"דליפת צינור הנפט בערבה - אחד מאירועי הזיהום החמורים בתולדות ישראל"

רק לאחר שעתיים הושגה שליטה על הדליפה בצינור המוביל נפט מאילת לאשקלון. הדליפה אירעה בעת עבודה על העתקת הצינור עקב הקמת שדה התעופה החדש של אילת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אלפי קוב של נפט גולמי דלפו הלילה (חמישי) מצינור הנפט של חברת קו צינור אילת- אשקלון (קצא"א) סמוך לישוב באר אורה בערבה, כעשרים קילומטרים צפונית לאילת. כוחות רבים של כבאות, משטרה, אנשי המשרד להגנת הסביבה וצוותים של קצא"א שהגיעו לאזור החלו בטיפול בדליפה, עד שלאחר כשעתיים הושגה שליטה על האירוע.

דליפת הנפט ארעה במהלך עבודות להעתקת צינור הנפט שנדרשו בעקבות הקמת שדה התעופה החדש של אילת באזור תמנע. לאחר שאיתרו את הדליפה, אנשי קצא"א סגרו באופן מיידי את המגופים בצינור ובכך הפסיקו את זרימת הנפט בו. אולם כל הנפט שכבר היה בקטע הצינור הפגוע כבר דלף.

מנהל מחוז הדרום במשרד להגנת הסביבה גיא סמט אמר כי "מדובר באחד מאירועי הזיהום החמורים ביותר בתולדות המדינה". לדבריו, נכון לשעה זו יש נהר נפט באורך של כשבעה ק"מ בשמורת עברונה. מנהל היחידה האזורית לאיכות הסביבה אסף אדמון הוסיף כי "עד כה נשאבו 350 מ"ק ובטווח של יממה נוספת יישאבו כל הקובים מהקרקע, במקביל לכיסוי בעפר של שאריות השפך הסמוכות לכביש".

הטיפול בזיהום החמור שנגרם בשמורת הטבע במלחת עברונה יצריך פינוי כמויות גדולות של קרקע ספוגה בנפט ופעולות רבות של כלים כבדים בשטח. כך העריך הבוקר ד"ר גלעד גולוב, מנכ"ל החברה הממשלתית לשירותי איכות סביבה העוסקת בפינוי וטיפול בקרקע מזוהמת. לדבריו, פעילות זו תגביר עוד יותר את הנזק לפני הקרקע.

כמה שעות לאחר אירוע הדליפה אתמול כבר הגיעו לשטח מכליות מטעם חברת קצא"א והחלו לשאוב בכל מקום אפשרי את הנפט. "חשוב לשאוב כמה שיותר", ציין גולוב שהיה במקום ביחד עם גורמים נופים בחברה. "אבל מיד לאחר מכן, ממש בטווח זמן של שעות, צריך לפנות את הקרקע שבה הזיהום הכבד יותר. קרקע כזאת צריך לשרוף. בהמשך יש לפנות קרקע עם זיהום קל יותר לאתר מיוחד ואפשר לטפל בה באמצעות חיידקים המפרקים את הזיהום. אם זה לא ייעשה, הנפט ימשיך לחלחל לעומק הקרקע וגשמים יביאו להתפשטות גדולה עוד יותר של הזיהום בשמורה".

דליפת הנפט בערבהצילום: רשות הטבע והגנים

המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה תפתח בחקירה לבדיקת נסיבות אירוע הדליפה וכמו כן תבחן האם היה ניתן למנוע אותה וכיצד היא טופלה לאחר התרחשותה. משטרת אילת שללה את האפשרות שפיצוץ הצינור נגרם כתוצאה מפעילות חבלנית, והבהירה כי מדובר בכשל טכני בקו הצינור שבוצעו בו תיקונים מוקדם יותר.

מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטין אמר כי "נבחן כיצד פעלה חברת קצא"א והאם מדובר בטעות או רשלנות, ויש כמובן חקירה בעניין של המשטרה הירוקה. צריך לבדוק בין השאר האם החברה מילאה את ההנחיות המפורטות של עבודות צנרת נפט מסוג זה שגובשו ביחד עם המשרד להגנת הסביבה לאחר הזיהום החמור שנגרם מדליפת דלק בשמורת נחל צין".

הכוחות שהוזעקו למקום פעלו בכמה זירות בהן נוצרו נהרות של נפט בעקבות הזרם החזק, ושאבו את הנוזלים. כתוצאה מהאירוע, כביש 90 נסגר לתנועה מהכניסה הצפונית לאילת עד לצומת קטורה, והנהגים הופנו לכביש 12 המקביל. בשעות הבוקר הכביש נפתח לתנועה.

במשרד להגנת הסביבה חששו שהנפט יגיע לאזור שמורות הטבע באזור. מהמשרד נמסר כי "הנפט הגיע לשמורת עברונה, אחת מהשמורות החשובות בערבה, שהיא בעלת אוכלוסיית צבאים נרחבת ומכילה את דקלי הדום הצפוניים ביותר בעולם". יחד עם זאת, הכוחות שפעלו במקום הצליחו למנוע דליפת נפט לאזור ירדן.

לדברי מנהל מחוז אילת ברשות הטבע והגנים דורון נסים, "אנחנו מעריכים את שטח השמורה שנפגע במאות דונמים. מדובר במוקדים רבים של זיהום והסיכון העיקרי הוא למכרסמים וחרקים הנמצאים בסמוך לפני הקרקע. עומק הזיהום אינו רב".

שמורת מלחת עברונה משתרעת על שטח של 17 אלף דונם. בשמורה אוכלוסייה של צבאי נגב המונה 250 פרטים. נסים מעריך שלא נשקפת סכנה לצבאים מהזיהום.

המשרד להגנת הסביבה המליץ לעיריית אילת לבטל את תחרות הטריאתלון שאמורה להתקיים מחר באזורים המושפעים מהדליפה, זאת בשל חשש לבריאות המשתתפים. על אף ההמלצה, העירייה החליטה לקיים את המרוץ כמתוכנן, חוץ מבאזור הדליפה. חברת קצא"א הודיעה שפעולות שאיבת הנפט ימשכו בסוף השבוע. פעולות פינוי קרקע מזוהמת ושיקום נופי בשמורה ימשכו עוד חודשים רבים.

סוכנות הידיעות הירדנית דיווחה כי בעקבות הדליפה התפשטה בעקבה כמות גבוהה של מימן גופרתי, גז אשר עלול להוות סכנה כשהוא מצוי בריכוז גבוה באוויר. על פי דיווחים בכלי תקשורת אחרים במדינה, יותר מ-80 בני אדם, תושבי העיר והסביבה, פונו לבתי חולים לאחר שסבלו מקשיי נשימה.

אין זו הפעם הראשונה שבה נגרמת פגיעה חמורה לשמורת טבע כתוצאה מעבודות תחזוקת צנרת של חברת קצא"א. לפני ארבע שנים נפגעה שמורת טבע בנחל צין בנגב לאחר שנפט דלף מצינור שבו בוצעו עבודות. במקרה של הדליפה הלילה, מדובר בשמורה קטנה של אלפי דונם שבה יש בית גידול ייחודי מבחינת מאפייני הקרקע והצומח והוא מוגדר מלחה בגלל רמת המליחות הגבוהה של הקרקע שיש בו. מינים רבים של צומח וחי התאימו עצמם לתנאים המיוחדים של שטח זה. בערבה היו בעבר שטחי מחלות רבים אבל רק חלק קטן מהם שרד ולכן החשיבות הרבה של השטח שזוהם.

דליפת הנפט בערבה, הבוקרצילום: המשרד להגנת הסביב
דליפת הנפט בערבה, הבוקרצילום: רשות הטבע והגנים
דליפת הנפט בצילום מהאוויר, הבוקר צילום: המשרד להגנת הסביב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט