"יאיר לפיד, 8 חודשים הייתי עובד שלך. נפגעתי מהבוז שאתה רוחש לכלכלה ולכלכלנים"

מורי אמיתי, לשעבר רפרנט במשרד האוצר, מגיב לדבריו של שר האוצר על מקצוע הכלכלה: "הזלזול המובהק שלך בדיספלינה שעומדת בבסיס ההכשרה של עובדי המשרד שאתה עומד בראשו הינה בלתי נתפסת - האם אתה יכול לדמיין את שרת הבריאות נוזפת ברופאים שעובדות אינן חשובות?"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker Online

"יאיר לפיד, נפגעתי. נפגעתי מהבוז שאתה רוחש למקצוע שמחקרים בו סייעו ומסייעים לשיפור מצבם של מיליארדי אנשים בכל העולם, אך בעיקר נפגעתי בשם העובדים שלך" - כך כותב מורי אמיתי במאמר שפירסם באתר האינטרנט "מידה".

אמיתי שהיה בעבר רפרנט במשרד האוצר, הגיב לדברים שאמר אתמול (יום ד') לפיד בפני אנשי אגף התקציבים של האוצר.

שר האוצר יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

כמו מקרים לא מעטים בעבר ("מע"מ 0 לא נועד לכלכלנים"), בחר לפיד לדבר גם הפעם נגד כלכלנים ומקצוע הכלכלה, כשאמר בין היתר: "הרוב המוחלט של הכלכלנים הגיעו לתחום מהמדעים המדויקים, עם הטיה מתמטית מובהקת. ההכשרה שלהם, וגם הנטייה הטבעית שלהם, היא להתייחס לעולם כאל בעיה הזקוקה לפתרון מבני. זה יתרון בכל מה שקשור לעבודה השוטפת שלהם, אבל זה גם חיסרון מפני שהעולם הוא מטבעו כאוטי. כלכלנים אינם אוהבים מידע סובייקטיבי, מפני שקשה לאמוד אותו וקשה עוד יותר לחזות אותו... אנחנו שוכחים לעתים קרובות שהתיאוריות הכלכליות שלנו כשמן כן הן - תיאוריות, ואנחנו צריכים תמיד לבחון אותן מחדש. האם העשירים באמת יוצרים משרות? האם כשאנחנו נותנים להם הקלות מס זה באמת טוב לכלכלה, או שהם פשוט מתעשרים עוד יותר?. האם גירעון הוא בהכרח רע? האם איגודים מקצועיים הם בהכרח דבר רע? האם הפרטות הן בהכרח דבר טוב?

אמיתי הגיב כאמור לדברי לפיד, כשכתב בין היתר את הדברים הבאים: "במשך 8 חודשים הייתי עובד שלך בתור רפרנט באגף תקציבים. 8 חודשים של עבודה מקצועית, מורכבת וקשה על מנת לדאוג לכך שתקציב מערכת הבריאות הציבורית, תקציב בהיקף של למעלה מ-40 מיליארד שקל ישמש באופן הטוב ביותר (רציתי להשתמש במילה יעיל, אבל זה כלכלני מדי, ואנחנו יודעים מה אתה חושב עלינו)".

אמיתי המשיך להביע ביקורת על הקביעות של לפיד וכתב כי "אני לא יודע מאיפה הקביעה כי רוב מוחלט של הכלכלנים מגיע מתחום המדעים המדויקים. אני יכול לומר לך שהכלכלנים באגף תקציבים מגיעים מתחומים רבים, ולכולם יש את אותה פונקציית מטרה (אופס, התפלק לי כלכלנית) כמו שלך - לדאוג לרווחתם של אזרחי ישראל. כל העובדים באגף לא רואים את ניהול התקציב כתרגיל אנליטי מנותק מהמציאות ואת השמירה על יעד גרעון כאתגר מחשבתי אלא מתוך תפיסה מקצועית (רחמנא ליצלן) שזו הדרך הטובה ביותר להביא לרווחה המקסימלית של אזרחי ישראל".

שר האוצר, יאיר לפיד, ובכירי משרדו - מימין: מיכאל שראל, מיקי לוי, יעל אנדורן, אמיר לוי, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, משה אשר ודורית סלינגר

"איך לדעתך אתה אמור לקבל את ההכרעה הערכית בין בריאות לביטחון?", ממשיך אמיתי וכותב, "הרי העובדים שלך, אלה אשר מציגים לך את המידע על פיו יש להכריע, לא עושים זאת על בסיס התבוננות בכוסות תה וקריאה במעיים של חיות. הם בוחנים עובדות ונתונים ממערכות בריאות מרחבי העולם, ובודקים מה ההשפעה של ירידה של 0.1% של הוצאה ממשלתית בתקציב הבריאות על מצבם של אזרחי המדינה. הם בוחנים מה המודל החינוכי שעובד הכי טוב על בסיס השוואה למדינות דומות לישראל. הם רוצים לדעת מה תהיה התוצאה של מתן סבסוד נוסף לתרופות לניצולי שואה על מחירי התרופות והאם מיליארד השקלים שיילקחו לטובת כך ייפגעו במערכת הביטחון".

בהמשך מתייחס אמיתי לדברים נוספים שאמר אתמול לפיד:

"'האם הפרטות הן בהכרח דבר טוב? האם כשאנחנו נותנים להם הקלות מס זה באמת טוב לכלכלה, או שהם פשוט מתעשרים עוד יותר?' שאלת את אנשי אגף תקציבים כמעין שאלה רטורית שהתשובה עליהן ברורה, ורק צריך לב קשוב וערכים בריאים על מנת לענות עליהן. אך שאלות אלו הינן שאלות כלכליות קלאסיות, ואנשי אגף תקציבים, אלו אשר מכונים בזלזול "נערי אוצר", בוגרי האוניברסיטאות הטובות בארץ, אמורים לענות עליהם.

"כשאתה מזלזל במילה 'תיאוריה'", כותב אמיתי ללפיד, אתה חושב בעצם על המילה 'השערה'. כל חוקר מעלה השערה שהוא מעוניין לבדוק. נדרשת השקעה רבה ועשרות שנים של בדיקות, ניסויים ומאמצי הפרכה על מנת שהשערה תגיע לרמה של "תיאוריה". יחסות? תיאוריה. אבולוציה? תיאוריה. הורדת מיסוי החברות ב1% במדינה שבה התל"ג מעל 30 אלף דולר תעלה את הצמיחה ב0.1%? השערה".

בסיום דבריו כותב אמיתי: "הזלזול המובהק שלך בדיספלינה שעומדת בבסיס ההכשרה של עובדי המשרד שאתה עומד בראשו הינה בלתי נתפסת. האם אתה יכול לדמיין את שרת הבריאות עומדת ונוזפת ברופאים שעובדות אינן חשובות, ומחקר זה טוב ויפה, אך יש לקבל גם את העמדה הערכית של הומאופתיים? או את שר החינוך אומר ששינון וציונים זה לא חשוב, ומה שחשוב זה להכיל את האחר ולמידה משמעו...יודע מה? לא משנה".

במשרד האוצר סירבו להגיב לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?