"כשמדברים על יוקר מחיה צריך לקחת בחשבון חינוך חינם, רפואה ציבורית וסבסוד ההשכלה הגבוהה"

אמיר לוי, ראש אגף התקציבים באוצר: "תפקידנו לתקן הכשלים בכלכלה הישראלית"; "המשק לא יכול לעמוד לאורך זמן בתקציבי הענק שמערכת הביטחון דורשת"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

"אנחנו באגף תקציבים, יחידת העלית של משרד האוצר, מטרתנו לתקן את הכשלים בכלכלה הישראלית ולבנות תקציב מאוזן שיספק פתרונות להקטנת אי-השוויון ויוקר המחיה וּלשפר את חיי אזרחי המדינה", כך אמר היום אמיר לוי, ראש אגף התקציבים באוצר, בכנס סוף שנת המס של פירמת רואי החשבון והייעוץ PWC ישראל.

לוי ציין כי, "תהליך הכנת התקציב, כל תקציב, מלווה באילוצים ובדרישות, וכזה הוא גם תקציב 2015. לחצים פוליטיים ואילוצים ביטחוניים הם חלק משגרת החיים בה אנחנו פועלים, ואף על פי כן, בימים אלה, אנחנו באגף התקציבים נמצאים בָּשלבים המתקדמים של הכנת ספר התקציב המפורט לפני הפצתו לחברי הכנסת".

לדבריו, תקציב 2015 שומר על יציבות פיסקאלית, עם מתווה יורד של יחס חוב תוצר, עידוד פרויקטים מגבירי צמיחה תוך הסתכלות קדימה אל עבר האופק הכלכלי, האזרחי והביטחוני של ישראל. הגירעון בתקציב 2015 יהיה 3.4% תוצר, מעט גבוה מהתכנון המקורי ערב מבצע "צוק איתן". לדבריו, על מנת לקיים מדיניות ברת קיימא בסביבת הצמיחה הנוכחית של המשק חייבים לחזור לתוואי גירעון פוחת שיעמוד על 2.75% החל מ-2016 ועד גירעון של 1% בשנת 2020.

אמיר לויצילום: עופר וקנין

לדברי לוי, ההשכלה הגבוהה תקבל בתקציב 2015 תוספת של כ-300 מיליון שקל, ותקציבה הכולל יהיה כ-9.4 מיליארד שקל. תקציב זה מסבסד את ההשכלה הגבוהה, כך שסטודנט נדרש לשלם כ-10,000 שקל לשנת לימודים בשעה שעמיתו האמריקאי משלם כ-25-20 אלף דולר שכר לימוד בשנה, כאשר באוניברסיטאות המובילות שכר הלימוד יכול להגיע עד 160 אלף דולר בשנה.

בהתייחסו לנושא תקציב הבריאות אמר לוי, כי התוספת לתקציב זה ב-2015 תהיה כ-2.5 מיליארד שקל, וסך תקציב הבריאות בשנה הבאה יהיה כ-27 מיליארד שקל. לדעתו, "שירותי הבריאות בישראל מעולים באיכותם וניתנים כמעט בחינם. משפחה ישראלית לא צריכה להוציא 10,000 דולר בשנה, כשיש לה ביטוח בריאות טוב או למכור בית כשקורה משהו ואין ביטוח. קטסטרופה רפואית בארה״ב משמעותה לפעמים קטסטרופה כלכלית. אז אומרים שיקר פה, אבל כשמדברים על יוקר מחיה צריך לקחת בחשבון גם דברים כמו חינוך חינם, רפואה ציבורית וסבסוד ההשכלה הגבוהה".

ביחס לתקציב הביטחון, אמר לוי, "הצבא הוא חלק מאיתנו ואנחנו חלק מהצבא, אך יש לנו תפיסת עולם מגובשת וחדה בכל הקשור לתקציב הביטחון — הוא שווה בין שווים. המשק לא יכול לעמוד לאורך זמן בתקציבי הענק שמערכת הביטחון דורשת. בחודשים האחרונים אנחנו עובדים עם מערכת הביטחון ועם וועדת לוקר במטרה לגבש צעדים שיגמישו את תקציב הביטחון ויביאו להתייעלות פנימית במערכת המורכבת הזו".

לוי ציין כי ב-2015, האוצר מתכנן מספר רפורמות שיביאו להוזלת יוקר המחייה בארץ, כמו "רפורמת הקורנפלקס" ליבוא מזון יבש, רפורמת הכשרות שתביא להוזלת העלויות העודפות של מערך הכשרות על מוצרי יבוא כמו חלב ובשר, תחרות בתחום יבוא רכב מקביל שתגביר את התחרותיות ותתמוך בירידת מחירי רכבים וחלפים, ביטול מכסים בשוק החלב, הסדרת יבוא מקוון לרכישה באמצעות האינטרנט והרחבת התחרות בתחום ייצור החשמל ובתחום הנמלים.

לוי טען, "אין לנו כל כוונה לפגוע בעבודה המאורגנת, אך זה לא צודק בשם העבודה המאורגנת לפגוע בשאר העובדים בישראל שאינם מאורגנים, שאין להם קביעות ותנאי שכר טובים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו