ועדת הכספים אישרה: יעד הגירעון יעלה ל-3.4% בשנת 2015

ח"כ ליצמן ליועץ המשפטי לכנסת: "לחשוף את הסכומים שנעשו בין השרים למשרד האוצר לקראת הנחתו של התקציב"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה בצהריים (ג') את העלאתו להצבעה בקריאה השנייה והשלישית הצעת החוק שלפיה יעד הגירעון בתקציב המדינה יעמוד בשנת 2015 על 3.4% מהתוצר. נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג העריכה באחרונה שהממשלה לא תעמוד ביעד הזה.

היועצת המשפטית, שגית אפיק, אמרה כי החוק שלפיו יש להגיש את התקציב לכנסת 60 יום לפני ההצבעה, לא הופר מיום חקיקתו בשנת 1975 ועד היום.

כידוע, השנה נמנעה הממשלה מלהניח את הצעת התקציב על שלחן הכנסת עד סוף אוקטובר 2014 כפי שמחייבה החוק. שר האוצר יאיר לפיד אמור להניח את הצעת התקציב ביום ב' הקרוב, כלומר באיחור של 10 ימים ממה שנקבע בחוק. כיום אין סקנציה שמוטלת על הממשלה בגין איחור בהגשת התקציב לכנסת. במקביל לאישורו של התקציב בקריאה הראשונה, צפויה ועדת הכספים לאשר בשבוע הבא את חוק מע"מ אפס. בקואליציה מקווים להגישו להצבעה בקריאה השנייה והשלישית בעוד שבועיים אלא שהח"כים החרדים הבטיחו לערוך פיליבסטר.

יו"ר מרץ ח"כ זהבה גלאון אמרה כי "העובדה שלראשונה מאז שנחקק חוק יסוד משק המדינה בשנת 1975 שר האוצר מפר את החוק שמחייב את הגשת התקציב לכנסת 60 יום לפני ההצבעה הסופית במליאה, היא שערורייה שלא היתה כמוה. שר האוצר מרשה לעצמו לצפצף על הוועדה, על הכנסת ועל הציבור, ולעשות צחוק מהחוק".

גלאון אמרה כי ה"גירעון של 3.4% הוא עבודה בעיניים. לפיד קבע יעד גירעון שרירותי שכדי לעמוד בו יידרשו קיצוצים כואבים בתקציבים החברתיים".

ח"כ יעקב ליצמן בדיון בוועדת הכספים, היום

גלאון הגישה שתי הסתייגויות מהותיות לחוק, אליהן הצטרפו יתר סיעות האופוזיציה בוועדה אלא שהן נדחו על ידי הקואליציה. ההסתייגויות קובעות כי אם יידרשו התאמות במהלך השנה לשם שמירה על יעד הגירעון, הן לא יכללו קיצוץ רוחבי או בתקציבי הבריאות, החינוך, הרווחה והשירותים החברתיים וכי ההוצאות שנועדו למימון הוצאות הלחימה בעקבות צוק איתן יופנו למימון יישום מסקנות הוועדה למלחמה בעוני ("ועדת אלאלוף").

ח"כ יצחק כהן (ש"ס) הגיש הסתייגות שנפלה שלפיה "בשם החוק יקבע שהמודבר בחוק לחיזוק פקידי האוצר שימשיכו לשמור על כלכלת ישראל בניגוד למתקפות של שר האוצר".

כהן אמר כי "מדובר תקציב קרמינלי שלא לוקח בחשבון את 2016 בגלל גחמות של שר אוצר. התקציב הוא לא ריאלי ואני בטוח שהיעדים הללו יפרצו כבר ברבע הראשון".

ליצמן: "פרסום ההסכמים הכרחי"

בתוך כך, חבר הוועדה ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) שיגר מכתב אל היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון שבו דרש לחשוף את הסכומים שנעשו בין השרים למשרד האוצר לקראת הנחתו של תקציב המדינה לשנת 2015 על שלחן הכנסת. ליצמן כתבה כי "בדומה לפרסום הסכומים בכתב בקשר להצבעה על חוק התקציב על הממשלה וע שר האוצר לפרסם את כל הסכומים שנעשו עם השרים ביחס לתקציב משרדם , שהרי סכומים אלה הם שאיפשרו את הנחתו של התקציב על שלחנה של הכנסת".

ליצמן הוסיף כי "בשנת התקציב הזו פרסום ההסכמים הוא הכרחי אף יותר מתמיד כי התקציב עבר בממשלה בישיבה קצרה אחת מבלי שהתקיימו עליו דיונים שיש לגביהם פרוטוקול של ישיבת ממשלה שמבטא את הבעיות המלוקות והסוגיות שעלוות מהתקציב שהביא שר האוצר. עובדה זו מעוררת את החשד שההצבעה הקצרה על התקציב התאפשרה בשל קיומם ש הסכמים מוקדמים".

ליצמן הוסיף כי "שקיפות זו הכרחית על מנת שיתאפשר לכנסת ולעודת הכספים לקיים דיונים אמיתיים תוך הבנת מכלול הצרכים והשיקולים ש כל משרדי ממשלתי שהביאו בסופו של דבר לגיבושו של התקציב כמו כן, ברור שמתקיימים כל הרציונלים שמקיימים לגבי פרסום הסכמים בכתב בין הסיעות בקשר להצבעה על חוק התקציב.

ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) העריך כי כמה סעיפים מרכזיים בתקציב לא יזכו לרוב כמו: ביטול הכרה בעבודה בתחנות דלק כעבודה מועדפת המזכה במענק לחיילים משוחררים, הגבלות על תיירות מרפא, מסוי ספורטאים זרים והעברת מימון קציר ים המלח לבתי המלון.

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) אמרה כי בעקבות הבג"ץ שהגשתי הובטח לי לפני חודשים רבים כי תקציב 2015 יהיה תקציב של שינוי, שחברי הכנסת יקבלו אותו לעיון ולמידה כבר בחודש ספטמבר. עד היום, תחילת נובמבר לא קיבלנו את התקציב ואנחנו גם לא צפויים לקבל אותו בימים הקרובים. כדי שהדיון על כספי המסים של הציבור הישראלי יהיה אמיתי ולא רק הצגה, חברי הכנסת חייבים ללמוד את הפרטים ולהיות מסוגלים לקים עליו דיון מעמיק. לא יכול להיות שמנסים להשתיק אותנו על ידי מריחת זמן בתקווה שלא נספיק לזהות את המחטפים שבין הסעיפים".

ח"כ אראל מרגלית (עבודה) אמר כי "אזרחי ישראל והמערכת הכלכלית בעולם מאבדים את האמון בשר האוצר שאיבד את השליטה על המשק.אני מתקשה להאמין לתחזית הצמיחה וההכנסות שהוצגו בועדה היום התחזית לא ריאלית ומנופחת כפי שגם נגידת בנק ישראל אמרה. הגיע הזמן שלפיד יפסיק לספר לנו סיפורים ולשחק במספרים בזמן שבמשמרת שלו הכלכלה הישראלית נכנסת למיתון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"