פלוג: "לא יהיה מנוס מלהגדיל את ההוצאה הציבורית, והמשמעות היא העלאת מסים"

לאחר ששר האוצר אמר שוב ושוב כי לא יעלה מסים, נגידת בנק ישראל הזכירה ללפיד מה חושב בנק ישראל על התקציב ■ לפי פלוג, ביטול פטורים או העלאת שיעורי מס, הם כלי הכרחי במצב המשק היום ■ ניסנקורן: "הממשלה מקבלת ציון נכשל בצמצום פערים"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

תמיכה בתעשייה המסורתית על ידי תוכנית לאומית, תמיכה בהייטק, סיוע ליבואנים, עידוד ליצואנים, העלאת מענקים, הפחתה במספר העובדים הזרים ועוד - במושב שדן בנושא הפריון בישראל, בכנס אלי הורביץ (פורום קיסריה) שעורך המכון הישראלי לדמוקרטיה בחיפה, עלו לא מעט הצעות להעלאתו. ח"כ ברוורמן, יו"ר ועדת הכלכלה, טען בלהט כי פיקוח על מונופול הגז הוא הדרך היחידה להכניס כסף חדש למדינת ישראל.

את המושב ניצלה נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, האישה היחידה בשולחן המכובדים שאוכלס כולו בגברים, כדי להזכיר את הפתרון שלה: "במושבים השונים של הכנס הזה שמענו על שורה של חוסרים וצרכים שאין להם מענה", אמרה פלוג ומנתה את חלקם ("פערים בחינוך, שכר עובדים סוציאליים, הכשרה מקצועית חסרה, השקעה במו"פ, תמיכה בחדשנות, תמיכה בענפים מסורתיים ועוד).

קרנית פלוגצילום: יוסי זמיר

"יש קונצזוס שהממשלה לא נותנת מענה לכל הצרכים האלה. הדימוי של השמן והרזה עדיין חי ובועט, על אף שהשמן עבר דיאטה חריפה והיום הממשלה מוציאה על שירותים ציבוריים 10% פחות ביחס למדינה ממוצעת ב-OECD. כדי לתת מענים לחלק מן החוסרים האלה, עליהם יש כאמור קונצנזוס, לא יהיה מנוס אלא להגדיל את ההוצאה הציבורית והמשמעות היא העלאת מסים. ניתן עשות את זה באמצעות צמצום פטורים או העלאת שיעור המס. לא יהיה מנוס כי בתקציבים הנוכחים אי אפשר לתת מענה לכל הצרכים המוכרים שעלו פה". זו אינה הפעם הראשונה שפלוג אומרת כי התקציב הנוכחי אינו מספק וכי בניגוד להחלטת שר האוצר, שאמר שוב ושוב כי לא יעלה מסים, יש להשתמש גם בכלי הזה".

ניסנקורן: "הממשלה מקבלת ציון נכשל בצמצום פערים"

נאום חוצב להבות נשא אבי ניסנקורן בכנס קיסריה שבמרכזו האשמה חריפה כנגד הממשלה: "בנושא צמצום פערים, הממשלה מקבלת ציון נכשל". ניסנקורן הגדיר שני נושאים מרכזיים לפעולת ההסתדרות בתקופה הקרובה: העלאת שכר מינימום וצמצום עובדי קבלן.

"ישראל היא המדינה בה הפערים הכלכליים הם מהגבוהים בין המדינות המפותחות. אדם אחד מכל שבעה הוא עני. מדובר בתופעה מזעזעת, והעובדה שקיימת אטימות כה גדולה מצד הממשלה בנושא, פשוט בלתי נתפסת".

אבי ניסנקורןצילום: יוסי זמיר

בשלב זה פנה ניסנקורן למשתתפים: "האם ניתן לקיים משפחה ב-4300 או 4500 שקלים בחודש? האם כל אחד מהיושבים בחדר הזה יכול? מה שאתה לא מאחל לעצמך - אל תגרום לאנשים אחרים. אדם עובד לא צריך להיות עני, ואם זה המצב - כולנו נכשלנו".

טענותיו נגד הממשלה קשות: "לא יתכן שהממשלה, המעסיק הראשון במשק, ממשיכה להעסיק עובדי קבלן ולא עושה דבר בעניין הזה", חזר ואמר בכעס. לדבריו, "התקשורת מדברת על עובדי הקבלן, הממשלה לא!. אחיות בית הספר שנותנות חיסונים לילדים שלנו הן עובדות קבלן. שירות בסיסי שהמדינה צריכה לתת נעשה בידי עובדים מוחלשים, בשכר שעתי, שחלקם אפילו לא מגיעים לשכר מינימום. מאז 2003", המשיך ניסנקורן, "יש עלייה בתוצר, אך חלקו לאדם העובד רק יורד. הרווחים הולכים לבעלי ההון במקום לעובדים. לו היו יותר אנשים המועסקים ישירות, ולו שכר המינימום היה שכר גבוה יותר - חלק גדול יותר מן התוצר היה מגיע לעובדים, במקום לבעלי ההון, והפערים היו מצטמצמים".

כדוגמה לחוסר שיתוף הפעולה ממשלתי נתן ניסנקורן את ההסכם האחרון להעסקת 3% בעלי מגובלויות מכח העבודה בכל חברה. עשינו הסכם", אמר. "זה טוב לחברה הישראלית, מצמצם פערים, משלב אנשים ועוזר לכבודם, ומדינת ישראל מסרבת להחיל את זה על עצמה - זה מזעזע. חייבים לעשות שינוי. דרישת עליית שכר מינימום היא דרישה בסיסית, אלמנטרית, הדרישה שפחות אנשים יהיו עובדי קבלן - היא דרישה אלמנטרית, הדרישה שהעובדים יהנו יותר מהתוצר היא דרישה אלמנטרית. ממשלת ישראל צריכה להגיד לנו עוד משהו מלבד פתיחת השוק לתחרות. זו לא יכולה להיות התשובה לכל דבר".

בתשובה לשאלה של יוג'ין קנדל ששאל האם ההסתדרות, בהצבת שתי המטרות האלה, לא ממשיכה לעשות את מה שהיא עושה תמיד, על אף חוסר ההצלחה. ניסנקורן תקף: "אם אתם המובילים הכלכליים לא תפנימו שצריך שינוי כלום לא יקרה", ענה. "אתה צריך להוביל מדיניות, לא ראיתי אף דיון אמיתי על איך מגדילים את צד ההכנסות. איפה יש בעיה מדינת ישראל? בפערים החברתיים אבל אתם, במקום לטפל ברפואה הציבורית יש לכם פתרון אחר - תכניסו רפואה פרטית לתוך הרפואה הציבורית ותהרסו גם אותה".

"מערכת הביטחון הפכה לשק חבטות"

"האם מערכת הביטחון שקופה, בנויה נכון? חד משמעית לא. אבל המערכת הזו הפכה לשק חבטות ואת זה אני לא מקבל. הצבא הופך ליותר טכנולוגי וצבא טכנולוגי הוא צבא יקר. האיומים לא פוחתים אבל גם הדמוגרפיה לא נעצרת ודורשת שירותים אזרחיים. אין לזה מענה קל או פשוט. אמרנו בעבר, בואו נשקיע יותר בצד חברתי מאשר בביטחוני , ושילמנו על זה במלחמת לבנון השנייה. האמת נמצאת במקום יותר מורכב. יש הורדה מסוכנת בתקציבי בטחון ומצד שני יש מערכת בטחון שלא מייעלת דיה, והמציאות הזו מחייבת אותנו לעסוק בתפירת טלאי על טלאי", אמר זאב אלקין בפאנל של חברי כנסת שעסק בתקציב הביטחון.

חברי הכנסת בפאנל בכנס קיסריהצילום: יוסי זמיר

מירב מיכאלי: "הלוואי שיכולנו לפתור את בעיות תקציב הבטחון בתשובות פשוטות - להעלות את גיל הפנסיה ולהוריד משכורות. אני רוצה לדבר על שקיפות הממשלה בנושא מערכת הביטחון. ראש הממשלה היה גאה בעובדה שבמהלך שנים הוא הגדיל את תקציב הבטחון, אבל במשך השנים חלקו מתוך התל"ג הולך ויורד. עם זאת, אלה הנתונים שנרשמים בבסיס התקציב, אבל סכומים אחרים לא נרשמים שם. בעצם לא נכתב אף פעם הסכום האמיתי".

"הנוסחה פשוטה", ענה אלקין: "אין מספיק כסף לבטחון לכן הכסף נרשם בתקציב כחברתי, ואת העודפים מעבירים למשרד הבטחון". מיכאלי: "אז אני רוצה שהכסף ירשם מלכתחילה במקום בו הוא אמור להמצא. בשם הבטחון אפשר להשתיק כל דיון, על אף שהבעיה הפלסטינית היא הבעיה האמיתית פה, יש פה ימין כלכלי וימין פוליטי שנהנים משיח בטחוני שהוא רע למדינת ישראל, ואני אומרת את זה לזאב אלקין חברי". אלקין: "את מסכנת את הפריימריז שלך".

עומר בר לב: "משרד הביטחון מציג תוכנית אחת, והיכולת של ועדת חוץ ובטחון לשאול שאלות בסיסיות בנושא תקציב הבטחון קרובה לאפס מתוך חוסר מידע". ליצמן: "אבל אתם, אלקין ובר לב, מוציאים את המיץ בוועדת החוץ והבטחון למערכת הבטחון". בר לב : "נכון. במקרה הזה אין אופוזיציה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר