בדרך לבחירות |

נתניהו: "לבני ולפיד עשו נגדי פוטש"; שטייניץ עשוי לקבל את תיק האוצר

(עדכון) ראש הממשלה פיטר מוקדם יותר את שרת המשפטים ושר האוצר. לדבריו, "לפיד נכשל כישלון מחפיר בניהול הכלכלה" ■ "יש עתיד": "ראש הממשלה כשל בניהול מדינת ישראל ובטיפול בצרכים של הציבור הישראלי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערב (שלישי) מסיבת עיתונאים בה התייחס לנושא הקדמת הבחירות. נתניהו אמר: "נעשה נגדי פוטש. במצב הנוכחי אי אפשר להנהיג את המדינה. והאחריות שלי היא להנהיג את המדינה. עשיתי זאת במשך 4 שנים רצופות בממשלה הקודמת. בממשלה הנוכחית הרבה יותר קשה לעשות דברים למען הציבור. היו בממשלה הזאת חיכוכים והתקפות בלתי פוסקות מתוך הממשלה על הממשלה – ועלי כמי שעומד בראשה.

לדברי נתניהו, "אני חייב להגיד לכם שבממשלה הנוכחית הרבה יותר קשה לעשות דברים לטובת הציבור. בשבועות האחרונים, לרבות ביממה האחרונה, תקפו השרים לפיד ולבני בחריפות את הממשלה בראשותי. לא אסבול יותר אופוזיציה בתוך הממשלה, לא אסבול שרים שתוקפים מתוך הממשלה את מדיניות הממשלה והעומד בראשה. אקרא לפיזור הכנסת בהקדם כדי ללכת לעם ולקבל ממנו מנדט ברור להנהיג את ישראל".

בנימין נתניהו ויאיר לפידצילום: אורן נחשון

מוקדם יותר הערב, ראש הממשלה בנימין נתניהו פיטר הערב את שרי יש עתיד, בהם שר האוצר יאיר לפיד ואת שרת המשפטים ציפי לבני. גם סגן האוצר, מיקי לוי, סיים את תפקידו. שרי יש עתיד יסיימו את תפקידם מחר.

על מנת להימנע מהצורך באישור הכנסת למינויו של שר אוצר חדש עשוי נתניהו להפקיד את תיק האוצר בידי אחד השרים מהליכוד. בין היתר הוזכר שר האוצר לשעבר, יובל שטייניץ, כמי שעשוי לקבל את תיק האוצר.

לפיד בכנס החשכ"ל בירושלים

מיש עתיד נמסר בתגובה כי: "ראש הממשלה כשל בניהול מדינת ישראל ובטיפול בצרכים של הציבור הישראלי. האקט המבוהל של פיטורי השרים הוא מעשה של פחדנות ואיבוד עשתונות. צר לנו כי ראש הממשלה בחר לנהוג בחוסר אחריות לאומית ולגרור את מדינת ישראל למערכת בחירות מיותרת, שתסב נזק לכלכלה ולחברה הישראלית והכל מתוך שיקולים פוליטיים קטנים, חולשה וכניעה לחרדים, לחברי מרכז ולקבוצות אינטרסים".

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) אמרה בתגובה כי "אינני מבינה כיצד הגיעו לפיד ולבני לנקודה המבישה והמשפילה שבה נבעטו החוצה בידי ראש הממשלה נתניהו, במקום להבין כבר לפני זמן רב שאין יושבים בממשלה שדרכה עומדת בסתירה גמורה להבטחות שהבטיחו לבוחריהם".

עם זאת, האחריות להתנהלותה המבישה והמנוכרת כליל לציבור של הממשלה הזו היא אך ורק על כתפיו של נתניהו, אשר הנהיג וניהל את ממשלתו באופן כושל, והניח לגורמים קיצוניים בממשלתו להשתלט עליה ולהכתיב את סדר יומו.

ראש הממשלה נתניהוצילום: אמיל סלמן

"לפיד נכשל כישלון מחפיר בניהול הכלכלה"

"יאיר לפיד נכשל כישלון מחפיר בניהול הכלכלה. הוא התבזה וכשל בניסיונו לפתות את החרדים למזימה של פוטש נגד ראש הממשלה. לפיד ממשיך להשתלח, לאיים לחתור תחת הממשלה שבה הוא מכהן ולרקוח דיל פוליטי עם ציפי לבני - והכל מתוך אינטרס פוליטי צר מהסוג הישן והמכוער", כך אמרו בצהריים בליכוד בעקבות דבריו של שר האוצר הבוקר.

בליכוד תקפו את לפיד ואמרו כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו עומד על כך שתקציב המדינה יהיה אחראי ויבטיח את הביטחון את המשך בניית עוצמתו של צהל ויטפל באופן אמיתי במחירי הדיור והמזון - בניגוד לתקציב הפוליטי והבלתי אחראי שמקדם לפיד. לפיד מונע העברת תקציב ביטחון אחראי הדרוש לצהל, הוא מטרפד את העברת הבסיסים לנגב ומקדם חוק מע"מ 0 שכל כולו אחיזת עיניים ולא יוריד את מחירי הדיור. רהמ בנימין נתניהו פועל מתוך ראייה כוללת של לטובת העם והמדינה ולא יאפשר התנהלות פוליטית פרועה וחסרת אחריות שכזאת בממשלתו".

מוקדם יותר היום אמר לפיד: "כל כך לא האמנתי עד הרגע האחרון שנלך לבחירות, כך שאני לא יודע אם נצביע בעד פיזור הכנסת מחר. אני עדיין צריך ללמוד את החומר. אני לא יודע מה לענות. אנחנו בסיטואציה שהיא באופן מובהק לא עניינית", כך אמר היום (ג') שר האוצר יאיר לפיד, בכנס השנתי של אגף החשב הכללי במשרד האוצר, שנערך בקראון פלזה ירושלים. דבריו של לפיד נאמרו על רקע הפירוק המסתמן של הקואלציה, לאחר כישלון הפגישה הלילה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

את לפיד ריאיין הפרשן הכלכלי של "ידיעות אחרונות", סבר פלוצקר, הקולגה של לפיד מהימים שכתב בקבוצת "ידיעות אחרונות". פלוצקר: "הוזמנת לראש הממשלה כפי שמזמינים תלמיד סורר. הוא הציג לך תנאים ודחית אותם על הסף. למה דחית על הסף את כל התנאים שהציג נתניהו?", שאל פלוצקר.

יאיר לפיד, הבוקר בגני התערוכה בת"א

לפיד: "ההודעה על כישלון השיחות עם נתניהו יצאה עוד לפני שהסתיימה הפגישה. אני חושב שזו היתה טעות (פרסום ההודעה – ע"א). זה אומר שלא היה ניסיון אמיתי מצד נתניהו לפתור את המשבר, זו פארסה. אנשים החליטו ללכת לבחירות - ורק מוצאים תירוצים. בחירות הן אופציה רעה לישראל, אך כנראה שהיא בלתי נמנעת. נתניהו עשה דיל עם המפלגות החרדיות: אחרי שתי שיחות עם דרעי (יו"ר ש"ס – ע"א), נתניהו החליט לשנות את הדברים. זה לא מכעיס - זה פשוט מעציב שמדינה מנוהלת משיקולים כאלה".

לפיד הדגיש כי נתניהו השתמש בתוכנית מע"מ 0% ובתקציב הביטחון ככיסוי להחלטה שקיבל ללכת לבחירות. "הפגישה עם נתניהו הייתה ריקה מתוכן –לא באמת היה דיון מקצועי. הטענה שמע"מ 0% גרם לפיצוץ פשוט לא נכונה. הם (הליכוד – ע"א) התשמשו בזה כתירוץ, כי הם סגרו עסקה במקום אחר. אם מישהו היה אומר שהוא רוצה דיון על תקציב הביטחון, היינו מסכימים. איך נתניהו יכול לתקוף את התפקוד שלי כשישבתי בממשלה שלו, והוא אישר את כל מה שעשיתי? היה רצון ללכת לבחירות וחיפשו תירוצים. עושים ספינים. אני לא משתתף בהצגות?".

לפיד התייחס לתוכנית מע"מ 0%, שחקיקתה אמורה הייתה להיעשות עד לסוף 2014, אך ככל הנראה לא תצא אל הפועל בשל הקדמת הבחירות. לפיד הדגיש שהוא יפעל לאשר מחדש את התוכנית בקדנציה הבאה. לדבריו, "חוק מע"מ 0% לא מת. הוא יחזור לאחר הבחירות הבאות - ויהיה לו יותר כוח".

לפיד ציין כי תוכנית מע"מ 0% הוא חלק מסדרת צעדים עליהם החליט קבינט הדיור כדי לפתור את בעיית יוקר הנדל"ן בישראל: "מע"מ 0% הפך למגנט כי היה עניין לצייר אותו כגחמה, אבל יש תוכנית שלמה, שכוללת גם את מע"מ 0% וגם את מחיר המטרה. הבעיה היא ששוק הדיור קפוא הרבה מאוד זמן. היה רגע שמחירי הדיור החלו לרדת".

פלוצקר: "אומרים שיזמת את חוק מע"מ 0% כדי להטיב עם הקבלנים". לפיד השיב: "אני מעוניין לדעת מי עומד מאוחרי המשפט הזה, כי אשמח לתבוע אותו. זה שקרי, מגעיל וזו טענה שלא תפסה". לפיד ציין כי אינו מתחרט על הבחירה לכהן כשר האוצר, שלדבריו, הוא "המשרד האיכותי ביותר".

לפיד ציין כי אינו צופה שהתקציב שגובש ל-2015 יעבור עד סוף השנה, כך שמשרדי המממשלה ייאלצו לפעול בהתאן למנגנון אוטומטי של תקציב בסכום קבוע שייפרש ל-12 החודשים הבאים: "אני לא רואה אפשרות שהתקציב יעבור. ב-1 בינואר ראש הממשלה דה-פאקטו תהיה מיכל עבאדי בויאנג'ו (החשכ"ל). זה אומר שאין מדיניות. אין תקציב לביטחון ואין תקציב לנושאים חברתיים".

לפיד הדגיש כי בכוונתו להמשיך במו"מ שמתקיים בימים אלה עם ההסתדרות, להעלאת שכר המינימום ולפיתרון בעייית עובדי הקבלן. כמו כן הוא העריך שחברות דירוג האשראי העולמיות לא ימהרו להפחית את דירוגה של ישראל, שספג רק באחרנוה הפחתת אופק הדירוג מצידה של סוכנות פיץ' (Fitch). "ההסתכלות של חברות הדירוג ארוכת טווח. אנחנו ננסה להסביר שהבחירות יהיו תהליך קצר. עם זאת, בחירות כל שנתיים בהחלט אינן טובות לדמקורטיה או לכלכה" הודה.

ביחס לרפורמה בבריאות הציבורית ("ועדת גרמן") הדגיש לפיד כי היא גובשה בשיתוף היועץ הכלכלי של נתניהו, פרופ' יוג'ין קנדל, שתמך בה: "קנדל היה מהאנשים שהובילו את הוועדה, אבל הליכוד תקע את הרפורמה כי חברי מרכז ליכוד הסתובבו ואיימו. כל שינוי מעורר חרדה וזעם, אבל צריך לעשות שינויים. אנחנו לא רוצים שבישראל תהיה רפואה לעשירים בלבד. יש לא מעט אנשים שמרוויחים הרבה כסף מזה שהרפואה הפרטית גדלה על חשבון הציבורית".

"נתניהו משלם כבר עכשיו לחרדים על חשבון מעמד הביניים"

מוקדם יותר, תקף לפיד את נתניהו. "ראש הממשלה בנימין נתניהו ידע שלא נעמוד בדרישות שלו. דרש רק כדי שיגידו לו 'לא' - ואז רץ לספר לחבר'ה. הוא נהג באופן לא מוסרי ולא עמד בהתחייבויות כלפי הציבור", אמר לפיד בכנס האנרגיה של ישראל דיפנס ועיריית חדרה שנערך בגני התערוכה בתל אביב.

לפיד תקף בחריפות את נתניהו, ופתח למעשה בקמפיין הבחירות של יש עתיד לקראת הבחירות הקרבות. "ראש הממשלה החליט אמש להעמיד את ישראל בפני בחירות מיותרות. היתה לנו אלטרנטיבה טובה במקום לבזבז מיליארדי שקלים על מערכת בחירות מיותרות. במקום לשתק את המשק הישראלי - יכולנו להעביר תקציב חברתי, להוסיף מיליארדי שקלים לבריאות, חינוך, רווחה ביטחון פנים. להמשיך בתוכנית הדיור הלאומית ולתת לזוגות צעירים הנחה של למעלה מ-200 אלף שקל על דירות חדשות באמצעות תוכניות מע"מ 0 ומחיר מטרה.

"היתה בתקציב גם תוספת של מיליארדים לצה"ל ולמערכת הביטחון - והניסיון לצייר כאילו מנענו תקציבים פשוט לא נכון. המשרד יעביר מיליארדים רבים ל'מעילי רוח' עבור הטנקים, לטיפול במנהרות טרור, 'כיפות ברזל' וחיזוק חילות האוויר והיבשה. ביטחון ישראל עומד מעל לכל, הניסיון לנצל את צה"ל לצרכים פוליטיים ראוי לכל גינוי".

לפיד כינה את הפרסומים אודות דרישות מערכת הביטחון "ספינים" ואף האשים את
נתניהו בניצול צה"ל לצרכים פוליטיים: "מטרתה היחידה של הדרישה להעביר מיליארדים נוספים לביטחון היתה להעלות מסים ולקצץ קיצוץ רוחבי עמוק בתקציב החברתיים - לצמצם קצבאות לקשישים, לבטל קייטנות, למחוק את הרפורמה בחיזוק הרפואה הציבורית. ראש הממשלה דרש את זה רק כדי שיגידו לו לא - ורץ לספר לחבר'ה.

"אני קורא לראש הממשלה וליתר השרים - הוציאו את צה"ל מהוויכוח הפוליטי, אל תגייסו את את הלוחמים שלנו למערכת הבחירות. המנהיגות הישראלית נמנעה מלסחוב את צה"ל לויכוחים פוליטיים – וראוי שהמסורת תימשך.

"הוויכוח הוא בין אלה שבאו לעבוד לבין אלה שתוקעים הכל. באנו לעבוד. זה כל מה
שרצינו וביקשנו משותפינו הקואליציוניים - שיעמדו בהתחייבות שלהם ויתנו לעבוד. שני המהלכים הגדולים שראש הממשלה החליט לתקוע – התקציב ורפורמת הדיור - הן
התחייבויות. הממשלה התחייבה לתקציב חברתי ולהוריד את מחירי הדיור. ראש הממשלה
ישב לצדי במשך 11 שעות בישיבה שבה אישרנו את תקציב המדינה סעיף אחרי סעיף. הוא ישב לידי בכנסת כשאישרנו את מע"מ אפס. התחייבות לאזרח צריך לכבד. לצערי, ההתחייבות לא כובדה. ראש הממשלה נהג באופן לא מוסרי ולא עמד בהתחייבות כלפי הציבור".

"במקום להוריד את יוקר המחיה ולסייע לשכבות החלשות – הוא מעדיף לעלות מסים
ולשלם כבר עכשיו למפלגות החרדיות מהכיס של מעמד הביניים. דיל עם החרדים כפי
שהיינו עדים לו בניסיון הישן והרע. מכירת חיסול של השוויון בנטל, קיצוץ תקציבי
הישיבות, הכנסת לימודי ליבה למערכת החינוך החרדית - כדי שתמנע מבוגריה שנים של
עוני.

"ישראל במצב לא פשוט. עזה לא נוקתה מטרור, היחסים עם ארה"ב הידרדרו בגלל
התנהגות מתנשאת ולעתים מזלזלת. דור שלם לא גומר את החודש. יכולנו לגמור את מה
שהתחלנו ולהמשיך במקום ללכת לבחירות. הטענה שניסיתי להקים מפלגה עם החרדים
היא אבסורד מגוחך – עבור מי שהפכו את הספינים לדרך חיים".

"במקום לפעול, קיבלנו שיתוק ותקיעה בלתי פוסקת של מקלות בגלגלים. אמרתי לחבריי
בקואליציה כמה פעמים: 'אתם לא רוצים לעבוד? לפחות אל תפריעו לנו לעשות את
העבודה ואל תפריעו לאזרחי ישראל לקבל את מה שמגיע להם'. עכשיו נצטרך לחכות עד
לאחרי הבחירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?