קרנית פלוג נגד החינוך המקצועי בתיכון: שילמדו מקצוע אחרי הצבא

נגידת בנק ישראל בנאום בכנס אלי הורביץ: "בשוק העבודה המודרני שהוא דינמי ומשתנה, חינוך מקצועי כבר בשלב בית הספר עשוי להתיישן עד לתום השירות הצבאי של בני הנוער". פלוג ממליצה לממשלה להרחיב את תשלומי מס הכנסה שלילי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"יש מקום להרחיב במידה ניכרת את החינוך המקצועי טכנולוגי. ואולם, אחד הסיכונים שחשוב לתת עליהם את הדעת ולהימנע מהם הוא ההסללה - כלומר סימון מסלולם המקצועי של בני נוער כבר בגיל בית הספר, על סמך השתייכותם למעמד כלכלי חברתי, במקום על סמך הכישורים ותחומי העניין שעשויים להתפתח בגיל מאוחר יותר" - כך אמרה לפני זמן קצר נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, בנאום שנשאה בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה (כנס קיסריה).

פלוג, שהתייחסה לחינוך המקצועי טכנולוגי בבתי ספר ולכוונת משרד החינוך להחזיר את בתי הספר המקצועיים, בתמיכת התעשיינים, אמרה: "מחקר שנערך על ידי חוקרים מחטיבת המחקר של בנק ישראל הראה כי בעבר הישגיהם של בוגרי החינוך המקצועי בשוק העבודה היו נמוכים משמעותית מהישגיהם של בוגרי החינוך העיוני הדומים להם בכישורים הקוגניטיביים ובמאפייני הרקע החברתי.

"נקודה נוספת שיש להביא בחשבון, היא שבשוק העבודה המודרני שהוא דינמי ומשתנה, חינוך מקצועי כבר בשלב בית הספר עשוי להתיישן עד לתום השירות הצבאי של בני הנוער. מסיבות אלה רצוי להעניק בשלב התיכון תכנים טכנולוגיים מדעיים כללים, שיוכלו לאפשר בחירה בין כיוון מקצועי לבין כיוון אקדמי בשלב מאוחר יותר, ולרכז את החינוך המקצועי בעיקר בהכשרות ממוקדות אחרי השירות הצבאי".

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג בכנס קיסריהצילום: יוסי זמיר

בנאומה התייחסה פלוג לשוק העבודה העתידי כשאמרה: "לצד המגמה המבורכת של עליית שיעור התעסוקה בקרב כל האוכלוסיות וקליטת עובדים רבים, השכר עלה בשיעור נמוך ומרבית העובדים משתכרים בשכר הנמוך מהממוצע. כדי להביא את המשק לצמיחה מתמשכת ומכלילה, שפירותיה יתחלקו בקרב כלל האוכלוסייה, עלינו להפנות את המשאבים הנדרשים לשוק העבודה ולפעול לעלייה בפריון העבודה שתביא לשיפור ברמת השכר".

בין היתר ממליצה פלוג לממשלה "להרחיב את תשלומי 'מס הכנסה שלילי', שהוא כלי מדיניות אשר תורם להקטנת תחולת העוני בקרב העובדים, תוך שהוא מגדיל את התמריץ לעבודה, להבדיל מקצבאות. המענק בישראל נמוך משמעותית בהשוואה לתוכניות המקבילות בעולם; לבחון לעומק, תוך התייחסות לענפים השונים, את התועלת למשק מנוכחותם של עובדים זרים, לעומת הנזק שבתחרות מול העובדים המקומיים בעלי הכישורים הנמוכים, ממשיכת השכר כלפי מטה, ומהקטנת התמריץ להכנסת טכנולוגיות מתקדמות; לחזק את מנגנוני אכיפת חוקי העבודה ולמקד אותם באוכלוסיות החלשות; ולהקים עוד מרכזי תעסוקה שיעודדו את מקבלי קצבאות הבטחת הכנסה להצטרף לשוק התעסוקה ובמקביל יאפשרו גם החלת מבחן תעסוקה אפקטיבי על מקבלי הקצבאות".

בנוסף, קראה פלוג לממשלה לאמץ את המלצות ועדת ששינסקי לקביעת מדיניות התמלוגים על אוצרות טבע. זאת, בניגוד לדברי מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג שדיבר הבוקר ואמר כי יש לשנות אותן ולהקל על כיל, שצפויה להיות הנפגעת העיקרית מהן.

"ועדת ששינסקי קבעה דרך להסדרת התקבולים תוך איזון בין החלק ההוגן של הציבור לבין מיסוי שמותיר תשואה הולמת ומצמצם אי ודאות ליזמים ולמפיקים", אמרה פלוג. "מאוד חשוב שנאמץ מסגרת מיסוי כוללת שתלווה אותנו בעתיד ותיתן ודאות למשקיעים. יש חשיבות גדולה שהממשלה תדון בהן בהקדם ואני קוראת לממשלה לאמץ וליישם אותן", הוסיפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"