כלכלנים מזהירים: "ביטול המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים ייטיב גם עם העשירים"

נציבת מס הכנסה לשעבר, עו"ד טלי ירון-אלדר: "מביטול המע"מ על מוצרים בסיסיים יהנו כולם, כולל החזקים, והמטרה היא לא לסייע לכלל האוכלוסייה אלא רק לחלשים"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

שר האוצר לשעבר יאיר לפיד זכה לתגובה צוננת בקרב אנשי משרדו ובקרב קבלנים לאחר שהציע את חוק מע"מ 0% על רכישת דירות. כעת גם ראש הממשלה בנימין נתניהו נתקל בתגובה דומה, זאת לאחר שהציע בצהריים (ב') להחיל מע"מ 0% על מוצרי מזון בסיסיים.

עו"ד טלי ירון-אלדר, מי שהיתה נציבת מס הכנסה בשנים 2004-2002, לא מתלהבת מהיוזמה החדשה. "מע"מ דיפרנציאלי, 18% לכל המוצרים ו-0% למוצרי מזון בסיסיים, יקשה מאוד על רשות המסים. גבייה דיפרנציאלית תסבך את מערכת המס, תצריך עוד כוחות פיקוח, תהפוך את המערכת למורכבת יותר", אמרה.

לדבריה, מהלך כזה יגרור שרשרת תגובות במשק שיהיה קשה לעצור. "אחרי שיקבעו אלו מוצרים יזכו להוזלה, ייעשו מאמצים להרחיב את המהלך ולהגדיל את רשימת המוצרים הזכאים. אנחנו רואים את זה כבר היום עם מע"מ 0% על פירות וירקות", הסבירה ירון-אלדר. "אם תתקבל יוזמת ראש הממשלה ויוסיפו את מוצרי המזון לרשימת הפטורים, יצטרכו למצוא מקורות מס חדשים לכיסוי הפטור למזון. שהרי רשות המסים חייבת להביא למדינה כמות מס מסוימת. מאיפה יבוא הכסף? היינו בשנים האחרונות בכיוון של דיבורים על ביטול פטורים ממס בישראל, שהם גבוהים, ופתאום פטור נוסף?".

טלי ירון-אלדר

בנוסף לזה, הדגישה ירון-אלדר: "ישנו גם ההיבט הקונספטואלי - להוזיל את מחירי האוכל של מוצרי מזון בסיסיים, זו גישה נכונה. אבל השאלה היא האם ביטול המע"מ זאת הדרך הנכונה לסייע לשכבות החלשות. לדעתי לא. שהרי מביטול המע"מ על מוצרים בסיסיים ייהנו כולם, כולל החזקים, והמטרה היא לא לסייע לכלל האוכלוסייה אלא רק לחלשים. מוזילים לכולם את מחירי המזון במחיר של יצירת מנגנון נוסף ומיוחד ברשות המסים. יש דרכים אחרות, יעילות יותר, לסייע לחלשים - כדאי היה לאמץ אותן".

גם פרופ' מומי דהן, מבית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית בירושלים ומהמכון הישראלי לדמוקרטיה, רחוק מלהתלהב מהיוזמה החדשה של ראש הממשלה. "בתקציב המדינה יש כרגע גירעון עצום, שבפועל הוא הרבה יותר גדול מהירעון שמופיע בתקציב המדינה ל-2015", אמר. "איך פותרים את הבעיה? באחת משתי הדרכים - צמצום הוצאות או העלאת מסים. מאחר וגם כך ההוצאה בתקציב בישראל נמוכה, הברירה היא העלאת מסים. לכן ההצעה למע"מ 0% על מוצרי מזון בסיסיים אינה תואמת את מצב המשק והתקציב".

לדבריו, "גם אם היו מקורות לממן צעד כזה, זה לא המהלך הנכון. האוכלוסייה החלשה הטרוגנית, יש לה צרכים מגוונים. הפחתת מע"מ על סוג מסוים של מוצרים לא תיתן מענה אמיתי. יש אוכלוסיות חלשות שנזקקות יותר לטיפולי שינים, יש אוכלוסיות חלשות נזקקות הזקוקות לטיטולים למבוגרים ויש שנזקקות יותר למוצרי מזון".

דהן הוסיף: "נכון יותר יהיה להגדיל את הקצבאות לאוכלוסיות הללו, כדי שיהיו להן האמצעים הכספיים לקנות את מה שהן צריכות. או שיפחיתו לכולם את המע"מ, העומד היום על 18%. מע"מ הוא מס רגרסיבי שפוגע יותר בשכבות החלשות. לכן הפחתה שלו תהיה נכונה יותר מהבחינה הכלכלית ובד בבד תתמודד יותר נכון עם ההטרוגניות של השכבות החלשות. כלומר, אם באמת רוצים לסייע לחלשים, ולא מדובר בתעמולת בחירות שתעלם מיד לאחר שהבחירות יסתיימו, הרי הפחתת המע"מ היא הדרך".

עו״ד רו״ח גיא רשטיק, ראש תחום מיסים בבייקר טילי התייחס גם כן ליוזמה וציין כי "בחירתו של נתניהו להציע כעת צעד אשר מהווה פתח ליישום מדיניות מע"מ דיפרנציאלית מסמלת שינוי מהותי במדיניות הכלכלית שראינו בישראל בשנים האחרונות. לא מדובר בהצעה חדשה - מזה שנים מע"מ דיפרנציאלי נהוג במספר רב של מדינות באירופה בניסיון לעזור לכיסו של האזרח העני והחלש. למעשה זוהי דרך ראויה בהחלט למלחמה ביוקר המחיה - הטלת מע"מ מופחת על מוצרי מזון בסיסים, מוצרי היגיינה ולבוש בסיסיים, תוך העלאת המע"מ על מוצרי יוקרה כמו רכבים יקרים ומוצרים המזיקים לבריאות כמו אלכוהול וטבק. התקווה היא שאין מדובר בטקטיקת בחירות על בסיס כלכלי, אלא בצעד אמיתי למלחמה ביוקר המחיה.

"ייתכן כי הסיבה שנתניהו נמנע מצעד זה עד היום דומה כפי הנראה לטענות רבים מאנשי האוצר - החשש מיצירת פתח לביטול או שינוי מע"מ על מוצרים נוספים, צעד אשר ייצור מכלול מורכב ובעל נגיעות פוליטיות של חוקים וועדות שיחליטו כמה מע"מ יושת על איזה מוצר. אולם, אין לחשש זה הצדקה, שכן הנסיון ממדינות העולם מראה כי המעבר למדיניות של הטלת מע"מ על בסיס דיפרנציאלי, הגם שהייתה כרוכה במורכבות מהותית וטכנית, הובילה להפחתת יוקר המחיה לגבי אותם מוצרי בסיס שהממשלה חפצה ביקרם״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר