הצעת חוק: מוסדות להשכלה גבוהה יהיו כפופים לחוק חופש המידע

מוסדות ההשכלה הגבוהה מתוקצבים ב-4 מיליארד שקל בשנה מכספי ציבור ועד כה נדרשו לחשוף מידע חלקי בלבד ■ ח"כ מיקי רוזנטל: "אלו מוסדות המתוקצבים מכיסינו, העובדה כי הם פועלים במחשכים בחסות החוק אינה מתקבלת על הדעת. היקף נסיעות ממומנות לחו"ל, מידע אודות הטרדות מיניות - יחויבו בנגישות"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

המוסדות להשכלה גבוהה יוכפפו לחוק חופש המידע ובכך תגבר השקיפות בהם באופן משמעותי- כך עולה מהצעת חוק שאישרה אתמול (א') ועדת החוקה לקראת העלאתה להצבעה בקריאה השנייה והשלישית במליאה. הצעת החוק הוגשה על ידי ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה) בשיתוף התנועה לחופש המידע.

המוסדות ההשכלה הגבוהה מתוקצבים ב-4 מיליארד שקל בשנה מכספי ציבור. למרות חשיבותן הציבורית, עד כה נדרשו האוניברסיטאות והמכללות לחשוף מידע מוגבל וחלקי בלבד. על פי התנועה לחופש המידע אפילו בקשות לחשיפת נתונים על הטרדות מיניות נדחו בנימוק כי החוק חל עליהם רק בעניינים כספיים.

באופן מפתיע, דווקא מוסדות ההשכלה הגבוהה הנתפסות כחוד החנית של ערכי ההגינות והשקיפות נמנעו מזה שנים מחשיפת מידע בעל חשיבות ציבורית בטענה מופרכת של חופש אקדמי. בפועל, המוסדות האקדמיים ניצלו הגדרה זו לחסום בקשות מידע רבות.

מיקי רוזנטלצילום: אורן נחשון

ח"כ רוזנטל אמר כי "אלו מוסדות המתוקצבים מכיסינו, העובדה כי הם פועלים במחשכים בחסות החוק אינה מתקבלת על הדעת, לציבור יש עניין עצום בהתנהלותם. חשיבות ניקוי האורוות והפיקוח על פעילותם אינה מוטלת בספק".

לדבריו, "השפעת החוק החדש דרמטית, והוא יאפשר לציבור נגישות לכמויות גדולות של מידע חיוני לגבי האוניברסיטאות. מדובר במידע שעד כה הוסתר. למשל פרוטוקולים של ועדת כספים, היקף נסיעות ממומנות לחו"ל, מידע אודות הטרדות מיניות ועוד. בשונה מישראל, במדינות מערביות כדוגמת בריטניה, אוסטרליה ומדינות רבות בארה"ב חוק חופש המידע חל גם על האוניברסיטאות".

יצוין שהצעת החוק נתקלה בהתנגדות רבה מצד גורמים רבים בהשכלה הגבוהה, שטענו לפגיעה אפשרית בחופש האקדמי אך הצעת החוק הנוכחית לוקחת בחשבון את חשיבותו של החופש האקדמי ומוצאת איזון הוגן בין השקיפות הראויה לגופים מתוקצבים לבין שמירה על עצמאותן ההכרחית של מוסדות ההשכלה הגבוהה.

עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע מסרה כי ״היום התקדמנו צעד חשוב במהפכת השקיפות בישראל. החלת חוק חופש המידע באופן מלא על המוסדות להשכלה גבוהה היא מהלך ראוי וחשוב, שנועד להגביר את השקיפות וחובת הדיווחיות של גופים המתוקצבים מכספי משלמי המיסים. בזכות מאבק לא פשוט, שהוביל ח"כ רוזנטל, יוכל הציבור לקבל דין וחשבון מלא יותר לגבי התנהלות של מוסדות אלה. ישנם גופים נוספים דוגמת בתי החולים ללא מטרות רווח, קק"ל ועוד שראוי שחוק חופש המידע יחול עליהם באופן מלא ואנו נמשיך ונפעל שכך יהיה״

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו