רוצים את מספר הטלפון של בני גנץ או מרב מיכאלי? בדקו אם יש להם כלב

"מאגר כלבים", אפליקציה חדשה של משרד החקלאות, מאפשרת לגולשים לדלות את פרטיהם האישיים של בעלי כלבים, הכוללים טלפונים סלולריים וכתובות אישיות ■ התנועה לזכויות דיגיטליות: "מטריד לחשוב מה יעשו במדינה עם המידע הביומטרי שלנו"

צבי זרחיה
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
רותי לוי

רוצים את מספר הטלפון הפרטי של בני גנץ או נפתלי בנט? בדקו אם יש להם כלב. מזה שבוע שהפרטים האישיים של בעלי הכלבים נחשפים לעיני כל - בתיווך משרד החקלאות.

משרד החקלאות העלה לפני שבוע לחנויות של אפל וגוגל אפליקציה בשם "מאגר כלבים" המאפשרת לכל אדם לחפש כלבים על פי שם הבעלים או מספר השבב. מבין הפרטים שנחשפים - מספר הטלפון הנייד של בעל הכלב וכתובתו. ההחלטה על הפרת הפרטיות התקבלה, מתברר, מתחת לרדאר של פעילי הפרטיות הכבדים בכנסת.

נוכח הגילוי הודיעה ח"כ תמר זנדברג כי היא משגרת פנייה דחופה לשר החקלאות: "מאיפה העוז והחוצפה של משרד ממשלתי לחשוף ברבים פרטים אישיים של עשרות אלפי אזרחים?" כתבה זנדברג בעמוד הפייסבוק שלה. "אנחנו אחרי שנים של מאבק במאגר הביומטרי, מקיימים ויכוחים ודיונים על כל תת סעיף, והנה משרד ממשלתי מעלה לרשת מאגר ענק של אזרחים בעלי כלבים בישראל. האמת שאני בהלם".

שלי יחימוביץ'

לא רק אתם נחשפים, מבין בעלי הכלבים נמנים, כאמור, גם שר הכלכלה והרמטכ"ל (הכלבים רשומים על נשותיהם), מירי רגב, שלי יחימוביץ', מרב מיכאלי, איתן כבל וגם האמנים גידי גוב ואורנה בנאי.

בעלי כלבים שמעוניינים להסתיר את מספר הטלפון שלהם מהמאגר יכולים לפנות באמצעות כפתור "כתוב לנו" באפליקציה החדשה או דרך פנייה במייל למאגר הכלבים anata@moag.gov.il. כתובת המגורים אינה ניתנת להסרה.

משרד החקלאות עוקב אחריכם

התנועה לזכויות דיגיטליות פנתה היום לחברת גוגל בבקשה להסיר את האפליקציה מהחנות שלה. בתנועה הוסיפו כי האפליקציה לא רק מדליפה את פרטיהם האישיים של הגולשים, אלא גם חושפת אותם למעקב של הרשויות. בהתקנת האפליקציה מבקש משרד החקלאות לעקוב אחר המשתמש, לגשת לפרטי המיקום שלו, גם אם אינו משתמש ביישום, לקבל את יומן השיחות שלו ועוד.

עוה"ד יהונתן קלינגר, היועץ המשפטי לתנועה לזכויות דיגיטליות, אמר היום כי "מדינת ישראל מוכיחה שוב שבכל הקשור לשמירה על מידע אישי, פרטי ורגיש, המדינה מתרשלת פעם אחר פעם. אנחנו קוראים לאזרחי ישראל לדווח לגוגל ולאפסטור על האפליקציה הפוגענית ולהסירה מחנות האפליקציות. זוהי עוד דוגמה להתייחסות הרשלנית של המדינה למידע על אזרחיה. מטריד לחשוב מה יעשו במדינה עם המידע הביומטרי שלנו, ומתי נתעורר בבוקר עם אפליקציה שחושפת לציבור, בצורה קלה ופשוטה, גם אותו".

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "המרכז הארצי לרישום כלבים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר הוקם על מנת להסדיר את הפיקוח על כלבים במדינת ישראל וליצור מאגר נתונים אחד, כלל ארצי, הכולל בתוכו פרטים של כל הכלבים הרשומים בישראל. המאגר מאפשר לעקוב אחר הכלבים מבחינה בריאותית (חיסון כלבת), עיקורם / סירוסם והאם הינם משתייכים לקבוצת הכלבים המסוכנים. המטרה - פיקוח על הכלבים מתוך דאגה לבריאות בעלי החיים והציבור.

"החוק להסדרת הפיקוח על כלבים מונה בבירור את הפרטים שחייבים להופיע במאגר (שם, כתובת וכו'). נושא זה אף נידון בכנסת (בוועדת הכלכלה) בעת אישור החוק, ושם הוחלט כי האינטרס הציבורי ליצור מאגר מידע אמין ונגיש לציבור גובר על אינטרס צנעת הפרט. כל המשרדים הרלוונטיים (חקלאות, פנים ומשפטים) וחברי הוועדה נתנו דעתם בנושא ולבסוף הוחלט כאמור כי האינטרס הציבורי - ליצור מאגר מידע אמין ונגיש לציבור - גובר על אינטרס צנעת הפרט. הכנסת אף קבעה כי ניתן לפנות למרכז הרישום במשרד בבקשה להסתיר את מספר הטלפון שלך. אם אזרח מעוניין להסתיר את מספר הטלפון שלו, הוא יוכל לעשות זאת דרך כפתור "כתוב לנו" באפליקציה החדשה או דרך פנייה במייל למאגר הכלבים".

גון קמני, ראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי במשרד הפנים, אמר היום כי "אין כל מקום להשוואה בין מאגר משרד החקלאות לבין המאגר הביומטרי המוגדר סודי ביותר ומונחה אבטחה על ידי גורמי הביטחון. באבטחת המאגר הביומטרי מושקעים משאבים רבים ביותר כפי שגורמי הביטחון יודעים לאבטח נתונים רגישים. המאגר מופרד מכל רשת. אין ולא תהיה כל גישה אליו. במאגר הביומטרי אין כל פרטים מזהים - רק 2 טביעות אצבע, ותמונת פנים, אפילו לא מספר זהות. אין ולא תהיה כל כוונה ליצור אפליקציה למאגר הביומטרי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא