כלכלת בחירות |

נתניהו פתח את הקמפיין: "מע"מ 0% על מוצרי מזון בסיסיים"

ראש הממשלה על מע"מ 0% של לפיד: "הטבה שתינתן במקרה הטוב ל-9,000 איש עד 14 אלף איש מקסימום" ■ ישראל יקרה לנו: "פופוליזם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"אקדם תוכנית למע"מ אפס על מוצרי מזון בסיסיים בפיקוח" - כך אמר הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועידת העיתון "גלובס". "זו הטבה שתגיע למיליוני אנשים. זה הצורך הבסיסי ביותר של אנשים - לחם, חלב, ביצים. התוכנית הזאת תאפשר לחסוך מאות עד אלפי שקלים בשנה. זו הפחתה מיידית של 15% במחירי המזון המפוקחים, כל ההנחה הזאת תגיע לאזרחים, וככל שהמשפחה חלשה יותר, החיסכון משמעותי יותר זה צדק חברתי".

בנאום בחירות שנשא ראש הממשלה הוא הוסיף, כי התוכנית שלו תעלה 2 מיליארד שקל בשנה, במקום 3 מיליארד שקל שהיתה אמורה לעלות תוכנית מע"מ 0% על דירות, של שר האוצר היוצא יאיר לפיד.

"לא הייתי חסיד של חוק מע"מ אפס", אמר נתניהו. "חשבתי שהחוק הזה יכול לעוות את שוק הדיור ולגרום לעליית מחירים. אתה נותן הטבה על דירות, אבל זה לא מוצר בפיקוח - ולכן אפשר לקחת את ההטבה ולהעלות את המחיר, וההקלה לא תגיע לצרכן.

צילום: אמיל סלמן

"מע"מ 0% על דירות זו הטבה שתינתן במקרה הטוב ל-9,000 איש עד 14 אלף איש מקסימום. בדרך כלל, מדובר באנשים ממשפחות אמידות שיכולים לשים כמה מאות אלפי שקלים. משפחות כאלה יקבלו הטבה של 200 אלף שקל, אין בזה שום היגיון".

בנוסף, התחייב ראש הממשלה להכפיל את המענק לחיילים משוחררים ל-60 אלף שקל.

"פופוליזם של תחילת עונת בחירות"

ח״כ עמיר פרץ (התנועה) אמר בתגובה לדברי נתניהו בעניין מע"מ 0% על מוצרי מזון כי: "טוב שנפל האסימון לראש הממשלה והיום הוא מציע מע״מ אפס על מוצרי יסוד וסל קיום בסיסי מינימלי, כפי שהצעתי בישיבת התקציב והוא התנגד לכך. על זה נאמר מוטב מאוחר מאשר אף פעם לא. אני מקווה שלא מדובר בתעלול בחירות אלא בהחלטה שתכנס לתוקף באופן מידי".

בארגוני המחאה לא התרשמו מדבריו של נתניהו. "מדובר בפופוליזם של תחילת עונת בחירות. נתניהו אינו מבין שבעיית יוקר המחיה כבר מזמן אינה רק בעיה של המוחלשים אלא גם של מעמד הביניים", תיארו את הדברים בעמותת ישראל יקרה לנו. אייל עופר, דובר התנועה, אמר כי "היו לנתניהו שש שנים לטפל בבעיות השורש של הכלכלה הישראלית: לפרק מונופולים, להוזיל את הדיור ולמנוע צמיחת מונופולים חדשים, כפי שקורה במשמרת שלו בנושא הגז - אך הוא לא עשה דבר. כעת נזכר נתניהו בחלשים ומפזר הבטחות על הורדת 15% על שלושה מוצרים בלבד - זה לעג לרש שמנוגד גם לתפיסה הכלכלית של נתניהו עצמו שאינה מאמינה בפיקוח. אם לפתע הפך נתניהו חסיד של מעורבות ממשלתית במחירי מוצרים, עליו להציב סל מורחב של מוצרים הנחוצים למחיה ולפעול להורדת מחירם בעשרות אחוזים - לא רק בשיעור המע"מ. שיוריד את המע"מ על מים, חשמל, תחבורה ציבורית ועל סל מזון בסיסי רחב ובריא, אנו מציעים להחיל מע"מ אפס על כל המזון לתינוקות ועל מוצרים הכרחיים לגידול ילדים כגון חיתולים, ספרי לימוד, מחברות".

בקרב רשתות השיווק הביעו שמחה על כך שנתניהו מעלה על הפרק את נושא המע"מ הדיפרנציאלי, גם אם זה לא יפתור את בעיית יוקר המחיה. "אני מברך על כך שבנימין נתניהו פותח את נושא המע"מ הדיפרנציאלי. היום מדובר רק במוצרים שבפיקוח וזה לא הרבה, אבל אולי בהמשך זה יתרחב להיות מע"מ 0 על 40-50 מוצרי מזון. בכל המדינות המפותחות יש מע"מ דיפרנציאלי וזה גם לא מסובך לעשות את זה כמו מחושבים", אומר אייל רביד, בעלי רשת ויקטורי.

לדברי איתן יוחננוף, בעלי רשת יוחננוף, הדבר יתרום לאוכלוסיות החלשות: "אם אנחנו יכולים לתמחר מוצרי בסיס במחירים נמוכים, גם המדינה צריכה לתת יד וזה תפקידה. אנחנו בעד כי זה יקל באופן מיידי על הצרכן וגם יזיז את הכלכלה כי יתרום ליכולת של הצרכן לצרוך. זה באמת עדיף על מעמ 0 על דירות. המדינה מדברת כל הזמן על שחרור חסמים אבל זה לא קורה בקצב שהיינו רוצים לראות את זה קורה. אני מדבר על חסמים ביבוא, מכסים ועוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"