מי עומד מאחורי מחאת ברלין? "מתווך דירות בגרמניה"

מפעיל עמוד הפייסבוק "עולים לברלין": "מוטב שהציבור יתמקד בממשלה ובבעלי ההון שמנסים לגרום לנו לא לקנות דירה, מאשר בצעיר בן 25 שנמאס לו מיוקר המחיה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מארגן מחאה אותנטי או איש עסקים ממולח? בעוד השיח סביב עמוד הפייסבוק "עולים לברלין" מתגבר, ועמו מתחדשות קריאות למחאת מחירים בישראל, גוברת הסקרנות לגבי זהותו של האדם, או קבוצת האנשים, שיזמו לפני כשבועיים את הדיון בגורמים לירידה מישראל.

עד כה הציג עצמו מפעיל העמוד בפייסבוק כצעיר ישראלי בן 25, קצין לשעבר בצה"ל, שהיגר לפני כמה חודשים לבירת גרמניה, אך נמנע מלחשוף את זהותו ואת תחומי עיסוקו. הוא סירב גם לספר אם הוא פועל בשיתוף פעולה עם גורמים נוספים בישראל או בחו"ל.

ואולם, מתוך שלל הפוסטים שעלו עד כה בעמוד, ניתן היה להתרשם כי מארגן המחאה מצוי בקשר כלשהו עם גורמים הקשורים להשכרת דירות בבירת גרמניה, וכן לבית ספר ללימודי גרמנית בשם "דויטש אקדמי". היום (א') שיתפה אורית קופל, צעירה ישראלית החיה בלונדון, פוסט בחשבון הטוויטר שלה, שבו הצביעה על מגוון ציטוטים המעידים על כך שייתכן כי בבסיס פעילות "עולים לברלין" עומדים גם אינטרסים כלכליים, ולא רק פעילות מחאה חברתית טהורה.

ישראלים בברלין. כאילו נולדה בהצילום: דודו בכר

כך, למשל, בשבוע שבין 3 ל–9 באוקטובר עלו בעמוד שלושה פוסטים שונים הממליצים על לימודי גרמנית ב"דויטש אקדמי". ב-3 באוקטובר נכתב בעמוד: "ההמלצה שלנו ללימודי גרמנית - דויטש אקדמי. הם פשוט הכי זולים ומלמדים גרמנית היטב". בפוסט נוסף מ–9 באוקטובר נכתב: "החלטתי להמליץ לכם על בית הספר שנותן לכם את המחיר הטוב ביותר. אני נותן לכם פה לינק לטופס הרשמה". בנוסף לכך שיתף מפעיל העמוד בשבועיים האחרונים שני פוסטים שעניינם דירות המוצעות להשכרה בבירת גרמניה.

בתכתבות שנערכה היום עם מפעיל העמוד, סירב האיש להשיב אם הוא קשור בקשר עסקי מסוג כלשהו עם בית הספר ללימודי גרמנית, עם חברה המשכירה דירות, או שמא הוא מפעיל חברה כזאת בעצמו. "אני לא עונה על אף שאלה הקשורה לחיי הפרטיים", כתב המפעיל האנונימי, "מוטב שהציבור יתמקד באינטרסים של הממשלה ושל בעלי ההון שמנסים לעשות עלינו קופה ולגרום לנו לא לקנות דירה, מאשר באינטרסים של צעיר בן 25 שנמאס לו מיוקר המחיה והחליט לעשות מעשה".

עוד לדברי מארגן המחאה, הוא שומר על אנונימיות מכיוון ש"בשנייה שלפוליטיקאים ולתקשורת יהיה פרצוף, כתובת ושם, הם יתמקדו במסע הכפשה אישי נגדי ובקבירתי יחד עם הסוגיה. קל הרבה יותר לצחוק וללעוג לאדם אחד מאשר להתמודד עם הבעיה האמיתית, שהיא לא אני אלא מיליוני ישראלים שלא יכולים להקים בית בישראל".

נושא נוסף שעלה במהלך ההתכתבות הוא דף האירוע שנפתח בידי "עולים לברלין", שיוזם מחר התכנסות בכיכר רבין שבה יינתן לציבור מידע לקראת הגירה לחו"ל. בשעת ההתכנסות צפוי לפעול בשטח הכיכר מתחם ההרשמה לתחרות האופניים "סובב טורקי עלית תל אביב־יפו", שתיערך ביום רביעי.

מדובר באירוע לוגיסטי מורכב. האם זה מוסדר מול המשטרה או עיריית תל אביב?

"רישיון נדרש רק אם מתקיימים כל שלושת התנאים הבאים: משתתפים בהפגנה 50 איש או יותר, היא נערכת תחת כיפת השמים והיא כוללת תהלוכה או נאומים מדיניים. באירוע שפתחתי אין נאום או צעדה. ולכן לא צריך אישור משטרתי. אני לא קורא למחאה נגד הממשלה או אלימות. פשוט שאנשים יעזרו זה לזה לעלות לחו״ל כדי לשרוד".

לשאלה אם גורמים מטעמו עוסקים כרגע בהסדרת האירוע בישראל השיב מארגן המחאה כי "אין אף אחד מטעמי בישראל". לשאלה לגבי ציפיותיו מהאירוע השיב מארגן המחאה: "אני מקווה שכמה שיותר ישראלים יקבלו מידע עדכני ואמין לגבי עלייה לחו"ל, לא רק לברלין. בנוסף, צריך להראות לעולם שיש הרבה ישראלים מוכשרים, שכל מה שמפריד בינם לבין עלייה אליהן הוא רק ויזה. בטוח שהרבה כלכלות מדשדשות באירופה יקפצו על המציאה, שלא כמו ממשלת ישראל, שמבריחה אותנו מכאן".

בימים האחרונים עלתה ביקורת מצד ניצולי שואה על כך שדווקא ברלין סומנה על ידך כיעד מועדף להגירה.

"התגובות שלהם מצמררות ומובנות. בעולם מתוקן החברה היתה שולחת מנהיגים כושלים לגלות, אך מה שקורה כיום הוא שישראלים רבים שאוהבים ורוצים להיות בישראל נשלחים לגלות בברלין בידי מנהיגים, שלא מבינים שאי אפשר להקים כאן כבר בית או משפחה. זו הסכנה האמיתית לציונות. לא צעירים שמנסים לשרוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט