בנק ישראל הותיר את הריבית לנובמבר ללא שינוי - 0.25%

פיוניר: "בנק ישראל מרמז לראשונה על הרחבה כמותית" ■ FXCM ישראל: "בנק ישראל רצה להימנע מלשדר מסר של פאניקה" ■ הלמן אלדובי: "כלי הריבית כבר לא אפקטיבי והשפעתו על המשק אינה ניכרת"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

בנק ישראל הותיר היום את הריבית לחודש נובמבר ללא שינוי: 0.25%. בין הנתונים שגרמו לבנק להותיר את הריבית ברמת השפל: להחזיר את האינפלציה אל תוך יעד יציבות המחירים של 1% עד 3% ב-12 החודשים הקרובים, ולתמוך בצמיחה תוך שמירה על היציבות הפיננסית. ריבית בנק ישראל עומדת בחודשים האחרונים על 0.25% - הנמוכה אי פעם.

עוד ציין הבנק בראשות קרנית פלוג כי "תוואי הריבית בהמשך תלוי בהתפתחויות בסביבת האינפלציה, בצמיחה בישראל ובכלכלה העולמית, במדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים ובהתפתחות שער החליפין".

הוועדה המוניטרית כתבה בהחלטתה כי היא סבורה שהשפעות הפחתת הריבית האחרונות, שהביאו את הריבית לרמה של 0.25%, טרם באו לידי ביטוי מלא בפעילות ובאינפלציה, ולאור זאת החליטה להותיר החודש את הריבית ללא שינוי. בנק ישראל ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות במשקים הישראלי והעולמי ובשווקים הפיננסיים.

המשפט האחרון שפורסם על ידי הבנק אולי מרמז משהו לבאות בו נאמר כי "בנק ישראל ישתמש בכלים העומדים לרשותו ויבחן את הצורך בשימוש בכלים שונים על מנת להשיג את מטרותיו - יציבות מחירים, עידוד התעסוקה והצמיחה, ותמיכה ביציבות המערכת הפיננסית – ובהיבט הזה, ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות בשוקי הנכסים ובכלל זה שוק הדיור".

הדעות בקרב פעילי שוק ההון חלוקות

התגובות בשוק ההון היו חלוקות. אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בהלמן אלדובי, ציין כי "למרות הציפיות בשוק ההון להורדת ריבית, בחר בנק ישראל להמתין עם הורדה נוספת בריבית. להורדת הריבית עצמה לא תהיה השפעה כלכלית ממשית על המשק, אולם, לנוכח האינפלציה השלילית והצמיחה הנמוכה מצפה השוק לראות את בנק ישראל פועל בנחישות על מנת לתמוך בצמיחה במשק ולהחזיר את האינפלציה לתוך תחום היעד שנקבע 1%-3%".

שמואל בן אריה, מנהל המחקר בקבוצת פיוניר, ציין כי "בנק ישראל מתחיל לאבד את האמינות שלו. עד היום הוכיחה הנגידה פלוג כי בכל פעם שהאינפלציה נמצאת מתחת לציפיות והביקושים נמוכים תהיה תגובה מוניטרית. דווקא הפעם, לאחר עוד נתון אינפלציה מאכזב ביותר - אולי המאכזב ביותר השנה, הוחלט שלא לבצע שום שינוי. בעקבות הודעת בנק ישראל שישתמש בכלים השונים העומדים לרשותו, אנו מבינים כי הוא מכוון למקומות חדשים ואגרסיביים יותר עם אקט של הרחבה כמותית".

משה שלום, ראש מחלקת המחקר של FXCM, הדגיש כי "למרות האינפלציה הנמוכה וסממני ההאטה המתגברים, נראה כי בנק ישראל רצה להימנע מהמסר השלילי הנובע מהורדת הריבית לרמת אפס. גם התחזקותו המשמעותית של הדולר בחודשים האחרונים מאפשרת לבנק ישראל לעצור לעת עתה את סבב הפחתות הריבית. כמו כן, הותרת הריבית ללא שינוי מצננת כעת את הספקולציות בדבר הרחבה כמותית".

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, אמר כי "השאלה המעניינת ביותר שעולה מהחלטת הריבית של בנק ישראל היא האם ההחלטה התקבלה כי בבנק מעדיפים לחכות ולראות כיצד משתנה התמונה הכלכלית בימים שלאחר צוק איתן, הפחתות הריבית הקודמות והיחלשות השקל או שמא בבנק ישראל מבינים כי להפחתת ריבית נוספת לא תהיה כנראה השפעה בכל מקרה על מצב המשק".

"אנו נוטים לחשוב שמדובר על שילוב בין התשובות, ולראיה, בפסקת הסיכום של ההודעה בנק ישראל הוסיף כי "יבחן את הצורך בשימוש בכלים שונים על מנת להשיג את מטרותיו". במילים אחרות, בנק ישראל מעדיף לחכות ובמידת הצורך, מכיוון שהריבית כבר לא אפקטיבית, יפעיל כלים לא קונבציוניאליים כמו הרחבה כמותית".

עוזי לוי, אנליסט בכיר, אינפיניטי מחלקת מחקר הסביר כי "נשק הריבית של בנק ישראל הולך ונחלש מרבעון לרבעון, וההשפעה שלו על הכלכלה הריאלית נמוכה מאד. לאורך תקופה ארוכה המדדים נמוכים וניתן לראות כי מבחינת ההשפעה על האינפלציה, המדיניות המוניטארית המרחיבה, אותה מבצע בנק ישראל, הולכת ונחלשת, ואף מאבדת אפקטיביות. ספק גדול אם להרחבה הכמותית תהיה אפקטיביות במטרה לייצר אינפלציה במשק הישראלי. הורדת ריבית נוספת והקלה כמותית יכולות בהחלט לזרז מהלך של פיחות השקל מול הדולר, אך התמורה לאינפלציה מזערית מכיוון שגורם התמסורת של הדולר מול המדד הולך ונחלש לאורך השנים האחרונות".

צילום: אייל טואג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"