הממשלה אישרה את תקציב המדינה ל-2015; כולם תמכו למעט השר עמיר פרץ

תקציב המדינה ל-2015 יעמוד על 328.0 מיליארד שקל ■ התקציב כולל תוספת ענק של 6 מיליארד שקל למערכת הביטחון ■ נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, מתחה ביקורת קשה מאוד על התקציב

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

הממשלה אישרה היום, אחרי השעה 01:00 בלילה, את תקציב המדינה ל-2015, בגובה של 328 מיליארד שקל. כל השרים תמכו בתקציב למעט השר לאיכות הסביבה (התנועה) עמיר פרץ. התקציב כולל תוספת ענק של 6 מיליארד שקל למערכת הביטחון. לא נפתרה דרישת מערכת הביטחון לתוספת של 5 מיליארד שקל נוספים לתקציבה בשנה הבאה.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, מתחה ביקורת קשה מאוד על התקציב. בין השאר טענה כי יעד הגירעון שנקבע, 3.4 אחוז אינו נכון, וכי כבר היום ברור, כי הממשלה העבירה חובות מ-2015 ל-2016.

עם אישור התקציב הוא יועבר לאישור הכנסת בשלוש קריאות. הקריאה השלישית והאחרונה אמורה להתקיים לא יאוחר מה-31 בדצמבר 2014.

יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

בפתח ישיבת הממשלה ניסה שר האוצר, יאיר לפיד, להפגין חזות אופטימית, "אנחנו נגיש היום לממשלה תקציב שנועד לתגבר את הביטחון וגם להציב סדר יום חברתי, לעודד את הצמיחה במשק ולחזק את השכבות החלשות ומעמד הביניים".

בהתייחסו למחאת המחירים, שהתעוררה בימים האחרונים, הבטיח שר האוצר, "דרך התקציב הזה אנחנו ניאבק ביוקר המחיה בישראל, במחירי המזון, הדיור, מוצרי היסוד. אנחנו שומעים את הקולות, ויש בהם מידה לא מעטה של צדק. יוקר המחיה מאיים לדרוס תחתיו את אזרחי ישראל, ואנחנו לא נשתמט מאחריותנו לטפל במחירים, אם צריך גם בצעדים אגרסיביים שלא נקטנו בהם בעבר".

שר האוצר טען, "התקציב אחראי. הוא מתייחס לצרכים המיידים של הכלכלה הישראלית, אבל לא שוכח גם לבנות מדיניות כלכלית ארוכת טווח ומוטת צמיחה. מלבד התוספת המשמעותית לתקציב הביטחון, התכנית הכלכלית מגדילה באופן ניכר את התקציבים לשיפור החינוך, הבריאות, הרווחה, והביטחון האישי. הקווים שהנחו אותנו בבניית התקציב הם לייצר שינוי בסדר עדיפויות. להשקיע, לתגמל, לתמוך בציבור העובד והמשרת בצבא, ולא להעלות מסים, כי קשה פה מספיק גם ככה. אנחנו ממשיכים במקביל במאמץ הכולל שלנו לפתור את משבר הדיור, לפני שמפלצת המחירים הזו זוללת דור שלם בישראל".

צילום: מיכל פתאל

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, שהיא היועצת הכלכלית של הממשלה, מתחה ביקורת חריפה ביותר על תקציב 2015. לדבריה הגירעון בתקציב השנה הבאה, שהיה אמור לעמוד על 2.5 אחוזי תוצר, והועלה על ידי האוצר ל-3.4 אחוזי תוצר, יהיה בפועל גבוה יותר ויעמוד על 3.6% תוצר, כלומר עוד 2 מיליארד שקל, זאת כיוון שהאוצר ניפח את הערכות ביחס לגביית המסים בשנה הקרובה.

לדבריה, ההתנהלות התקציבית של הממשלה/אוצר טומנת סיכונים רבים ועלולה לפגוע באמינות הפיסקאלית (תקציבית) של הממשלה. הממשלה העבירה ל-2016 דברים שהיתה אמורה לעשות בתקציב 2015, ולכן ב-2016 לממשלה לא תהייה כל ברירה אלא להעלות מסים ו/או לבטל פטורים ממס. להערכתה, תקציב 2015 אינו מאפשר לממשלה לעמוד ביעד שהציבה לעצמה בכול השנים האחרונות, הפחתת יחס החוב תוצר של ישראל, הקריטריון החשוב ביותר של חברות דרוג האשראי הבינלאומי, בבואן לקבוע את הדרוג של מדינות.

בתגובה נמסר מהאוצר, "תקציב המדינה ל-2015 כולל תחזית צמיחה של 2.8% ותקרת גירעון של 3.4%. תקרה זו נקבעה על ידי ראש הממשלה ושר האוצר ועל פיה נבנה תקציב המדינה. תקציב המדינה, כפי שמוצג לממשלה, צפוי לעמוד ביעדים אלו ולא צפויה חריגה מתקרת הגירעון שנקבעה".

עמיר פרץ (התנועה), השר לאיכות הסביבה, אמר כי יתנגד לתקציב שכן, "מדובר בתקציב פוליטי ולא חברתי. הפוליטיקה החדשה אימצה את שיטת הגזל הישנה ומנציחה את הפערים. החזקים ממשיכים להתחזק והחלשים נאבקים על קיום בכבוד. אני מתכוון לדרוש מע"מ 0% לסל קיום בסיסי שכולל מזון ותרופות ואת העלאת שכר המינימום כדי שמיליון עובדים יחצו את קו העוני ויוכלו להתפרנס בכבוד ולהבטיח את עתיד ילדיהם".

לפני פתיחת ישיבת הממשלה סוכם בין אנשי רה"מ והאוצר כי תוכנית האוצר לפגוע בהטבות המס ל-42 ישובים בפריפריה לא תצא אל הפועל. רה"מ, בנימין נתניהו, הסביר כי בשל האירועים בהר דב, "ביקשתי להשיב את הטבות המס ליישובים הללו, שוחחתי על כך עם שר האוצר ואני חושב שהדבר הזה הגיע לפתרונו". לקראת סיום הישיבה, בלחצו של שר הפנים, גדעון סער, בוטלה כוונת האוצר להעלות ב-100 שקל את מחיר הארכה לחידוש דרכונים.

תקציב המדינה ל-2015 יעמוד על 328.0 מיליארד שקל. הסעיפים ה"כבדים" בתקציב הם של משרד הביטחון שיעמוד על 65.0 מיליארד שקל, תקציב משרד החינוך 45.5 מיליארד שקל, ותשלומי החוב הממשלתי 39.6 מיליארד שקל. הרזרבה הכללית לתקציב מסתכמת ב-7.8 מיליארד שקל (מיועדת ברובה להוצאות ביטחון). תחזית האוצר להכנסות ממסים בשנה הבאה מסתכמת ב- 256.4 מיליארד שקל. הצפי להכנסות מדינה נוספות מסתכם ב-29.8 מיליארד שקל.

למעשה, תקציב 2015 הוא תקציב המשך לתקציב 2014. שני התקציבים דומים מאוד, להוציא את הגידול של 6 מיליארד שקל בתקציב הביטחון. מדובר בתקציב ללא בשורות, אין בו שינויים מבניים ורפורמות, שהיו יכולים להגדיל את הצמיחה במשק, אין בו גם כל ניסיון להקטין את העוני והפערים בחברה. מה שהיה ב-2014 הוא שיהיה ב-2015, ואולי פחות. האוצר הקפיד שלא לקצץ בתקציבי משרדי הממשלה ויחידות הסמך שלה, ואם בוצעו קיצוצים הם נעשו בסכומים נמוכים מאוד, לעתים זניחים. בתקציב החדש אין מסים חדשים, תופעה לא אופיינית להיסטורית תקציבי מדינה חדשים של ישראל.

תקציב 2015 גדול ב-2.61%, 8.2 מיליארד שקל ביחס לתקציב השנה, ועוד תוספת לכאורה חוץ תקציבית של 4.3 מיליארד שקל, "הקופסה" לתקציב הביטחון (מתוך סך התוספת של 6 מיליארד שקל). הגירעון החזוי ל-2015 הוא 3.4 אחוזי תוצר, שהם 38.0 מיליארד שקל, וזאת בהנחה שהמשק יצמח בשנה הבאה ב-2.8% תוצר.

בתקציב השנה הבאה מתוכנן גידול בתקציב הבריאות בהיקף של 2.8 מיליארד שקל, תקציב החינוך יגדל ב-1.8 מיליארד שקל, תקציב ביטחון הפנים יגדל במיליארד שקל, הסיוע לניצולי שואה יגדל ב– 0.9 מיליארד שקל, תקציב הרווחה רווחה וביטוח לאומי יגדל ב–0.7 מיליארד, תקציב התחבורה יגדל ב–0.6 מיליארד, תקציב משרד הפנים ב-0.4 מיליארד, וכל יתר הנושאים גדלו ביחד יגדלו ב-1.6 מיליארד שקל.

כדי לעמוד ביעדי התקציב תקבל המדינה מהקרן הקיימת לישראל מיליארד שקל, יבוצעו התייעלות ומיתון גידול בתקציבים במגזר הציבורי שיסתכמו ב-1.7 מיליארד שקל, יעשה גיוס אג"ח ברכבת ישראל בסך 1.0 מיליארד שקל, יגבה דיווידנד בחברות ממשלתיות בסכום של 0.9 מיליארד, יסגרו פרצות במערכת המס בהיקף 0.6 מיליארד, יונפקו חברות ממשלתיות בסכום של 0.5 מיליארד, יתקבלו תמלוגים מרשות שדות התעופה והקרן לשמירת הניקיון – 0.7 מיליארד ונושאים נוספים – 0.6 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו