ברביעי: הכנסת תדון בהצעת חוק "ישראל היום" האוסר לחלק עיתון בחינם

בהצעת החוק נכתב כי "מטרת חוק זה היא לקדם ולחזק את העיתונות הכתובה בישראל" ■ ההצעה מתייחסת לעיתון יומי, שיוצא לאור שישה ימים בשבוע (כלומר לא כולל "ישראל פוסט" של אלי עזור), וכולל לפחות 30 עמודים בימי חול ו-100 עמודים בסופי שבוע

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

יו"ר סיעת העבודה ח"כ איתן כבל הגיש בצהריים למזכירות הכנסת את הצעת חוק "ישראל היום", שלפיה ייאסר על העיתון, המזוהה פוליטית עם בנימין נתניהו, לחלק גיליונות חינם.

הדיון בהצעת החוק במליאת הכנסת צפוי להיערך מחרתיים (יום ד'). עם זאת, כבל אמר ל-TheMarker כי טרם החליט אם הצעת החוק תועלה להצבעה בקריאה הטרומית או שההצבעה תיערך במועד אחר. כבל הסביר זאת בכך שעל הצעת החוק חתומים גם חברי כנסת מהקואליציה.

צילום: מוטי קמחי

עם זאת, גורמים בליכוד מאיימים כי תמיכה של סיעות הקואליציה ב"חוק ישראל היום" תביא לתחילת הקץ של הקואליציה. גורמים בכירים בליכוד איימו אתמול שאם ח"כים מישראל ביתנו, יש עתיד, התנועה והבית היהודי יתמכו ב"חוק ישראל היום" והחוק יעבור במליאת הכנסת - אזי מדובר בתחילת הקץ של הקואליציה. לדבריהם, "לא יהיה ניתן לעבוד ביחד אם הסיעות השותפות בקואליציה יתמכו בחוק בניגוד לעמדת הקואליציה". המסר הזה הועבר אתמול לראשי סיעות הקואליציה.

בקואליציה דורשים שהצעת החוק תוגש כמקובל תחילה לועדת השרים לענייני חקיקה, שצפויה להתנגד לכך ורק לאחר מכן תוגש מליאת הכנסת.

קודם לכן, אמר ח"כ אילטוב אמר כי ח"כים בסיעתו יתמכו כי "בישראל היום פורסם מספר הטלפון בלשכתי וקבלנו עשרות שיחות נאצה בגין תמיכתנו בוק".

על הצעת החוק חתמו ח"כים מיש עתיד, ישראל ביתנו, הבית היהודי, והתנועה ומרצ. השאלה היא האם הקואליציה תבקש מחבריה להצביע נגד הצעת החוק. אחרת, "על הנייר" יש רוב להצעת החוק.

על הצעת החוק חתומים כבל, רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), איילת שקד (הבית היהודי), אלעזר שטרן (התנועה), אילן גילאון (מרצ), ויואל רזבוזוב (יש עתיד).

בהצעת החוק נכתב כי "מטרת חוק זה היא לקדם ולחזק את העיתונות הכתובה בישראל, ולהבטיח תנאים שוויוניים לתחרות אמיתית והוגנת בין העיתונים". הצעת החוק מתייחסת לעיתון יומי, שיוצא לאור שישה ימים בשבוע (כלומר לא כולל "ישראל פוסט" של אלי עזור), וכולל לפחות 30 עמודים בימי חול ו-100 עמודים בסופי שבוע. החוק מתייחס גם לעיתון יומי בעל תפוצה רחבה, שהוא אחד מארבעת העיתונים היומיים בעלי התפוצה הרחבה ביותר בישראל.

לפי ההצעה, "לא יוציא לאור אדם, ולא יהיה אחראי להפצה של עיתון יומי בעל תפוצה רחבה בחינם, לתקופה העולה על שישה חודשים מיום תחילת הפצתו בחינם".

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "כיום אנו נמצאים במצב בו העיתונות הכתובה מצויה במשבר עמוק שרק הולך ומחריף ומרבית העיתונים קורסים כלכלית. מטרתה של הצעת חוק זו לטפל באחת הסיבות המרכזיות שהובילו למשבר ושאינה מאפשרת להם להתאושש. חוסר היכולת להתחרות באופן אמיתי והוגן בשוק על בסיס יתרונות יחסיים של מצוינות, נובע מהעובדה שחלק מהעיתונים מחולקים היום בחינם. בכך הם מונעים תחרות גם על המחיר המהווה מרכיב חשוב ביכולתו של עיתון לשרוד כלכלית, מרסקים את התחרות ההוגנת ואינם מאפשרים לשוק להתאושש".

עוד נכתב כי "כדי למנוע המשך קריסה ופיטורי עובדים נוספים חייב השוק לחזור ולפעול בתנאי תחרות הוגנים ודמוקרטיים. הצעת חוק זו מניחה את המסד לכך בדרך של איסור באופן חד משמעי על הפצה חינם של עיתון יומי בעל תפוצה רחבה על מנת למנוע פגיעה בפרמטר חשוב של האפשרות להתחרות: המחיר - ועל ידי כך לקדם ולחזק את התחרות ההוגנת בשוק זה".

בדברי ההסבר נטען עוד כי "במדינות רבות בעולם המערבי מקובל היום להעניק תמיכה כלכלית לעיתונים על מנת להבטיח את המשך פעילותם החיונית לדמוקרטיה. חשוב להדגיש שהצעת החוק האמורה איננה מבקשת שהמדינה תיתן תמיכה כלכלית כלשהי אלא מבקשת ליצור תנאים שיאפשרו תחרות אמיתית והוגנת בשוק העיתונות המודפסת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"