נוחי דנקנר ואודי אנג'ל: הפגישות הסודיות של נתניהו עם מחלקת עסקים כושלים

על מה הם דיברו? אנחנו לא יודעים וכנראה גם לעולם לא נדע. אבל ברור שבנושאים כאלה הגיוני היה שתהיה שקיפות ושהציבור יידע עם מי נפגש ראש הממשלה ומהם הנושאים שעלו - זה לא הגרעין באיראן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

באופן אירוני, ארבעה ימים אחרי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש עם איש העסקים אודי אנג'ל במוצאי שמחת תורה בביתו שבירושלים, התברר כי חברת כיל נמצאת בדרך לקבל מהמדינה הקלות בדו"ח ששינסקי 2. תשאלו, מה הקשר בין אנג'ל לכיל? הרי אנג'ל מזוהה בדרך כלל כבעלים של זכיינית ערוץ 2, "רשת", ומכאן הביקורת על פגישתם, ובצדק.

"רשת" נמצאת במצב פיננסי עדין בזמן האחרון, ובכלל עתידו של ערוץ 2 אינו ברור - האם הזכייניות רשת וקשת יופרדו לשני ערוצים מתחרים או שהמונופול יימשך לעוד שנתיים לפחות? לנתניהו יכולה להיות השפעה עצומה על עסקיה של רשת, אם כממונה על שר התקשורת החדש שאיש עדיין אינו יודע את זהותו, ואם כמחזיק תיק התקשורת במשך תקופה לא ידועה לאחר שהשר הנוכחי, גלעד ארדן, יקפוץ למשרד הפנים.

בנימין נתניהו ואודי אנג'לצילום: ליאור מזרחי / באובאו

כך או כך, ברור מה יש לאנג'ל לחפש אצל נתניהו. וזה לא הכל: רשת, שלאחרונה למדה להתחנף לפוליטיקאים שיש להם השפעה עליה (כמו גילה גמליאל ואופיר אקוניס, שהוזכרו שניהם כמועמדים להחליף את ארדן) שידרה אתמול סרט בהשתתפות אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו.

אנג'ל נחשב כאיש רעים להתרועע. במסיבות יום העצמאות של האלפיון שעורך אנג'ל בביתו מדי שנה משתתפים כל המי ומי. בעבר חגגו אצלו אפילו יאיר לפיד ואשתו ליהיא, שתוכנית שלה ב"רשת" נמצאת בתכנון עתידי.

אלא שאנג'ל אינו רק הבעלים של רשת (יחד עם משפחת עופר ומשפחת שטראוס) - הוא גם שותף של משפחת עופר בחברה לישראל, בעלת השליטה בכיל. החברה לישראל שולטת גם בחברות צים, בז"ן וטאואר. אמנם אנג'ל מחזיק באחוזים בודדים בחברה לישראל, אך שוויים הכספי רב. בנוסף, אנג'ל היה מנהל ודירקטור במשך שנים בקבוצת החברות שתחת החברה לישראל, כך שהיתה לו תרומה ניכרת להפיכתה לחברה מפלצתית בגודלה (בעיקר עם הכסף של כיל) וגם לכישלונות העסקיים הגדולים שלה - בעיקר ב"בטר פלייס", בצים ובטאואר, וכן לתספורת שערכו בקבוצה. מתוקף הכובע הזה, לאנג'ל יש אינטרס לא קטן גם בתמלוגים שיהיה על כיל לשלם למדינה בשנים הבאות, כך שעתידה של "רשת" והופעתה של שרה נתניהו בטלוויזיה לא היו בהכרח נושאי השיחה העיקריים האפשריים בינו ובין ראש הממשלה.

מפתיע שאצל נתניהו פגישה כזו עוברת בשקט. אם שר האוצר (שגם הוא עבד בעבר ב"רשת"), שניהל אתמול את מסיבת העיתונאים לרגל הגשת דו"ח ששינסקי, היה נפגש יומיים לפני כן עם מישהו מבעלי החברה לישראל, הצעקות היו רמות בהרבה. האם נתניהו ואנג'ל דיברו בפגישתם, בדקות של פירוק הסוכה, על ששינסקי וכיל? האם זה השפיע על הדו"ח? יש לקוות שלא, אבל אנחנו לא יודעים וכנראה גם לעולם לא נדע. אבל ברור שבנושאים כאלה הגיוני היה שתהיה שקיפות ושהציבור יידע עם מי נפגש ראש הממשלה ומהם הנושאים שעלו. זה לא הגרעין באיראן.

נוחי דנקנר בנתב"גצילום: אורן פרנק

האם סתם נטפלים לנוחי דנקנר?

עוד פגישות שעברו לנתניהו בשקט היו עם נוחי דנקנר, עוד בשנים שהוא היה הטייקון החזק בישראל, הרבה יותר מאנג'ל. אלא שבמשרד ראש הממשלה התמידו באופן גורף בסירובם להתייחס לפגישות אלו ולנושאים שעלו בהן, ולכן גם כאן אין לדעת על מה השניים שוחחו. לנתניהו ולדנקנר יש מן המשותף: ניר חפץ, הדובר המקורב של משפחת נתניהו ומי שתיווך בעניין הופעתה של שרה נתניהו בסרט של רשת, הוא גם הדובר האישי של דנקנר כיום, במקום הדובר הוותיק שלו ושל אי.די.בי, רני רהב (שהוא גם הדובר של אנג'ל).

דנקנר נמצא היום במקום אחר לגמרי מאנג'ל - פושט רגל עם חובות אדירים. אלא שמתברר שגם במצב קשה זה, דנקנר עדיין יכול לעשות עם כסף מה שאנשים רגילים לא יכולים. אתמול פירסמנו כאן ידיעה שלפיה דנקנר המריא לניו יורק במחלקת העסקים של חברת יונייטד אירליינס. בין התגובות הרבות לידיעה היתה אחת בולטת: תפסיקו להיטפל לדנקנר. זו כתבה צהובה. הוא כבר פשט רגל, מה זה משנה כמה גרושים לכאן או לכאן? תנו לו לנשום, הוא בסך הכל רוצה להחזיר את החוב.

האם באמת סתם נטפלים לדנקנר? לא. נוחי דנקנר מתגורר בבית ששוויו כ–50 מיליון שקל, בהרצליה פיתוח. הוא ואשתו נוסעים במכוניות יוקרתיות וילדיו גרים בדירות פאר בתל אביב, כאלו שלא היו יכולים לרכוש לבדם, אם לשפוט לפי הקריירה שלהם. כאמור, דנקנר מחזיק את יועץ התקשורת של ראש הממשלה וגם כמה עורכי דין יקרים. לא יהיה זה מופרך גם לתהות לא רק על מחלקת העסקים שבה ישב דנקנר, אלא גם כיצד אוסרים על פושטי רגל אחרים לצאת מהארץ. יש לזכור שדנקנר הוא גם חשוד בפלילים.

האם זה בסדר שאדם שלא משלם חובות ממשיך לחגוג על כל מה שמציעים חיי האלפיון העליון? מאיפה הכסף? האם יש בנק שממשיך לתת לו אשראי? האם הוא שמר איפשהו כספים ליום סגריר? אנחנו לא יודעים כלום, אבל מה שאנחנו כן יודעים זה שלאף פושט רגל אחר לא מתייחסים באופן זה. האם סלקום, שהיתה בשליטת דנקנר, היתה נותנת ללקוח שלא משלם את חובותיו לנהוג כך? הביטו איך מתייחסים הבנקים לבעלי עסקים, לקבלנים קטנים, לנהגי מוניות ולסתם אנשים שחייבים כמה עשרות אלפי שקלים. זה שלוש שנים דנקנר אינו משלם את חובותיו לבנקים. מה הבנקים עשו? כלום. מצד שני, גם ראש הממשלה אינו נוהג לערוך פגישות פרטיות ולא מדווחות לציבור עם חייבים לבנקים או עם פושטי רגל.

כשדנקנר היה בשליטה באי.די.בי היה לבנקים תירוץ. תירוץ גרוע, אבל תירוץ: שהם לא רוצים "לעשות רעש", כי אם הוא יאבד הכל, לא יהיה לו מאיפה להחזיר. לכן הם גם לא הצטרפו למאבק הצודק והמוצלח של בעלי האג"ח שהשתלטו על אי.די.בי. המאבק הזה מנע למעשה הפסד עצום לבעלי האג"ח. הבנקים רצו לתת לו להמשיך לשלוט בחברה, והמשיכו לספק לו אשראי כמעט עד הדקה האחרונה.

אבל כל זה נגמר, ובשנה האחרונה דנקנר הוא סתם חייב. אז למה הכל נמשך כרגיל? דנקנר הוא עדיין מיקירי המועדון, הישראלי היפה בעל העיניים הכחולות, התורם הגדול, הציוני, יקיר התקשורת.

תגובתו של דנקנר, שלפיה מדובר בכרטיסי טיסה ששילם "הגוף המזמין" ושהכל זה כדי להחזיר את החובות - די מעצבנת. ראשית, לא יזיק אם דנקנר יהיה קצת יותר שקוף - לאן הוא נוסע, אצל מי הוא עובד ולמי הוא מייעץ, אם בכלל. הרי כל הסיפור הוא כדי להחזיר חובות.

נוחי דנקנרצילום: אורן פרנק

שנית, נניח שמישהו אחר, בעל כיס עמוק, משלם. האם לא היה מתבקש שדנקנר יגיד שהוא רוצה לטוס במחלקת תיירים, ושאת הפער במחיר הכרטיס, 4,000 דולר, הוא מבקש להעביר לקופת החובות? אנשים עם מינוס קטן בחשבון טסים במחלקת תיירים. זה אולי לא כל כך נעים ואין הרבה מקום לרגליים, אבל זה גם לא כל כך נורא וזה עובר אחרי כמה שעות. וחוץ מזה, מחלקת עסקים? אם כבר, מחלקת עסקים כושלים. וזה גם יכול היה להיות נחמד לדנקנר, לראות את האנשים שבפנסיה שלהם פגע בעשור האחרון.

אבל מעצבנת ככל שתהיה תגובתו של דנקנר, היא בטלה בשישים אל מול התגובה החריגה והמקוממת שסיפקו מקורות בכירים בבנקים, הנושים של דנקנר שממשיכים להתמהמה בטיפול בחובות האישיים שלו. המממנים הגדולים בחברות הפרטיות של דנקנר הם, לפי הסדר: בנק הפועלים, בניהולו של ציון קינן, ובנק לאומי, בניהולה של רקפת רוסק־עמינח. הראשון נחשב לאדם המקורב מאוד לדנקנר, וכזה שלדנקנר ובן דודו דני דנקנר, שהיה יו"ר הבנק, היה חלק בקידומו לאחד התפקידים המשפיעים במשק. השניה אמנם לא היתה חברה קרובה של דנקנר אבל היתה בעלת קשרים חברתיים לא מעטים איתו וגם סבלה מתדמית של מי שעשתה לו הנחות. מצחיק שלבנקים היתה ביקורת קשה על הגופים המוסדיים ועל אופן ניהול תיק החוב שלהם - מתברר שהם מנהלים את הדברים בצורה גרועה הרבה יותר.

מה אנחנו בכלל יודעים על ההסדר שמתגבש בין הבנקים לדנקנר? כמעט כלום. שמתישהו בעוד שנה או שנתיים הוא ייאלץ למכור את הבית. שוב הסדרי ענק נסגרים בחדרי חדרים. והמפקח על הבנקים ממשיך לשתוק. הוא שתק כאשר העמידו הלוואות ענק לדנקנר ללא בטוחות בבנק הפועלים. הוא שתק כאשר לאומי תיכנן למחוק בסתר מחובותיו האישיים של דנקנר והוא שותק כעת.

להלן תגובתו של מקור במערכת הבנקאות לנסיעתו של דנקנר: "במערכת הבנקאית טוענים כי במסגרת השיחות לגיבוש הסדר החוב עמו, התחייב נוחי דנקנר להצניע את רמת החיים שלו ולהתנהל באופן שלא ינקר עיניים, וזאת על מנת להפחית את הסיכון שהסדר החוב המתגבש עמו יעורר סערה ציבורית. במערכת הבנקאות טוענים כי נסיעתו במחלקת עסקים מהווה הפרה מפורשת של התחייבויותיו".

זה קצת מוזר, שכן צניעות אינה סעיף מוכר בהסדרי חוב של בנקים עם טייקונים פושטי רגל. ספק אם הצנעת לכת והשתדלות שלא לנקר עיניים היא התחייבות שניתן לאכוף משפטית. אבל מה שמרגיז במיוחד הוא הסבטקסט של מה שאומרים הבנקאים האלה לדנקנר: תעשה מה שאתה רוצה. תתפנק. אבל העיקר שלא תנקר עיניים כי אנחנו לא רוצים כאבי ראש. ייתכן שהבנקים יודעים שלדנקנר מקורות מימון שישמרו את אורח חיי האלפיון העליון שקיים עד עכשיו - עובדה שעלולה להצביע על כך שהם אינם עושים די כדי לגבות ממנו את חובותיו, וכל שמעניין אותם הוא שלא יעורר סערה ציבורית באופן התנהלותו. בקיצור, מה שמטריד את הבנקים זה גם מה שמטריד את נתניהו - שהציבור יידע כמה שפחות, והכל יהיה בסדר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר