מכירת חיסול בכנסת: מי מפסיד מהמחטף של הרגע האחרון בוועדת הכספים?

(עדכון) ועדת הכספים אישרה קיצוץ רוחבי של 2.1 מיליארד שקל במשרדי הממשלה לטובת תקציב הביטחון ■ סלומינסקי הוציא את ח"כ סתיו שפיר ארבע פעמים מהדיון

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה העברת 2.1 מיליארד שקל עודפי תקציב למערכת הביטחון. בעד ההצעה הצביעו ח"כים מהקואליציה וכן הח"כים החרדים יעקב ליצמן (יהדות התורה) ויצחק כהן (ש"ס) שבאופוזיציה.

החרדים תמכו בביטחון, אך לא היה רוב לממשלה להעברות לשטחים . ועדת הכספים אישרה בתמיכת החרדים העברה של כ-110 מיליון שקל לשטחים ו-5.8
מיליארד שקל לביטחון. עם זאת, לנוכח התנגדותו של ח"כ כהן לא היה רוב לקואליציה לאשר 107 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות ולשטחים.

ב"יש עתיד" טוענים ל"דיל" עם החרדים להעברת כספים למוסדות החרדים ולאחר שנתניהו הודיע על מעמ 0 למוצרי יסוד. ח"כ ליצמן: "אני אצביע הפוך מ"יש עתיד" בכל ההצבעות. אם הם מצביעים נגד אז אני אצביע בעד".

הסעיפים מהם יקוצץ הסכום לטובת תקציב הביטחון:

■ 250 מיליון שקל מסעיף ״גמלאות ופיצויים״

■ 350 מיליון שקל מסובסידיה לתחבורה ציבורית

■ 550 מיליון שקל ממשרד הכלכלה שכוללים בין היתר: 311 מיליון שקל מסבסוד מעונות יום,77 מיליון שקל מעידוד תעסוקה במגזר הערבי, 60 מיליון שקל מעידוד תעסוקת אוכלוסיות תושבי פריפריה, עולים ומבוגרים, 70 מיליון שקל עתודה ליישום מדיניות הממשלה לעידוד תעסוקה, 78 מיליון שקל מ״חוק חיילים משוחררים״.

■ העברה פנימית בתוך סעיף פיתוח תחבורה - לוקחים 1.2 מיליארד ל״רכבות כבדות״ אבל כמעט כל הסכום על חשבון ״תחבורה ציבורית והסעת המונים״.

■ 530 מיליון שקל מכבישים בין עירוניים

■ 200 מיליון שקל בחינוך

■ 54 מיליון שקל ברווחה

■ 41 מיליון שקל בסעיף ניצולי שואה

הסדרנית מוציאה את סתיו שפיר מוועדת הכספים

דיון סוער בוועדת הכספים הבוקר. בנוסף לקיצוץ הרוחבי נתבקשה הוועדה להעביר בחופזה 106 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות וכן עוד 80 מיליון שקל לישובים בשטחים. זאת לאחר שביום רביעי האחרון ביקש האוצר להעביר עוד 20 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות.

ח"כ סתיו שפיר (העבודה) הוצאה מהדיון ארבע פעמים. שפיר ביקשה הסברים ופירוט לגבי העברת תקציבים למשרד החינוך. לאחר שנציגי האוצר והחינוך מסרו את תשובותיהם היא בקשה לשאול שוב. שפיר לסלומינסקי "אתה לא מנהל דיון. אתה מנהל פה שוק מה אתה מצפה שאשב כמו בובה". סלומינסקי ענה "צאי החוצה. יותר אל תחזרי היום . יש גבול לחוצפה שלך"; שפיר "עשית את ההצגות שלך. נותנים לך הוראות אתה עושה פה הצגות".

ח"כ שפיר גילתה כי במסגרת העברה לביטחון, הסתתרה העברה לשיכון, כמו למשל 57 מיליון שקל למעלה אדומים, 13.2 מיליון שקל לשכונת חומת שמואל בירושלים ולישוב אלעד - 4.5 מיליון שקל. "אף אחד לא ידע על מה מצביעים. שאלתי את נציגי האוצר והם הסתירו ממני מידע", אמרה שפיר.

מוקדם יותר שפיר ביקשה לעכב את ההצבעה עד שתקבל תשובות לשאלותיה על המקורות להעברות הביטחוניות. בפעם השלישית כשהוצאה שפיר, איים יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי "אני אוציא אותך לכל הישיבה". שפיר ענתה "אתה לא יכול לנעול בפני את הדלת. מה שאתה עושה זה חוצפה מוחלטת".

ח"כ עיסווי פריג' (מרצ) קבל: "כל ההתנהלות היא בלתי חוקית כי אנו לא מקבלים תשובות. יש פה רפובליקת בננות. אני רץ אחרי סלומניסקי כמו במירוץ מרתון".

ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) פנה במכתב ליועץ המשפטי של הכנסת, ע"וד איל ינון, ודרש הבהרות לגבי חוקיות ההעברות. ח"כ טופורובסקי אמר כי "לא ייתכן שמתקיים מחטף של העברות תקציביות לחטיבה להתיישבות והעברות נשלחות לעיון כשעתיים לפני דיון. נתניהו לא יכול להפוך את משרד האוצר לקופה הפרטית שלו לצורכי בחירות".

בתחילת הדיון תקף חבר הכנסת טופורובסקי את יושב ראש ועדת הכספים, ניסן סלומיאנסקי, ואת החרדים שפתאום החליטו להצביע בעד התקציב. "כמה משלמים לכם כדי לסגור דילים לקראת הבחירות?", קרא לחבר הכנסת יעקב ליצמן.

חה"כ טופורובסקי: "לא ייתכן שמתקיים מחטף של העברות תקציביות כבדות משקל בעלות מיליארדים כשעתיים לפני קבלת החלטות. נתניהו לא יכול להפוך את משרד האוצר לקופה הפרטית שלו לצורכי בחירות".

חה"כ טופורובסקי הוסיף כי "מה שקורה בוועדת הכספים הבוקר והעברות הכספים מתקציבי הרווחה, הבריאות והתחבורה לחטיבה להתיישבות, הן לא פחות משוחד פוליטי של נתניהו לקראת הבחירות. נתניהו פוגע במשרדי החברתיים לצורך פוליטי שלו ופוגע בציבור בצורה בוטה וישירה".

בעקבות ניסיון המחטף של ראש הממשלה להעביר עשרות מיליוני שקלים למועצת יש"ע הבוקר בוועדת כספים, מסרו גורמים ביש עתיד: "מדובר בשוחד בחירות. העברות שמגיעות באישון לילה בצורה נכלולית ותחמנית וכל מטרתן היא אתנן פוליטי לחברים של רוהמ במועצת יש"ע. זה מהלך לא ראוי למדינה דמוקרטית ואנחנו כבר הבוקר נבקש מהיועמש של הכנסת לבדוק את חוקיות ההעברות התקציביות. רה"מ לא יכול להפוך את משרד האוצר לקופה הפרטית שלו לצרכי בחירות".

במהלך הדיון קבלה שפיר על כך ש"ההתנהלות היא לא אפשרית אי אפשר להעביר כספים להתנחלויות שהוצגו לוועדה שעה קלה לפני פתיחת הישיבה".

סלומינסקי אמר כי "מצער לראות שפעם אחר פעם השמאל בישראל מתייחס למתיישבים ביהודה ושומרון כאילו היו נטע זר בעמנו, בעוד שבפועל במדובר ביהודים-ישראלים מהטובים בבני העם, שהכספים המיועדים עבורם באים לאפשר להם חיים נורמליים" המדיעים להם בדיוק כמו לתושבי רמת אביב ג'".

ח"כ אראל מרגלית מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים אמר על ההעברות התקציביות הבוקר בוועדת הכספים: "נתניהו מנסה לעשות מחטף עבור ההתנחלויות בדקה ה-90 לפני הבחירות. תחושת המיאוס מממשלת הימין עולה על גדותיה ואנחנו נשים לזה סוף.

עוד הוסיף מרגלית: הממשלה יצרה קו עימות חברתי שהוא לא פחות חמור מקו העימות הביטחוני ולכן הוא יתנפץ לה בפנים בבחירות הקרובות. בהעברת הכספים הזו פוגעים באמהות שרוצות לשלוח ילדים למעונות היום, בצעירים שנאלצים לתפוס טרמפים במקום לנסוע בבטחה בתחבורה הציבורית ובאוכלוסיות שלמות בפריפריה המשוועות להשתלב בשוק העבודה.

ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) קבל על כך שהבוקר נדרשת ועדת הכספים לדון בהעברת כספים להתנחלויות בניגוד לסיכום שהושג בעבר בוועדת הכספים, שלפיו הח"כים יקבלו מראש את הנתונים על העברות תקציביות.

ח"כ עופר שלח (יש עתיד) שעבר לאופוזיציה קרא לנציגי האוצר "אצביע בעד העברת כספים לביטחון, אבל השיטה שבה אתם בונים על תת ביצוע של המשרדים ועל הרזרבות במשרדים כדי להעביר בסוף השנה למשרד הביטחון גורמת לכך שלא ברור מדוע יש דיונים בכל השנה על תקציב הביטחון. אם בסופו של דבר זה מובנה בסוף התקציב שיהיה תת ביצוע במשרדים אחרים והכסף יעבור לביטחון אזי זה הופ את הביטחון לפארסה ואת הדיון על תקציב הביטחון לפארסה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים