על המהלך ואמר: "זה תרגיל שעושים הרבה שנים - בכל שנה מעבירים מאות מיליונים לחטיבה להתיישבות בהיותה זרוע ביצועית חזקה של הממשלה".

ח"כ דוב חנין (חד"ש) התנגד גם הוא למהלך ודרש לקבל חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה. "השאלה היא האם ניתן בכלל לקבל החלטה כזו כרגע לאחר שהכנסת התפזרה. מדובר בהחלטה נגועה פוליטית שלא ניתן ואסור לקבל".

ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) ביקש לקיים התייעצות סיעתית לאחר שהאוצר ביקש
להעביר 1.7 מיליון שקל לכפרי סטודנטים אבל בקשתו לא התקבלה, וטען כי "מערבים סטודנטים במתנחלים". ח"כ גילה גמליאל (הליכוד) העירה לו על דבריו: "לפיד, השר שלך, הוא מי שהגיש את הפניות".

גמליאל רמזה לכך שבעת כהונתה של יש עתיד בקואליציה תמכו ח"כים מהמפלגה בקיץ האחרון בהעברת כספים לשטחים ובכלל זה בתמורה לקידום חוק מע"מ 0%. ח"כ סתיו שפיר (עבודה) המשיכה בהצגת שאלות לנציגי האוצר ולבסוף קבלה "אנחנו מבולבלים ולא יודעים על מה מצביעים".

בישיבה נכחו בין היתר ראשי מועצות איזוריות כדי ללחוץ על העברת הסכומים ובהם: חיים ילין ראש המועצה האיזורית אשכול, אלי מלכא, ראש המועצה האיזורית גולן וגרשון מסיקה ראש מועצת יש"ע. ילין אמר כי "40 מיליון שקל בתקציב החטיבה להתיישבות מיועדים גם לדרום וגם לצפון". בכנסת מעריכים כי העברת הכספים כעת הן לשטחים והן לישובי הפריפריה נועדו לחזק את רה"מ בנימין נתניהו בקרב מתפקדי מפלגתו בפריימריס על ראשות הליכוד".

כזכור, הישיבה המיוחדת התקיימה לאחר שאתמול לא היה רוב בוועדה להעברות הכספים לשטחים בשל התנגדותו של ח"כ יצחק כהן (ש"ס), ובצל רצון הליכוד להדק את הקשרים עם המפלגות החרדיות במגמה לשיתוף פעולה לאחר הבחירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב