גלאון בעקבות העדויות במשפט דנקנר: "יש לבחון את התנהלות הבנק הבינלאומי"

"העדויות מעלות התנהלות חמורה ביותר של הנהלת הבנק הבינלאומי, אשר אישרה מתן אשראי בגובה מיליוני שקלים ללא ביטחונות מתאימים, ועל סמך הבטחות בעל פה" ■ "קיים חשד כי הבנק נהג בפרוטקציה כלפי שטרום בשל היכרותו עם דנקנר"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, פנתה היום (ג') למפקח על הבנקים, דודו זקן, בעקבות העדויות החמורות המתפרסמות ממשפטו של נוחי דנקנר, המואשם בהרצת מניות. בפנייתה מבקשת גלאון כי המפקח על הבנקים ייבחן את התנהלות הבנק הבינלאומיבפרשה ואת הצורך, העולה מן העדויות, לקבוע מנגנון פיקוח הדוק יותר על אופן מתן האשראי במערכת הבנקאית כולה.

גלאון כתבה כי "מהעדויות עולה כי הבנק הבינלאומי אישר אשראי בגובה של 17 מיליון שקל (15 מיליון ועוד 2 מיליון נוספים בהמשך) לברוקר איתי שטרום, תמורת הצגת הון קיים בגובה של פחות מ-800 אלף שקל. האשראי נועד לאפשר לשטרום לסחור במניות אי.די.בי, על פי החשדות בתיאום עם נוחי דנקנר, ובשירותו.

עוד ציינה כי "מעדותה של ניצה זעפרני, מנהלת חטיבת שוק ההון בסניף המרכזי של הבנק הבינלאומי, עולה כי אשראי כזה לא היה מאושר ללקוח אחר. זעפרני, שהיתה הראשונה אליה הגיעה הבקשה לאשראי, אמרה בהקלטות שהושמעו במשפט: "הבנתי שלא שואלים שאלות... לקוח רגיל שהיה מתקשר לבקש כזו עסקה לא היו מאשרים לו". עוד אמרה כי הבינה שלשטרום יש "עסקה חמה עם אחד הטייקונים".

זהבה גלאון צילום: אמיל סלמן

עוד ציינה כי "האשראי אושר רק לאחר שיחות פרטיות של ראש החטיבה העסקית בבנק, אילן בצרי, עם שטרום ואף עם נוחי דנקנר עצמו. לדבריו של בצרי, הסיבה שבגללה השתכנע להעניק אשראי חריג לשטרום היא על סמך אמירה כי יש לו כספים בבנק הבינלאומי בשוויץ. בצרי מודה כי לא בדק האם עובדה זו נכונה בטרם אישר את האשראי".

גלאון הוסיפה כי "העדויות מעלות התנהלות חמורה ביותר של הנהלת הבנק הבינלאומי, אשר אישרה מתן אשראי בגובה מיליוני שקלים ללא ביטחונות מתאימים, ועל סמך הבטחות בעל פה. קיים חשד כי הבנק נהג בפרוטקציה כלפי שטרום בשל היכרותו עם דנקנר, ונסמך על שיקולים לא ענייניים בהליך קבלת ההחלטות".

"הכסף שסוכן בהתנהלות חסרת אחריות זו לא נלקח מכספיו הפרטיים של בעל השליטה בבנק, אלא מתוך כספי הפיקדונות של הציבור הרחב. יתרה מזאת, לא יעלה על הדעת כי הבנק יפלה בין לקוחותיו על סמך קשרים אישיים, ובזמן שהוא מסרב להעניק לאזרחים מן השורה אשראי בסדרי גודל קטנים בהרבה, הוא מעביר סכומי עתק למקורביו של דנקנר מבלי לשאול שאלות".

עוד קבעה גלאון כי "העדויות מעלות לא רק את הבעייתיות הרבה בהתנהלות הבנק הבינלאומי, אלא את הסוגיה העקרונית אשר כבר עמדה בעבר על סדר היום, כאשר הבנקים הגדולים ביקשו לוותר לנוחי דנקנר על חובות בגובה מאות מיליוני שקלים. היעדר פיקוח ראוי על השיקולים העומדים בפני הבנקים במעמד מתן הלוואה, או אשראי בסדרי גודל חריגים. היעדר פיקוח כזה מאפשר אפליה פסולה בין לקוחות, וכאשר מדובר בבנקים בבעלות ציבורית הוא אף עלול לאפשר פגיעה של ממש בכספי הציבור".

דודו זקןצילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי