"משה ליאון קיבל 150 אלף שקל כדי לסכל חוק; מקורבו השר ליברמן מנע את ההצבעה"

ח"כ מיקי רוזנטל, שיזם את "חוק לבנת פורן" טוען: ליברמן מנע את ההצבעה, מוכרים את האינטרסים של הציבור" ■ ליאון: "האשמות חסרות שחר"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"שר החוץ אביגדור ליברמן מנע ברגע האחרון הצבעה על חוק שעליו היתה הסכמה ושנועד לשפר את מצבם של נכים וחולים, זאת לאחר ששוחח עם מקורבו, משה ליאון, שנשכר כלוביסט על ידי חברות למימוש זכויות רפואיות" - כך טוען ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה). לטענת רוזנטל, עבור שירותיו, קיבל ליאון שכר בגובה 150 אלף שקל. מדובר בחוק המגביל את שכר הטרחה שניתן לגבות בגין סיוע למימוש זכויות רפואיות, וקובע כי בסניפי המוסד לביטוח לאומי יינתן סיוע בחינם בנושא.

"ליברמן החליט למנוע היום את ההצבעה על החוק שהיתה עליו הסכמה ואמור היה להיות מאושר בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת", אמר רוזנטל. "זאת, לאחר שכמה ימים קודם לכן השתתפה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס ממפלגתו בדיוני החוק בוועדת העבודה והרווחה באופן פעיל והצביעה בעדו".

ליברמן נחשב מקורבו של משה ליאון ואף הריץ אותו לראשות עיריית ירושלים. ליאון, כך טוען רוזנטל, קיבל שכר גבוה בגין פעילות השתדלנות שלו, בין השאר, מלבנת פורן ומחברת זכותי, הנפגעות העיקריות מהחוק שיזם רוזנטל.

רוזנטל הוסיף: "על אזרחי ישראל לדעת שזהו מעשה יומיומי בכנסת, אלא שבדרך כלל ההבנות המלוכלכות הללו נעשות במחשכים מאחורי דלתות סגורות ורק לעתים רחוקות נחשף כיצד קונה ההון את השלטון במדינת ישראל. וזה בדיוק המקרה".

משה ליאון (מימין) עם שר החוץ ליברמןצילום: ניר קידר

מסע חקיקת החוק, שנועד להקטין את שכר הטרחה שמשלמים נכים וחולים למתווכים במימוש זכויות רפואיות, נמשך למעלה משנה. במהלכו שכרה הכנסת גם רואה חשבון במכרז – וזה בדק את טענות לשכת עורכי הדין וחברות המימוש. החקיקה הושלמה ברוח המלצותיו של רואה החשבון יהודה מלול. ועדת העבודה והרווחה אישרה ביום רביעי את החוק לקריאה שנייה ושלישית.

רוזנטל טוען כי חברות מימוש הזכויות ולשכת עורכי הדין השקיעו מאות אלפי שקלים כדי לסכל את הרפורמה ולשמר בידיהם הון עתק. תחום התיווך במימוש זכויות מוערך ב-250 מיליון שקל בשנה.

לדברי רוזנטל, "במהלך הדיונים שלח משה ליאון גם את שותפו העסקי, דודי גולדברג, לשכנע חברי כנסת להתנגד לחוק. גולדברג הציג עצמו בתפקידו הרשמי – נשיא לשכת רואי החשבון – ולא סיפר לחברי הכנסת שהוא שותף של לוביסט המקבל כסף מחברות המימוש. התרגיל נחשף במהלך הדיון בוועדה. היום הצליח ליאון באמצעות פטרונו ליברמן, למנוע את ההצבעה על החוק".

מודעות השמצה בכל העיתונים

מיקי רוזנטלצילום: עופר וקנין

רוזנטל טוען כי שלוש חברות לובי גדולות סייעו אף הם בשתדלנות נגד המהלך. נוסף על כך, טוען רוזנטל, נשכרו שורה של יועצים מקושרים, ממלאי תפקידים ציבוריים בכירים לשעבר ובהם ליאון.

"אמש פירסמו חברות מימוש הזכויות השמצות אישיות במודעות ענק בכל העיתונים - נגד ההצעה", אומר רוזנטל. "הכסף הגדול ניסה גם לשכנע ארגונים חברתיים לפעול נגד הרפורמה באמצעות תרומות לארגונים הללו. כך, למשל, ארגוני נכים, שהכריזו בפה מלא שהם בעד החוק כשנועדו איתי ועם שר הרווחה לשעבר, מאיר כהן, – שינו לפתע את דעתם. על הציבור בישראל להיות מודע לעובדה שמוכרים את האינטרסים שלו תמורת כסף".

ממשרדו של משה ליאון נמסר: "איגוד החברות למימוש זכויות רפואיות פנה אל משרד רו"ח ליאון אורליצקי בבקשה להכנת חוות דעת מקצועית בנושא. חוות הדעת הוכנה על ידי שותפים במשרד והסכם שכר הטרחה הוא על בסיס שעות בלבד.

"מדובר בהאשמות חסרות כל שחר, שהרי שכר הטרחה הסתכם בסכום הנמוך משמעותית מטענותיו המופרכות של ח"כ רוזנטל. אין לנו אלא להצר על השימוש בתעמולת בחירות זולה".

דודי גולדברג מסר: "היה ברור וגלוי, ונאמר בכל פה בישיבת הוועדה - שאני מעורב בחוות הדעת במסגרת תפקידי המקצועי בליאון אורליצקי ולא במסגרת תפקידי הציבורי".

ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) הכחיש את הדברים. "ביקשתי למנוע את העלאתה של הצעת החוק לאחר שנכים וארגונים פנו אליי והתריעו שהצעת החוק דווקא תרע את מצבם כי עורכי דין לא ירצו לייצגם", אמר. אילטוב הוסיף: "טענות הנכים על הפגיעה הצפויה בהן כתוצאה מהחוק הן כבדות משקל. ארגוני נכים טענו כי לא תהיה להם אפשרות לקחת עו"ד טוב ולתבוע את הביטוח הלאומי כדי לקבל את מה שמגיע להם. ניתן לדון בחוק בכובד ראש בעוד שלושה חודשים - כלומר בקדנציה הבאה".

השר ליברמן יושב שבעה על אימו, ולכן לא ניתן היה להשיג את תגובתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר